Президентнинг жамоат ва диний ташкилотлар билан ҳамкорлик масалалари бўйича маслаҳатчиси, Ўзбекистон халқаро ислом академияси ректори Рустам Қосимов 64 ёшида оғир касалликдан сўнг вафот этди. Бу ҳақда Ислом цивилизацияси маркази хабар бермоқда.
«Газета.uz» маълумотларига кўра, у апрель ойининг бошидан бери касаллиги сабабли даволанаётган эди.
Рустам Қосимов (1956) Тошкентда туғилган. У олий ва ўрта махсус таълим вазирининг ўринбосари (2001−2004), сўнгра вазир (2004−2008), шунингдек МДҲдаги шериклар билан алоқалар учун масъул бўлган, бош вазирнинг ижтимоий соҳа, фан, таълим, соғлиқни сақлаш, маданият масалалари бўйича ўринбосари (2004−2009) бўлиб ишлаган.
Бундан ташқари, у Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университети ректори лавозимида фаолият юритган (2001−2004), 2011 йилдан 2016 йилгача нафақада бўлган.
2016 йил 16 сентябрда у яна бош вазир ўринбосари, олий ва ўрта махсус таълим вазири бўлди. 2017 йил июнь-ноябрь ойларида у президентнинг давлат маслаҳатчисининг биринчи ўринбосари, шу билан бирга президент ҳузуридаги Давлат бошқаруви академиясининг ректори бўлган. Кейинчалик у президентнинг фан, таълим, соғлиқни сақлаш ва спорт масалалари бўйича давлат маслаҳатчиси (2017−2018) бўлиб ишлаган.
2018 йил 31 июлдан бошлаб президентнинг диний масалалар бўйича давлат маслаҳатчиси — жамоат ва диний ташкилотлар билан ўзаро ҳамкорлик хизмати раҳбари (қайта ташкил этилгандан кейин — президентнинг жамоат ва диний ташкилотлар билан ўзаро алоқалар бўйича маслаҳатчиси), 2019 йил ноябрь ойидан бошлаб эса, Ўзбекистон Халқаро ислом академиясининг ректори лавозимида фаолият юритган.

Советник президента Узбекистана по вопросам взаимодействия с общественными и религиозными организациями, ректор Международной исламской академии Узбекистан Рустам Сабирович Касымов скончался в возрасте 64 лет. Об этом сообщил директор Центра исламской культуры Шоазим Миноваров и подтвердили источники «Газеты.uz».
По данным «Газеты.uz», с начала апреля он проходил лечение из-за болезни.
Рустам Касымов родился в 1955 году в Ташкенте. Работал заместителем министра (2001−2004) и министром высшего и среднего специального образования (2004−2008), был заместителем премьер-министра (2004−2009), курирующим социальную сферу, науку, образование, здравоохранение, культуру и отвечающим за контакты с партнёрами по СНГ.
Он также занимал должность ректора Университета мировой экономики и дипломатии (2001−2004).
С 2011 по 2016 год находился на пенсии. С 16 сентября 2016 года вновь стал вице-премьером и министром высшего и среднего специального образования. В июне-ноябре 2017 года работал первым заместителем госсоветника президента и одновременно ректором Академии государственного управления при президенте. Затем был государственным советником президента по вопросам науки, образования, здравоохранения и спорта (2017−2018).
С 31 июля 2018 года работал государственным советником президента по вопросам религии — руководителем Службы по взаимодействию с общественными и религиозными организациям (после реорганизации службы — советником президента по вопросам взаимодействия с общественными и религиозными организациями), с ноября 2019 года был ректором Международной исламской академии Узбекистана.