30 апрель куни Ўзбекистон Миллий матбуот марказида Адлия вазирлигининг «Нодавлат нотижорат ташкилотларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича яна бир қадам» мавзусида матбуот анжумани бўлиб ўтди. Иштирокчилар президентнинг 3 мартдаги ННТларни давлат томонидан қўллаб-қувватлашга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисидаги қарори, шунингдек, 2021−2025 йилларда фуқаролик жамиятини ривожлантириш Концепциясини тасдиқлаш тўғрисидаги президентнинг 4 мартдаги фармони аҳамиятини муҳокама қилишди.
Дарҳақиқат, сўнгги тўрт йил ичида нодавлат нотижорат ташкилотлари ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтларининг мустақиллиги ва фаолият эркинлигини таъминлаш, уларнинг қонуний ҳуқуқлари ва манфаатларини ҳимоя қилиш чоралари кўрилди.
Бироқ, ушбу чоралар муҳим сифатли ўзгаришларни таъминладими? Ёки ННТларнинг мустақиллиги ва фаолият эркинлиги, уларнинг ҳуқуқлари ва манфаатларини ҳимоя қилиш масалаларидаги ўзгаришлар юзаки хусусиятга эга бўлиб, Ўзбекистонда мавжуд бўлган фуқаролик жамиятини тартибга солиш тизимига ўз таъсирини ўтказмай қоладими?
Келинг, ННТлар учун қандай шарт-шароитлар яратилганлиги, нодавлат нотижорат ташкилотларини рўйхатдан ўтказишга интилаётган ташаббускор гуруҳларга қандай ёрдам бериш кераклиги ҳамда мустақил ННТ ва бошқа фуқаролик жамияти институтларининг самарали фаолият олиб бориши учун қандай тўсиқлар мавжудлигига аниқлик киритишга ҳаракат қилиб кўрайлик. Бу саволларга объектив жавоблар ННТга нисбатан давлат сиёсати натижасига баҳо беришга ёрдам берарди.
Қаерга жойлашиш керак: «ННТ уйлари» ва коворкинг марказлари
«Юксалиш» умуммиллий ҳаракати раиси ўринбосари Шерзод Сапаровнинг сўзларига кўра, ННТлар учун офис етишмаслиги билан боғлиқ муаммоларни ҳал қилиш учун Навоий, Сирдарё, Хоразм, Жиззах, Самарқанд ва Фарғона вилоятларида «ННТ уйлари» фаолият юритмоқда. Яқинда Бухоро ва Қашқадарё вилоятларида шундай уйларнинг очилиши кутилмоқда. 2021 йил охирига қадар ва 2022 йилда бундай уйларнинг қолган вилоятларда, шу жумладан Тошкент шаҳрида ҳам очилиши режалаштирилмоқда.
Шунингдек, Навоий, Хоразм, Фарғона ва Тошкент вилоятларидаги «ННТ уйлари» негизида ташкил этилган коворкинг марказлари ҳам иш бошлади. ННТларнинг коворкинг марказларини яратиш президентнинг март ойида қабул қилган қарорида ҳам кўзда тутилган ва уларнинг бошқа вилоятларда очилиши 2021−2022 йилларда режалаштирилган. Шунга қарамай, ННТлар фаолиятини амалга ошириш учун моддий-техник базани яхшилаш ва офис учун жой етишмаслиги муаммоси ҳали ҳам долзарб бўлиб турибди.
Президентнинг яқинда қабул қилган қарорига биноан, «ижтимоий аҳамиятга эга соҳаларда» фаолият юритаётган ННТларни «ННТ уйлари»да жойлаштириш Ўзбекистон ННТлари миллий ассоциацияси (ЎзННТМА) тавсиясига биноан амалга оширилади. 3 мартдан бошлаб бир ой ичида ЎзННТМА кенг жамоатчилик таклифлари асосида бундай тавсиялар бериш тартибини ишлаб чиқиши керак эди. Бироқ, президент фармони қабул қилинганига икки ойдан кўпроқ вақт ўтди, аммо ЎзННТМА ҳали бу тартибни кенг жамоатчиликка тақдим этмади.
Муаммо шунда бўлиши мумкинки, тизим ҳосил қилувчи ННТ (ёки GONGO — Давлат томонидан ташкил этилган нодавлат ташкилот)лар «ННТ уйлари»да офис олиш учун кўпроқ имкониятга эга бўлишлари мумкин.
«ННТ уйлари»га биноларни тақсимлашда айнан ижтимоий аҳамиятга эга соҳаларда ишлайдиган фаол ва ташаббускор ННТлар муҳим аҳамиятга эга, чунки улар кўпинча ҳеч қандай давлат кўмагисиз «кўчада» қолиб кетишади. Аммо тизим ҳосил қилувчи ННТлар узоқ вақтдан буён ҳукумат кўмагидан фойдаланиб келишмоқда.
Молиялаштиришга қандай эришиш мумкин: халқаро грантларни ишлатиш учун ҳамон келишиш керак
Матбуот анжуманида Адлия вазирлиги бошқарма бошлиғи Авазбек Мадаминовнинг таъкидлашича, таҳлилларга кўра, 12 фоизга яқин миллий ННТлар халқаро грантлар билан ишлашда кадрлар етишмаслиги, ижтимоий аҳамиятга эга лойиҳаларни амалга ошириш учун молиявий ресурсларнинг етишмаслиги ва бошқа сабаблар билан ўз фаолиятини самарали амалга ошира олмаяпти.
Жорий йилнинг 1 мартидан бошлаб ННТлар хорижий манбалардан пул маблағлари ва мол-мулк қабул қилишлари ва 2021 йил 30 апрель ҳолатига кўра, агар бир тақвим йилида қабул қилинган пул миқдори 100 БҲМ (24 500 000 сўмдан ёки валюта курси бўйича тахминан 2 331 АҚШ долларидан)дан ошмаса, адлия органлари билан келишмаслиги ҳам мумкин. Илгари, бу чегара 20 БҲМни ташкил қилар эди. Шуни таъкидлаш керакки, агар гап халқаро грант ҳақида кетаётган бўлса, банклар рўйхатдан ўтказувчи орган билан келишув ҳужжатларини шартли равишда тақдим қилишни сўрайди.
Тахминан 2 минг АҚШ доллари миқдорига қандай ижтимоий аҳамиятга эга лойиҳани амалга ошириш мумкин? Таққослаш учун, битта лойиҳа учун Олий Мажлис ҳузуридаги ННТни ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтларини қўллаб-қувватлаш жамоат фонди томонидан ажратиладиган грант миқдори ҳозирда 40 миллион сўмгача бўлган суммани ташкил қилади. ННТлар ҳар йили ўз фаолияти тўғрисида ҳисобот бераётган бўлса, нима учун халқаро грантларни рўйхатга олиш органлари билан келишиш тартибидан бутунлай воз кечиш мумкин эмас?
ННТнинг чет элдан келган маблағларини бундай мувофиқлаштириш тизими, шунингдек, хорижлик жисмоний шахслардан пул ёрдамини қонуний равишда олишни қийинлаштиради. Масалан, дунёнинг турли бурчакларида истиқомат қилувчи кўплаб юртдошларимиз хайрия маблағларини йиғишади ва аҳолининг ижтимоий заиф гуруҳларига, масалан, COVID-19 коронавирус пандемияси каби фавқулодда вазиятларда ёрдам беришни хоҳлашади.
Бироқ, сақланиб қолган мувофиқлаштириш тизимига асосан саратон касаллигига чалинган болаларни даволаш ёки Сардобадаги тўғон бузилишида жабрланганларга ёрдам бериш учун интернет орқали 100 АҚШ долларини шунчаки жўнатишнинг иложи йўқ.
Сўнгги йилларда Парламент комиссияси ННТларни субсидиялар, грантлар ва давлат ижтимоий буюртмаларида қўллаб-қувватлашига қарамай, ННТларни молиялаштиришнинг ички манбалари жуда чекланган. Сўнгги тўрт йил ичида жамоат ташкилотлари фаолиятини қўллаб-қувватлаш учун 117 миллиард сўм ажратилди. Масалан, жорий йилда ушбу мақсадлар учун 60 миллиард сўм маблағ ажратилган. 2025 йилгача ушбу миқдорни 1,8 баравар ошириш режалаштирилмоқда.
Норасмий кўнгиллилар гуруҳлари ҳақида нима дейиш мумкин?
Матбуот анжуманида норасмий кўнгиллилар ва хайрия гуруҳлари ўзларининг ижтимоий фаолиятини қандай рўйхатдан ўтказишлари мумкинлиги тўғрисида савол берилди. Адлия вазирлиги вакили Авазбек Мадаманинов уларга ННТни рўйхатдан ўтказишни ҳамда жамоат ва давлат ишончининг асоси бўлиб хизмат қиладиган ва фаолиятининг шаффофлигини таъминлайдиган ўз ишларини расмий равишда олиб боришни тавсия қилди.
Авазбек Мадаминов таниқли хонанда Сардор Рахимхон бошчилигидаги «Yurak Amri» ташаббускор гуруҳини мисол келтирди. Маълум бўлишича, гуруҳ ННТни рўйхатдан ўтказиш учун ҳужжат топширган. Бироқ, биринчи бор рад этилганидан кейин улар қайта мурожаат қилишмаган. Эҳтимол, улар бир неча рад қилинганлар ҳақида эшитгандан кейин ўзларининг вақтларини, кучларини ва ресурсларини ННТни рўйхатдан ўтказишга сарфлашни исташмагандир.
Аслида, «Yurak Amri» сингари кўнгиллиларнинг кўплаб ташаббускор гуруҳлари ННТ сифатида рўйхатдан ўтишни хоҳлашади, аммо бюрократия ва қоғозбозлик жамият учун фойда келтиришга қаратилган беғараз ниятлар йўлида ғов бўлмоқда. Шундай ҳолат 2018 йил ноябрь ойидан бери ННТни рўйхатдан ўтказишда 21 марта рад жавобини олган «Oltin Qanot «Ёш волонтёрлар марказини рўйхатдан ўтказишга уринаётган бир гуруҳ ёш кўнгиллилар билан содир бўлмоқда.
1 майдан бошлаб хайрия маблағларини марказлаштирилган йиғим ва йиғилган маблағлар тарқатилишининг шаффофлигини таъминлаш мақсадида «Шаффоф Хайрия» Ягона интерактив порталини ишга тушириш кутилган эди. Авазбек Мадаминов, шунингдек, ушбу соҳа «Хайрия фаолияти тўғрисида"ги қонун билан тартибга солинишини эслатиб ўтди. Бироқ, норасмий волонтёрлар гуруҳлари янги порталда рўйхатдан ўтишлари ва шу асосда ўзларининг хайрия фаолиятини амалга ошириши мумкинлиги номаълум бўлиб қолмоқда.
Инсон ҳуқуқлари ташкилотлари: улар нечта ва уларни қандай рўйхатдан ўтказиш мумкин
Ўзбекистонда нечта инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилувчи ННТлар фаолият юритаётгани ва ушбу йўналишда ишлаётган нечта ташаббускор гуруҳлар ННТни рўйхатдан ўтказишда рад жавобини олгани тўғрисида берилган саволга Адлия вазирлиги бошқарма бошлиғи Авазбек Мадаминов Ўзбекистонда 9160 дан ортиқ ННТ фаолият юритаётганини эслатиб ўтди.
«Барча нодвалат нотижорат ташкилотини инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилувчи соҳасидаги ННТ деб ҳисобласак бўлади чунки «Нодавлат нотижорат ташкилотлари тўғрисида"ги қонун бўйича оладиган бўлсак буларни асосий вазифаларидан бири инсон ҳуқуқлари, демократик қадриятларини ҳимоя қилиш ҳисболанади», деб жавоб берди Авазбек Мадаминов.
У шунингдек, ҳозирги кунда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасида кам сондаги — бутун республика бўйлаб 15 га яқин инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ташкилотлари ишлаётганини қўшимча қилди. Мадаминов иккита ташкилотни «Ezgulik» Ўзбекистон инсон ҳуқуқлари жамияти ва ўтган йили ҳуқуқ ҳимоячиси Азам Фармонов рўйхатдан ўтказишга муваффақ бўлган «Huquqiy Tayanch» ННТни тилга олди.
«Ўзларини ҳуқуқ ҳимоячиси деб эълон қилган ташкилотлар фуқаролик ва сиёсий ҳуқуқларни ҳимоя қилиш билан шуғулланадилар. 9160 ННТлар орасида фуқаролик ва сиёсий ҳуқуқларни ҳимоя қилувчи жуда кўп ННТлар бор деб ўйламайман … Ва кўпинча айнан шу соҳада фаолият юритиш бу каби ННТларни рўйхатдан ўтказиш йўлида тўсиқ бўлмоқда», — дейди ҳуқуқ ҳимоячиси Шуҳрат Ғаниев.
Агар рўйхатдан ўтган ННТларнинг тахминан 66% ни «тизим ҳосил қилувчи ташкилотлар» эканлигини ва уларнинг деярли ярми тегишли ҳукумат қарорлари билан ташкил этилганлигини инобатга олсак, GONGO (Давлат томонидан ташкил этилган нодавлат ташкилот)ларни «инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилувчи ташкилотлар» деб ҳисобласак бўладими?
Мустақил ННТларни рўйхатдан ўтказиш осонлашдими ёки йўқми — бунга ҳолис баҳо бериш зарур
20 апрель куни Шуҳрат Ғаниев ўзининг Бухородаги «Гуманитар-Ҳуқуқий Маркази» ННТни рўйхатдан ўтказишда тўққизинчи марта рад жавобини олди. Бу сафар унга давлат божини тўлиқ тўламаганлиги ҳақида хабар берилди. Шу билан бирга, нима учун ариза қабул қилинаётганда рўйхатдан ўтказувчи орган вакиллари бу ҳақда хабар бермаганлиги мавҳумлигича қолмоқда.
Бундан ташқари, унга ташкилотнинг бошқарув кенгаши аъзолари билан боғлиқ қандайдир муаммо борлиги айтилган. Бироқ, кенгаш аъзоларининг барча шахсий маълумотлари намунага мувофиқ тақдим этилган.
«Вазиятнинг ўзи менга бемаъни бўлиб туюлади! Бир томондан, эксперт сифатида мени Олий Мажлис ёки Омбудсман ҳузуридаги комиссиялар ва гуруҳлар аъзоси бўлишга таклиф қилишади ва шу билан бирга, жамоа сифатида қонуний фаолият юритишга ҳаракат қилаётган ташкилот сифатида қайта-қайта деворли тўсиққа учраяпмиз… Ахир менинг яқинда ННТни рўйхатдан ўтказишга уринишим бу Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигида иш тажрибасига эга тўққиз нафар ёшларга ННТда кузатувчи сифатида ишлашга имкон беришдир. Ва нима учун бир расмий муассаса бизни эксперт деб тан оладию, иккинчиси эса қайсарлик билан рўйхатдан ўтказишни рад қилади, тушунарсиз», — дейди Шуҳрат Ғаниев.
Йил бошида Human Rights Watch халқаро инсон ҳуқуқлари ташкилоти Ўзбекистондаги мустақил гуруҳларни рўйхатдан ўтказиш билан боғлиқ муаммолар тўғрисида ҳисобот эълон қилди ва эскирган тартиб Ўзбекистон Конституциясида мустаҳкамланган уюшиш ҳуқуқини чеклашини таъкидлади.
HRW материалида Қорақалпоғистондаги «Chiroq», Гуманитар-ҳуқуқий марказ, «Адолатни тиклаш», «Инсон ҳуқуқлари уйи», «Мен тирикман» (Фарғонадаги уйсиз ҳайвонлар учун бошпана) ва «Oltin Qanot» каби мустақил ташаббускор гуруҳлар рўйхати келтирилган.
Ўтган йили муаллиф ҳуқуқшунос Ойбек Исоқов билан биргаликда ННТларни рўйхатдан ўтказишни истаган ўнта ташаббускор гуруҳлар орасида сўров ўтказди. Раддия хатлари ва олинган маълумотларни таҳлил қилиш асосида биз мустақил ННТни рўйхатдан ўтказиш учун ўртача 7 ойдан 10 ойгача вақт керак деган хулосага келдик.
Ҳуқуқ фанлари доктори Леонид Хван ҳам таҳлилларида ННТларни рўйхатдан ўтказишнинг амалдаги тартиби «Маъмурий тартиб-таомиллар тўғрисида"ги қонуннинг тамойиллари ва тартибларига зид келишини таъкидлаган эди.
Биз «Мадад» ННТ юридик ёрдам ботидан фойдаланиш тажрибаси ҳақида ёзган эдик: ботда ёрдам сўровига жавобан, аллақачон ўҳшаш ННТ борлиги ҳақида жавоб берилган эди ва ННТни рўйхатдан ўтказиш масаласида ҳеч қандай юридик мадад кўрсатилмаётганлиги ҳақида бир неча бор таъкидланган эди. Адлия вазири Русланбек Давлетов томонидан ваъда қилинган ННТ уставлари (низомлар)нинг намуналари ҳали ҳануз чоп этилгани йўқ.
ННТларнинг сони ҳар доим ҳам уларнинг сифати ҳақида дарак бермайди
9160 та ННТ катта рақам бўлиб кўринади, аммо эски методика бўйича Адлия вазирлиги битта ташкилотнинг вилоят, шаҳар ҳамда туман филиаллари ва бўлинмаларини алоҳида ННТ деб ҳисоблайди. Шундай қилиб, агар йирик ННТларнинг ҳудудий филиаллари битта ташкилот сифатида ҳисобланса, унда юқоридаги рақам сезиларли даражада камаяди.
Масалан, ўтган йили Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлиги ташкил этилгандан сўнг, Ўзбекистон Хотин-қизлар қўмитаси, Фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари фаолиятини мувофиқлаштириш бўйича Республика кенгаши ва «Нуроний» жамғармаси каби ГОНГОлар шунингдек уларнинг кўп сонли ҳудудий бўлинмалари бекор қилинди.
Бироқ, ННТ ва бошқа фуқаролик жамияти институтларининг ривожланишини фақатгина Ўзбекистондаги рўйхатдан ўтган ташкилотлар сони билан баҳолаш мумкинми? Бундай миқдорий баҳолаш ҳар доим ҳам ННТлар фаолиятининг сифати ва самарадорлигини кўрсатмайди. Ўзбекистондаги учинчи секторнинг ривожланишини ҳаққоний баҳолаш учун бир неча омиллар ва кўрсаткичларга таяниш зарур.
Жорий йилнинг 1 апрелидан бошлаб адлия идоралари Президент ҳузуридаги жамоат палатаси, ЎзННТМА ва Адлия вазирлиги томонидан белгиланган тартибда шаклланадиган «ННТ фаолиятининг очиқлиги Индекси»ни ишлаб чиқмоқда ва жорий этмоқда. Шунингдек, ҳар йили ташкилотларнинг фаолияти натижалари бўйича эълон қилинадиган ННТ фаолиятининг рейтинги жорий этилмоқда.
ННТ фаолиятининг очиқлиги учун янги шартлар ННТлардан бажарилган ишлар тўғрисида батафсил ҳисобот эълон қилишни талаб қилади. Бироқ, ННТларнинг барча тадбирлари тўғрисидаги билдиришнома адлия идораларига тадбирдан 20 кун олдин юборилади ва олинган халқаро грантлар хорижий донордан олинган маблағнинг ҳар бир тийинигача адлия идоралари билан мувофиқлаштирилади ва сарф-харажатнинг тафсилотлари батафсил маълум қилинади.
ЎзННТМА орқали тегишли идоралар ННТларнинг ҳар бир ҳаракати устидан қатъий назорат ўрнатишни хоҳлаётгандек таассурот пайдо бўлади, бу фуқаролик жамияти институтлари фаолиятининг умумий тамойилларига зиддир. Шу билан бирга, яқинда Адлия вазирлигининг ўзи ННТлар фаолиятига давлат органларининг аралашуви учун жавобгарлик белгилашни таклиф қилган эди.
Балки ННТларни рўйхатдан ўтказувчи «Адлия органлари фаолияти очиқлиги индексини» ҳам жорий қилиш керакдир? Масалан, бизнесни тартибга солишни баҳолашда бўлгани каби («Doing Business»), «ННТларни рўйхатдан ўтказиш» индикаторини жорий қилиш мумкиндир ва у жараёнларнинг умумий сони, кунларнинг умумий сони ва таъсис ҳужжатларини тайёрлаш харажатлари (жон бошига даромаднинг %) каби параметрларни ўз ичига олиши мумкин. Зеро, ННТларни рўйхатдан ўтказиш учун ҳар бир такрорий ҳужжатларни тақдим этиш — бу ташаббускор гуруҳлар учун қўшимча харажат ва мустақил фуқаролик жамиятини ривожлантириш учун бой берилган имкониятдир.
Ҳақиқий тизимли яхшиланишлар бўлишга умид қиламиз
Президент Шавкат Мирзиевнинг уч йил олдин май ойида имзолаган фармони мамлакатни демократик ўзгартиришда фуқаролик жамияти институтларининг ролини оширишда туб ўзгаришларни амалга оширишга катта умидлар уйғотган эди. Шундай бўлсада, эскирган ва кераксиз бюрократик талаблар ва тўсиқлар ННТларга чинакам эркинлик ва мустақилликни таъминлашдан кўра устунроқ турмоқда. Бундан ташқари, ваъда қилинган Президент ҳузуридаги Жамоатчилик палатаси ҳам бир йилдан буён ташкил этилмоқда…
2020 йилда Ўзбекистоннинг БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Кенгаши аъзоси этиб сайлангани муҳим воқеа бўлди. Аммо бу Ўзбекистондаги ташаббускор ННТларни рўйхатдан ўтказиш билан боғлиқ вазиятни тубдан ўзгартира олмади. Албатта, рўйхатдан ўтиш жараёнида мақсадли яхшиланишлар мавжудлигини инкор этиш мумкин эмас, аммо «ички ошхона»нинг ўзи ўзгаргани йўқ.
Адлия вазирлиги вакиллари ташаббускор гуруҳлар ҳужжатларини қонун ҳужжатлари ва белгиланган тартибларга қатъий риоя қилган ҳолда ўрганаётганликларини даъво қилишмоқда. ННТлар эса рўйхатдан ўтказиш жараёни шаффофсиз ва бюрократик бўлиб қолаётганлигини билдиришмоқда. Шаффофлик йўқлигининг сабаблари — учинчи ташкилотлар томонидан ННТларнинг таъсис ҳужжатлари аноним экспертизаси ҳисобланади.
Мустақил фуқаролик жамияти фаолларининг яқин орада ННТлар тўғрисидаги кодексининг халқаро стандартларга мувофиқ шаклида қабул қилинишига бўлган умидлари сусайиб бормоқда. Адлия вазирлиги биз мерос қилиб олган мустақил ННТларни рўйхатдан ўтказиш ва назорат қилишнинг мавжуд тизимидан жуда мамнундек таассурот уйғонади. Шакилланган тизим эса маслаҳат ва керакли ёрдам бермайдиган ҳамда шу билан бирга «Маъмурий тартиб-таомиллар тўғрисида"ги қонуннинг талабларига жавоб бермайдиган тизимлигича қолмоқда.

30 апреля в Национальном пресс-центре Узбекистана прошла пресс-конференция Министерства юстиции на тему «Очередной шаг в защите прав и законных интересов негосударственных некоммерческих организаций». Участники обсуждали значение принятого 3 марта постановления президента о дополнительных мерах по государственной поддержке ННО, а также указа президента от 4 марта об утверждении Концепции развития гражданского общества в 2021—2025 годах.
Действительно, за последние четыре года были предприняты меры для обеспечения независимости и свободы деятельности ННО и других институтов гражданского общества, защиты их законных прав и интересов.
Однако обеспечили ли эти меры значительные качественные изменения? Или изменения в вопросе независимости и свободы деятельности ННО, защиты их прав и интересов носят поверхностный, косметический характер, не затрагивая при этом сложившуюся систему регулирования гражданского общества в Узбекистане?
Попробуем разобраться, какие условия для ННО созданы, какая помощь необходима самоинициативным группам, пытающимся зарегистрировать ННО, и какие барьеры сохраняются для осуществления эффективной деятельности независимых ННО и других институтов гражданского общества в Узбекистане. Думается, объективные ответы на эти вопросы помогли бы оценить результативность государственной политики по отношению к ННО.
Где размещаться: «дома ННО» и коворкинг-центры
По данным заместителя председателя Общенационального движения «Юксалиш» Шерзода Сапарова, для решения проблем с нехваткой офисных помещений для ННО в настоящее время уже функционируют так называемые «дома ННО» в Навоийской, Сырдарьинской, Хорезмской, Джизакской, Самаркандской и Ферганской областях. Вскоре ожидается открытие таких домов в Бухарской и Кашкадарьинской областях. К концу 2021 года и в 2022 году планируется открытие таких домов в оставшихся регионах включая и город Ташкент.
Более того, заработали коворкинг-центры, созданные на базе «домов ННО» в Навоийской, Хорезмской, Ферганской и Ташкентской областях. Создание коворкинг-центров ННО также предусмотрено в мартовском постановлении президента, их открытие в других регионах планируется в 2021—2022 годах. Тем не менее, до сих пор остро стоит вопрос улучшения материально-технической базы и проблема нехватки офисных помещений для осуществления деятельности ННО.
Согласно недавнему постановлению президента, размещение ННО, осуществляющих свою деятельностью в «общественно значимых сферах», в «домах ННО» осуществляется по рекомендации Национальной ассоциации ННО Узбекистана. С 3 марта для НАННОУз был установлен месячный срок для разработки порядка выдачи таких рекомендаций на основе предложений широкой общественности. Однако прошло уже более двух месяцев со дня принятия постановления, но такой порядок со стороны НАННОУз так и не предоставлен общественности.
Проблема здесь может заключаться в том, что системообразующие ННО (или ГОНГО — государственные ННО) могут получить больше шансов для получения офисного помещения в «домах ННО».
Важно, чтобы именно активные и самоинициативные ННО, работающие в социально значимых сферах, имели приоритет при распределении помещении в «домах ННО», потому что именно они часто буквально остаются на улице без поддержки государства, которой пользуются системообразующие ННО.
Как получать финансирование: согласование международных грантов всё ещё в силе
На пресс-конференции начальник управления в Министерстве юстиции Авазбек Мадаминов отметил, что согласно проведённому анализу около 12% национальных ННО не могут эффективно осуществлять свою деятельность из-за отсутствия кадрового потенциала для работы с международными грантами, нехватки финансовых ресурсов для реализации социально значимых проектов и других проблем.
С 1 марта текущего года ННО уже могут получать денежные средства и имущество от иностранных источников и не согласовывать это с органами юстиции, если получаемая сумма за один календарный год не превышает 100 БРВ (24,5 млн сумов, или около 2331 доллара США по обменному курсу на 30 апреля 2021 года). Раньше этот порог составлял 20 БРВ. Необходимо отметить, что банки обязательно требуют согласование с регистрирующим органом, если это международный грант.
Какой социально значимый проект можно реализовать на сумму чуть более 2000 долларов США? Для сравнения, сумма гранта на один проект, выделяемая Общественным фондом по поддержке ННО и других институтов гражданского общества при Олий Мажлисе, составляет сейчас до 40 млн сумов. Почему нельзя полностью отказаться от порядка согласования международных грантов с регистрирующими органами, если ННО всё равно ежегодно отчитываются о своей деятельности?
Подобная система согласования средств ННО, поступающих из-за рубежа, затрудняет в том числе легальное поступление денежной помощи от физических лиц из-за границы. Например, многие наши соотечественники, живущие в разных точках мира, хотели бы благотворительными средствами через ННО помочь группам людей с редкими заболеваниями, социально уязвимым группам населения, жителям районов в период чрезвычайных ситуаций, пандемии COVID-19.
Однако в связи с сохранившейся системой согласования нельзя просто так перечислить даже 100 долларов на счёт ННО для лечения онкобольных детей или помочь пострадавшим от прорыва дамбы и ожидать, что люди уже через несколько дней получат срочно необходимые им средства.
Внутренние источники финансирования ННО весьма ограничены, несмотря на то что Парламентская комиссия поддерживает ННО субсидиями, грантами и государственными социальными заказами. За последние четыре года на поддержку деятельности общественных организаций было выделено 117 млрд сумов. Например, в этом году на эти цели выделяется 60 млрд сумов. До 2025 года планируется увеличить данную сумму в 1,8 раза.
Как быть с неформальными волонтёрскими группами?
На пресс-конференции был задан вопрос о том, как неформальные группы волонтёров и благотворителей могут зарегистрировать свою социальную деятельность. Представитель Минюста Авазбек Мадаминов рекомендовал, чтобы они зарегистрировали ННО и осуществляли свою работу формально, что послужило бы основой доверия общества и государства и обеспечило бы прозрачность их деятельности.
Авазбек Мадаминов привел пример инициативной группы «Yurak Amri» («Зов сердца»), которой руководит известный певец Сардор Рахимхон. Выяснилось, что группа подавала документы на регистрацию ННО. Однако после первого отказа они не подали документы ещё раз. Скорее всего, они не захотели тратить своё время, энергию и ресурсы не процесс регистрации ННО будучи наслышаны о нескольких отказах другим похожим инициативным группам.
На самом деле, многие самоинициативные группы волонтеров, такие как «Yurak Amri», желают пройти регистрацию ННО, но бюрократия и канцелярщина подрывают альтруистические намерения быть полезными обществу. Это происходит с группой молодых волонтёров, пытающихся зарегистрировать Молодёжный центр волонтёров «Oltin Qanot» («Золотое крыло»), которые с ноября 2018 года уже получили 21 отказ в регистрации ННО.
С 1 мая ожидался запуск Единого интерактивного портала «Шаффоф хайрия» («Прозрачная благотворительность») в целях централизованного сбора и обеспечения прозрачности распределения благотворительности. Авазбек Мадаминов также напомнил, что данная сфера регулируется законом «О благотворительной деятельности». Однако остаётся неясным, могут ли неформальные волонтёрские группы зарегистрироваться на новом портале и на основании этого осуществлять свою благотворительную деятельность.
Правозащитные организации: сколько их и как их зарегистрировать
На вопрос о том, сколько правозащитных ННО функционируют в Узбекистане и сколько отказов в регистрации ННО получили самоинициативные группы, работающие в данном направлении, начальник управления Минюста Авазбек Мадаминов упомянул, что в Узбекистане функционируют более 9160 ННО.
«Все негосударственные некоммерческие организации можно рассматривать как правозащитные ННО, потому что согласно закону „О негосударственных некоммерческих организациях“ одна из их основных задач — защита прав человека и демократических ценностей», — ответил Авазбек Мадаминов.
Он добавил, что в настоящее время именно в сфере защиты прав человека работает небольшое количество ННО — около 15 правозащитных организаций по всей республике. Мадаминов перечислил две организации, включая Общество прав человека Узбекистана «Ezgulik» и ННО «Huquqiy Tayanch», которую в прошлом году смог зарегистрировать правозащитник Азам Фармонов.
«Организации, провозгласившие себя правозащитными, как правило, занимаются защитой гражданских и политических прав. Я не думаю, что в перечне 9160 ННО есть много ННО, защищающих гражданские и политические права… И часто именно это намерение и становится камнем преткновения на пути к регистрации таких ННО», — считает правозащитник Шухрат Ганиев.
Если учитывать, что около 66% зарегистрированных ННО являются «системообразующими» и то, что почти половина из них создана соответствующими решениями правительства, то собственно можно ли ГОНГО считать гражданскими «правозащитными организациями»?
Нужно оценить, стало ли легче регистрировать независимые ННО
20 апреля Шухрат Ганиев получил девятый по счёту отказ в регистрации своего ННО «Гуманитарно-правовой центр в Бухаре». В этот раз ему сообщили, что он не полностью оплатил пошлину. При этом не ясно, почему при приёме заявления об этом не сообщили представители регистрирующего органа?
Кроме того, ему указали, что что-то не так с членами правления организации. Однако полные личные данные всех членов правления были указаны согласно образцу.
«Мне сама ситуация видится абсурдной. Когда, с одной стороны, меня как эксперта приглашают в члены комиссий и групп при Олий Мажлисе или омбудсмане, и в то же время попытки получить легитимность как команда, как организация натыкаются на стену… Ведь недавняя моя попытка зарегистрировать ННО — это попытка дать возможность девяти молодым людям, уже имеющим опыт работы с Министерством занятости и трудовых отношений, работать в рамках общественного мониторинга негосударственной некоммерческой организации. И непонятно, почему одно официальное ведомство признаёт нас в качестве экспертов, а другое упорно не желает давать регистрацию», — говорит Шухрат Ганиев.
В начале года международная правозащитная организация Human Rights Watch публиковала отчёт о проблемах с регистрацией независимых групп в Узбекистане, отметив то, что устаревший порядок ограничивает право ассоциации, закреплённое в Конституции Узбекистана.
В материале HRW приводился список независимых самоинициативных групп, таких как «Chiroq» («Свет») в Каракалпакстане, Гуманитарно-правовой центр, «Восстановление справедливости», «Дом прав человека», «Я живой» (приют для бездомных животных в Фергане) и «Oltin Qanot».
В прошлом году автор совместно с юристом Ойбеком Исаковым опросил десять самоинициативных групп, желающих зарегистрировать ННО. Исходя из анализа отказных писем и полученных данных, мы тогда пришли к выводу, что на регистрацию независимого ННО уходит в среднем от 7 до более 10 месяцев.
Кандидат юридических наук Леонид Хван в своём анализе также утверждал, что нынешняя процедура регистрации ННО противоречит принципам и положения закона «Об административных процедурах».
Мы уже писали об опыте использования бота юридической помощи ННО «Мадад»: в ответ на просьбу о помощи через бот был дан ответ о том, что уже есть схожее ННО… До сих пор не опубликованы обещанные Министром юстиции Русланбеком Давлетовым образцы уставов ННО.
Не всегда количество ННО говорит об их качестве
9160 ННО кажется большой цифрой, но по старой методике Минюст считает региональные, городские и районные отделения одной организации отдельными ННО. Таким образом, если территориальные отделения крупных ННО считать за одну организацию, то указанное выше количество значительно сократится.
Например, в прошлом году после создания Министерства по поддержке махалли и семьи такие ГОНГО, как Комитет женщин Узбекистана, Республиканский совет по координации деятельности органов самоуправления граждан и Фонд «Нуроний», а также их многочисленные территориальные подразделения были упразднены.
Однако можно ли оценить развитие ННО и других институтов гражданского общества только по количеству зарегистрированных организаций? Подобная количественная оценка не всегда говорит о качестве и эффективности деятельности ННО. Для настоящей оценки развития третьего сектора в Узбекистане необходимо опираться на несколько факторов и показателей.
С 1 апреля текущего года органы юстиции разрабатывают и вводят «Индекс открытости деятельности ННО», формирующийся в порядке, установленном Общественной палатой при президенте, НАННОУз и Минюстом. Также внедряется рейтинг деятельности ННО, публикующийся ежегодно по итогам деятельности организаций.
Новые условия по открытости деятельности ННО требуют, чтобы ННО публиковали подробный отчёт о проделанной работе. Однако уведомление о всех мероприятиях ННО уже отправляют в органы юстиции за 20 дней до проведения, а получаемые международные гранты обязательно согласовываются с органами юстиции, указывая полученную сумму от иностранного донора и детали по расходованию средств.
Создаётся впечатление о том, что соответствующие органы через НАННОУз хотят осуществлять жёсткий надзор за каждым действием ННО, что противоречит общим принципам деятельности институтов гражданского общества. При этом сам же Минюст недавно предлагал установить ответственность за вмешательство госорганов в деятельность ННО.
Почему бы не внедрить также «Индекс открытости деятельности органов юстиции», регистрирующих ННО? Например, как и в Оценке бизнес-регулирования Всемирного банка («Doing Business»), можно внедрить индикатор «Регистрация ННО», включающий в себя такие параметры, как общее количество процедур, общее число дней и затраты на подготовку учредительных документов (% от дохода на душу населения). Ведь каждая повторная сдача документов на регистрацию ННО — это дополнительные затраты для инициативных групп и упущенная возможность для развития независимого гражданского общества.
Надежда на настоящие системные улучшения
Майское постановление президента Шавката Мирзиёева трёхлетней давности сулило большие надежды на осуществление коренных изменений в повышении роли институтов гражданского общества в демократическом преобразовании страны. Тем не менее, устаревшие и излишние бюрократические требования и препоны преобладают над предоставлением подлинной свободы и независимости деятельности ННО. Кроме этого, обещанная Общественная палата при президенте тоже уже год как создаётся…
Знаменательным событием 2020 года было то, что Узбекистан был избран членом Совета ООН по правам человека. Это не изменило кардинально ситуацию с регистрацией самоинициативных ННО в Узбекистане. Конечно, нельзя отрицать, что есть точечные улучшения в деле регистрации, но сама «внутренняя кухня» так и не изменилась.
Представители Минюста утверждают, что они изучают документы самоинициативных групп, строго следуя букве закона и установленным процедурам. Желающие зарегистрировать ННО указывают, что процесс регистрации остается непрозрачным и забюрократизированным. Причины непрозрачности заключаются в анонимной экспертизе учредительных документов ННО третьими организациями.
Надежды независимых гражданских активистов на скорейшее принятие Кодекса об ННО, соответствующего международным стандартам, иссякают. Складывается впечатление, что регистрирующие органы вполне устраивает сложившаяся система регистрации и контроля независимых ННО, которая не консультирует, не оказывает необходимого содействия — и тем самым не соответствует требованиям закона «Об административных процедурах».
О. S.
Нам жизненно необходима организация, которая окажет правовую поддержку всем попавшим под сносы и незаконные стройки. В моей семье все в такой ситуации: у кого-то дело в суде, у кого-то заявление на рассмотрении в портале президента. Причём родные живут в разных районах Ташкента. Мы с соседями ходим на митинги, как на работу, уже 3 года. Нам дают какую-нибудь жалкую подачку в виде очередной бумаги и громкого обещания, но стройки продолжаются даже при отмене решения на застройку. Коррупция достигла неимоверных масштабов. Сначала продадут землю, потом возьмутся продавать людей? Нет защиты ни от кого, законы не работают. Проверено на собственном опыте.
Читаешь хронологию и причины отказов в регистрации ННО Молодёжного центра волонтёров “Oltin Qanot“, как анекдот. Не знаешь, — смеяться тут или плакаться. Кому-то красной дорожкой заставлена эта регистрация, а кому-то — непробиваемой стеной никакими пулями. автомата. но только не ради защиты прав человека. Это только с трибуны мы слышим громкие слова и призывы по правам человека. Как огня боятся регистрации правозащитных ННО. Тройные стандарты, что скажешь. Статья хорошая. Актуальная.