15 апрель куни президент Шавкат Мирзиёев Самарқанд туманида барпо этилаётган Silk Road туризм маркази қурилишини кўздан кечирди.
«Газета.uz» мухбирининг хабар беришича, комплекс эшкак эшиш канали соҳилида 212 гектар майдонда қурилмоқда. Лойиҳага кўра, бу ерда икки қаватли конгресс маркази, меҳмонхоналар, ресторанлар ҳамда савдо марказларига эга дам олиш маскани, амфитеатр ва бошқа объектлар пайдо бўлади.
Кўл билан вулқон, сунъий дарёлар, кўллар ва ариқлар яратилиши, шунингдек, параллель йўл (М39 асосий автомагистралига олиб борадиган йўл), каналдан тарихий зона, Самарқанднинг эски қисмида жойлашган сунъий кўлгача олиб борадиган йўллар қурилиши кутилмоқда.
Ҳозирда New Renaissance конгресс-холли, «Абадий шаҳар» карвон саройи ва саккизта меҳмонхоналар қурилиши давом этмоқда.
Иккита 22 қаватли меҳмонхоналар беш юлдузли, қолганлари тўрт юлдузли бўлади. Улардан тўрттаси санитария ва соғломлаштириш йўналишида, Marakanda Group Hotel бренди остида бўлади ва уларга қуйидаги номлар берилади:
Alisher Navoiy — профилактика тиббиёт клиникаси (профилактика). Ўзбек мумтоз адабиётининг асосчиси, шоир, олим ва давлат арбоби Алишер Навоий шарафига номланган;
Sogd -детокс клиникаси. У Зарафшон водийси марказидаги қадимий тарихий вилоят номи билан аталган. Милоддан аввалги VIII асрда бу ерда давлат пойтахти — Мароқанд шаҳри ташкил этилган;
Navruz — бу меҳмонхона ва санаторий мажмуаси. Наврўз байрами шарафига номланган;
Bekhzod — нафас олиш тизим касалликлари клиникаси. Миниатюра санъатининг энг катта устаси, рассом Камолиддин Беҳзод номи билан аталган.
Туристик марказдаги қолган меҳмонхоналар қуйидагича номланади:
Savitsky Plaza — рассом, реставратор, этнограф, санъатшунос, Нукусдаги Санъат музейининг асосчиси ва биринчи директори Игор Савицкий номи билан аталган;
Stars of Ulughbek by Lia Minyoun — олим-астроном, давлат арбоби, Самарқанд ҳукмдори ва Амир Темурнинг набираси Улуғбек номи билан аталган.
Silk Road by Minyoun — Буюк Ипак йўли номи билан аталган.
Samarkand Regency (Amir Temur) — давлат арбоби, темурийлар давлатининг асосчиси Амир Темур номи билан аталган.
«Абадий шаҳар» мажмуаси
«Абадий шаҳар» карвонсаройи, лойиҳа муаллифларининг фикрига кўра, Ўзбекистон маданиятининг «ташриф қоғози» га айланади. Унда маҳаллий ошхоналар, ҳунармандлар устахоналари, жумладан, ёғоч ўймакорлиги, кулолчилик буюмлари усталари, тут дарахтидан ипак қоғози ясовчи усталар, заргарлик буюмлари ва гиламчалар ясовчи усталарнинг кстахоналари, шунингдек «шовқинли ва ўзига тортувчи ёпиқ ва усти очиқ бозорлар бўлади, шунингдек, спектакллар ва маҳаллий халқлар маданиятларини намойиш этувчи шоулар ўтказилади.
Лойиҳа қиймати ва буюртмачи
Лойиҳанинг умумий қиймати 353 млн долларга баҳоланган бўлиб, бугунги кунда 726,3 млрд сўмлик ишлар бажарилган. Объектни 2022 йилнинг биринчи чорагида фойдаланишга топшириш режалаштирилган.
Лойиҳа буюртмачиси Samarkand Touristic Centre бўлса, лойиҳалаштирувчи Туркиянинг Arup Mühendislik ve Müşavirlik Limited Şirketi компанияси, пудратчи эса Сингапурнинг Enter Engineering компанияси ҳисобланади.
Маълумотларга кўра, Samarkand Touristic Centre компанияси 2019 йил 20 ноябрда Самарқанд туманида рўйхатдан ўтказилган. Устав капитали 10 млрд сўмни ташкил қилади, асосий фаолият тури меҳмонхоналар ва шу каби яшаш жойлари ҳисобланади.
Нефть конларига хизмат кўрсатувчи Eriell Group компанияси бошқаруви раиси (у ҳам асосий акциядор эканлиги хабар қилинган эди) ва Enter Engineering (Ўзбекистондаги энг йирик EPC-пудратчилардан бири) Бахтиёр Фозилов ушбу компаниянинг 60 фоиз улушига эгалик қилади, қолган 40 фоизи NBU Samarkand Invest’га тегишли.
Silk Road Touristic Centre, Marakanda Group Hotel, Savitsky Plaza савдо белгиларининг эгаси ҳам Samarkand Touristic Centre деб кўрсатилган.
Аввалроқ «Газета.uz» Самарқанд аэропортини бошқарувини тендерсиз қўлга киритиши, ўз авиакомпаниясини яратиши мумкин бўлган Air Marakanda компанияси ҳақида ёзган эди.

15 апреля президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев посетил строительство туристического центра Silk Road в Самаркандском районе.
По данным корреспондента «Газеты.uz», комплекс возводится на территории в 212 га на побережье гребного канала. Согласно проекту, здесь появятся двухэтажный конгресс-центр, гостиницы и зона отдыха с ресторанами, торговыми центрами, амфитеатром и другими объектами.
Ожидается создание вулкана с озером, искусственных рек, озёр и прудов, а также строительство параллельной дороги (дорога до главной автомагистрали М39), дороги от канала до исторической зоны, искусственного озера в старой части Самарканда.
Сейчас идёт строительство конгресс-холла New Renaissance, караван-сарая «Вечный город» и восьми гостиниц.
Две 22-этажные гостиницы будут пятизвёздочными, остальные — четырёхзвёздочными. Четыре из них будут под брендом Marakanda Group Hotel с санитарно-оздоровительным направлением и получат следующие названия:
Alisher Navoiy — клиника превентивной медицины (профилактическая). Названа в честь основоположника узбекской классической литературы, поэта, учёного и государственного деятеля Алишера Навои;
Sogd — клиника детокса. Названа в честь древней исторической области в центре Зарафшанской долины. В VIII веке до нашей эры здесь была основана столица государства — Мараканда;
Navruz — гостинично-санаторный комлпекс. Назван в честь праздника Навруз;
Bekhzod — клиника респираторной медицины. Названа в честь художника, крупнейшего мастера миниатюрной живописи Камолиддина Бехзода.
Остальные гостиницы в туристическом центре будут названы:
Savitsky Plaza — названа в честь художника, реставратора, этнографа, искусствоведа, создателя и первого директора Музея искусств в Нукусе Игоря Савицкого;
Stars of Ulughbek by Lia Minyoun — названа в честь Улугбека — учёного-астронома, государственного деятеля, правителя Самарканда и внука Амира Темура.
Silk Road by Minyoun — названа в честь Великого Шёлкового пути.
Samarkand Regency (Amir Temur) — названа в честь государственного деятеля, основателя государства Темуридов, полководца Амира Темура.
Комплекс «Вечный город»
Караван-сарай «Вечный город», по замыслу авторов проекта, станет «визитной карточкой» культуры Узбекистана. Здесь будут представлены кулинария местных народов, мастерские ремесленников, резьбы по дереву, керамики и гончарного дела, производства шёлковой бумаги из тутовника, ювелирных украшений и ковров, а также «шумные и зазывающие крытые и открытые базары, представления и шоу местных народов и культур».
Стоимость проекта и заказчик
Общая стоимость проекта оценивается в 353 млн долларов, на сегодняшний день выполнены работы на 726,3 млрд сумов. Сдать объект в эксплуатацию планируется в первом квартале 2022 года.
Заказчиком выступает компания Samarkand Touristic Centre, проектировщиком — турецкая Arup Mühendislik ve Müşavirlik Limited Şirketi, подрядчиком — сингапурская Enter Engineering.
Согласно данным ЕГРПО, компания Samarkand Touristic Centre была зарегистрирована 20 ноября 2019 года в Самаркандском районе. Уставной фонд составляет 10 млрд сумов, основной вид деятельности — гостиницы и аналогичные места проживания.
Предприниматель, председатель правления нефтесервисной компании Eriell Group (сообщалось, что он же — основной акционер) и Enter Engineering (один из крупнейших EPC-подрядчиков в Узбекистане, среди акционеров — «Газпромбанк») Бахтиёр Фазылов владеет 60% долей в компании, остальные 40% принадлежат NBU Samarkand Invest.
Владельцем товарных знаков Silk Road Touristic Centre, Marakanda Group Hotel, Savitsky Plaza также указан Samarkand Touristic Centre.
Ранее «Газета.uz» писала о компании Air Marakanda, которая может получить в управление аэропорт Самарканда без тендера и создать свою авиакомпанию.