6 май куни Давлат активларини бошқариш агентлиги Давлат иштирокидаги корхоналарнинг молиявий ҳисоботлар таҳлилини эьлон қилди. 2020 йилда энг кўп зарар кўрган давлат иштирокидаги корхоналар ўнталигида «Ўзтрансгаз» пешқадам бўлди. «Uzbekistan Airways» 755,7 млрд сўм зарар билан 2-ўринда. Бу рўйхатнинг 8-поғонасида Тошкентнинг «Пахтакор» футбол клуби ҳам жой олган. Жамоа 2020 йилда 82,7 млрд сўм зарар кўрган. Бу — факт.
Шу хабарлар ОАВда эълон қилингач ижтимоий тармоқларда «Пахтакор»нинг давлат бюджетидан шунча маблағни совургани, нафақат бир клуб, балки футболнинг зарарлари ҳақида турли хил фикр-мулоҳазалар янгради. Фикрлардан энг кўпи сўнгги йилларда клуб ўзини хусусий жамоа дейиши, давлат бюджетидан пул олмай келганлиги ҳақида бўлди.
«Пахтакор» футбол клуби ҳам ўша куннинг ўзида баёнот берди. Унда клубнинг 80 фоиз улуши 2017 йилда «SFI Management Group» МЧЖга ўтказиш ва клубнинг устав фондидаги 20 фоиз улушни Тошкент шаҳар ҳокимлигида сақлаб қолиш маъқулланганлиги айтилади. «Шу вақтдан буён „Пахтакор“ футбол клуби бюджети тўлиғича „SFI Management Group“ МЧЖ томонидан шакллантириб келинган. „Пахтакор“ футбол клуби ўтган йиллар мобайнида давлат бюджетидан умуман маблағ олмаганлигини маълум қиламиз».
«Давлат активларини бошқариш агентлиги тарқатиш учун тайёрлаган маълумотларининг тўғри ва холис экани бўйича мажбуриятга эгалигини унутмаслиги лозим», — дейилган клуб баёнотида.
Аслида, клуб ўз баёнотида қанча миқдорда зарар кўргани (ёки фойда кўргани) ҳақида бирор нарса демаган, лекин агентлик маълумотларининг тўғри ва холис экани бўйича мажбуриятга эгалигини унутмасликка чақирган.
«Газета.uz» Давлат активларини бошқариш агентлига баъзи саволлар билан мурожаат қилди. Клубнинг ўзини хусусий деб билиши, шу ҳолатда ҳам футбол жамоаси қандай қилиб энг кўп зарар кўрган 10 корхона таркибига киритилганлиги ҳақида агентлик қуйидагича жавоб берди: «Пахтакор» футбол клуби МЧЖнинг таъсис ҳужжатларига асосан клубнинг иштирокчиларидан бири Тошкент шаҳар ҳокимлиги (20 фоиз) ҳисобланади. Қонунчилик талабларига кўра, маҳаллий давлат ҳокимияти органларига тегишли бўлган акциялар пакети ва улушлар давлат улуши ҳисобланади. Шунга кўра, клуб давлат иштирокидаги корхона ҳисобланади", — дейилади берилган жавобда.
Шунингдек, Давлат активларини бошқариш агентлиги эълон қилинган маълумотларда корхоналарнинг 2020 йил якуни бўйича олган даромадлари (соф фойдаси) ҳамда зарарлари келтирилганлиги, унда бюджет маблағлари олинган ёки олинмаганлиги ҳақида айтилмаганлигини қайд этди.
«Ўз навбатида, таъкидлаш лозимки, мамлакатимизда давлат иштирокидаги футбол клублар фаолиятини даромадларининг асосий манбаси уларнинг бош ҳомийлари томонидан ажратиладиган маблағлар ҳисобланади», деб қўшимча қилди агентлик.
30 апрель куни «Футбол клублари фаолиятининг самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида» Вазирлар маҳкамасининг қарори чиқди. Ушбу қарор иловасида Тошкент шаҳар ҳокимлиги эндиликда «Пахтакор» футбол клубининг бош ҳомийси эканлиги кўрсатилган.
Таниқли футбол мутахассиси Алишер Никимбаев ўз телеграм-каналида ёзишича, «SFI Management Group» компанияси «Пахтакор» клубининг 80 фоиз акциясидан воз кечган. Натижада, клуб тўлиқ равишда пойтахт ҳокимлигига тегишли бўлади.
Лекин, Никимбаевнинг таъкидлашича, мазкур ҳолат «Пахтакор»ни эндиликда 100% Тошкент шаҳар ҳокимлиги молиялаштиради дегани эмас. «Катта эҳтимол билан клубда ҳомийлик гуруҳи бўлади, улар клубга ғамхўрлик қилиш юкини ўз зиммаларига олишади», — дейилади постда.
Шахсан ўзимнинг маълумотларимга кўра, «Пахтакор»га тез орада янги ҳомийлар келади. Бироқ шу ўринда ўйлантирадиган саволлар ҳам мавжуд: эндиликда футбол клуби янги ҳомийлар келганида ҳам давлат бюджетидан пул олмайдими? Ҳозирда Тошкент шаҳар ҳокимлигида мавжуд акцияларнинг бирор қисми янги ҳомийлар келгач улар ҳисобига ўтадими? Менимча, катта эҳтимол билан шунақа бўлади.
«Пахтакор» давлат бюджетидан пул олгани жамоа томонидан инкор этилди. Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳам ўзлари тақдим этган статистикада жамоанинг қаердан пул олганлиги айтилмагани, балки футбол клубининг қарзлари ҳақида маълумот берилганини таъкидлади. Ҳозирда эса «Пахтакор» тўлиқ Тошкент шаҳар ҳокимлигига тегишли. Кейинчалик ҳомийлар топилса молиялаштириш кўп эҳтимол ҳомийлар томонидан амалга оширилади. Топилмаса давлат бюджетидан жамоа пул оладими, йўқми — буниси ҳозирча аниқ эмас.

6 мая Агентство по управлению государственными активами Узбекистана представило список из 20 самых прибыльных и 10 убыточных предприятий с государственным участием за 2020 год. В перечне был указан футбольный клуб «Пахтакор» с убытками в размере 82,7 млрд сумов.
Эта новость вызвала недовольство читателей, который задавались вопросом, почему частный клуб получает деньги из государственного бюджета.
В пресс-службе ташкентской команды заявили, что 80% доли в «Пахтакор» в августе 2017 году были реализованы SFI Management Group по «нулевой» выкупной стоимости с условием выполнения инвестиционных обязательств на сумму не менее 200 млрд сумов. Остальные 20% доли остались у хокимията Ташкента.
«С тех пор бюджет футбольного клуба „Пахтакор“ полностью формировался со стороны ООО „SFI Management Group“ и средств из государственного бюджета не получал», — говорится в сообщении.
В «Пахтакоре» не сообщили, какие убытки понёс клуб, но указали, что Агентство по управлению активами (АУГА) при распространении подготовленной информации «не должно забывать о точности и прозрачности информации, а также об ответственности за корректность информации».
На запрос «Газеты.uz» в пресс-службе АУГА отметили, что среди учредителей футбольного клуба указан хокимият Ташкента (20%), следовательно команда считается «предприятием с государственным участием».
Агентство также отметило, что опубликованные данные отражают чистую прибыль и убытки предприятий по итогам 2020 года, но не сообщило, получал ли клуб бюджетные средства или нет.
«В свою очередь, следует отметить, что основным источником доходов от деятельности государственных футбольных клубов в нашей стране являются средства, выделяемые их основными спонсорами», — добавили в АУГА.
30 апреля премьер-министр Абдулла Арипов подписал постановление Кабинета министров «О мерах по повышению эффективности деятельности футбольных клубов». Документом госдоли в футбольных клубах от Агентства по управлению государственными активами снова возвращаются в ведение государственных органов и компаний. При этом в дальнейшем госдоли планируется продать.
Согласно данным ЕГРПО на 10 мая, SFI Management Group пока остаётся владельцем 80% доли в «Пахтакоре».
В частности, владельцем госдоли и генеральным спонсором «Пахтакор» станет хокимият Ташкента. При этом, по данным футбольного эксперта Алишера Никимбаева, SFI Management Group отказалась от 80% доли в клубе, которые возвращаются столичной администрации.
«Теперь, как и до апреля 2017 года, клуб полностью принадлежит городской администрации. Однако это не значит, что ФК „Пахтакор“ будет финансироваться за счёт городского бюджета. Скорее всего, у клуба будет группа спонсоров, которые возьмут на себя бремя заботы о клубе», — написал он.
По его словам, случившееся с «Пахтакором» должно стать поводом для пересмотра существующего положения с долями футбольных клубов.
«SFI Management Group, возвращая долю „Пахтакора“, фактически оставила клуб без средств к существованию. Даже на участие в Лиге чемпионов АФК необходимых средств у клуба не было, и руководству пришлось брать кредиты. Собственно, нестабильное финансовое положение клуба и стало одной из причин неудачи в Лиге чемпионов», — отметил эксперт.
Он предложил, чтобы инвестор при отказе от своей доли (акций) в клубе перед уходом «гарантировал обеспечение расходов клуба хотя бы на 6 месяцев».
По данным корреспондента «Газеты.uz» Огабека Самисова, «Пахтакор» действительно планирует привлечь новых спонсоров, но пока неизвестно, как дальше будет финансироваться клуб.
Напомним, по итогам сезона 2020 года «Пахтакор» второй раз подряд стал победителем Суперлиги, оформив чемпионство за три тура до конца сезона.
В феврале 2021 года компания SFI Management Group сообщила о расторжении договоров доверительного управления «Узметкомбинатом», АГМК и «Узвторцветметом» с учетом исполнения большинства задач, возложенных на нее правительством Узбекистана. Сейчас на сайте компании указаны только два проекта — Ташкентский металлургический завод и «Пахтакор».