10 май куни жиноят ишлари бўйича Музработ туман судида блогер Отабек Сатторийга нисбатан очиқ суд жараёни ниҳоясига етди ва суд ҳукми эълон қилинди. Мазкур жиноят иши ЖИБ Музработ туман суди раиси Т. Абдираимов раислигида кўриб чиқилди.
Суд ҳукмига кўра, О. Сатторий айбловнинг жабрланувчи Н. Нарбаевани ҳақорат қилганлиги бўйича Жиноят кодексининг 140-моддаси (ҳақорат қилиш) 3-қисми «а» банди билан ҳамда Т. Кўчаров, А. Худойқулов ва З. Хурсановга нисбатан такроран товламачилик қилганлиги бўйича Жиноят кодексининг 165-моддаси (товламачилик) 2-қисми «а» бандида назарда тутилган жиноятларни содир этганликда айбсиз деб топилиб, ушбу моддалар билан унинг ҳаракатларида жиноят таркиби бўлмаганлиги сабабли оқланди.
Сатторий ЖКнинг 139-моддаси (туҳмат) 3-қисми «а», «г» бандлари ва 165-моддаси 3-қисми «а» бандида назарда тутилган жиноятларни содир этганликда айбли деб топилди. Унга ЖКнинг 57-моддаси (енгилроқ жазо тайинлаш) қўллаб, 59-моддаси (бир неча жиноят содир этганлик учун жазо тайинлаш) ва 61-моддаси (жазоларни қўшишнинг ҳисоблаш қоидалари)га асосан тайинланган жазоларни қисман қўшиш йўли орқали узил-кесил 6 йил 6 ой муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланди. Тайинланган жазони умумий тартибли колонияларда ўташ белгиланди.
Шунингдек,ашёвий далил сифатида олинган 1 дона «Vivo-X50» телефони қонуний эгаси Л. Тўраевга, 1 дона «Redmi 5+» телефони ҳамда 1 дона «Zotac» русумли компьютер процессори қонуний эгаси судланувчи О. Сатторийга қайтарилиши белгиланди.
Бундан ташқари, Термиз шаҳридаги хусусий нотариал фаолият билан шуғулланувчи нотариус Ҳ. Бобоқулов томонидан 2020 йил 2 июль куни (KSH 032769 SV-сонли реестр) тасдиқланган «Termiz Eko Ekspress loyiha» МЧЖ раҳбари Т. Шапулатов билан О. Сатторий ўртасида Сурхондарё вилояти, Термиз шаҳри, «Маърифат» маҳалласи, Истиқлол кўчаси, 6-уйда жойлашган 42-рақамли квартирани О. Сатторийга сотганлиги бўйича тузилган олди-сотди шартномаси ҳақиқий эмас деб топилди.
«Termiz Eko Ekspress loyiha» МЧЖ раҳбари Т. Шапулатовдан судланувчи О. Сатторий фойдасига жами 234 835 000 сўм ундирилиши белгиланди.
Блогернинг адвокати Умидбек Давлатов эса бу ҳукмдан норози эканлигини билдирди. «Бу мутлақо адолатсиз ҳукм бўлди. Албатта ҳукм нусхасини олишимиз билан апелляция тартибида шикоят бериб яна давом эттирамиз», — деди Давлатов.
Бунга қадар, прокурор суддан Отабек Сатторийни бешта бандда айбдор деб топиб, 11 йилга озодликдан маҳрум қилишни сўраган эди. Судланувчининг адвокати Умидбек Давлатов ўшанда ҳам айбловда кўрсатилган ҳолатларнинг ҳеч бири ўз исботини топмаганини айтганди.

Музрабадский суд по уголовным делам Сурхандарьинской области 10 мая вынес приговор блогеру Отабеку Сатторий, сообщила пресс-служба Верховного суда Узбекистана.
Суд под председательством судьи Тулкина Абдираимова признал блогера виновным по пункту «а» части 3 статьи 165 (вымогательство в особо крупном размере) и пунктам «а» и «г» части 3 статьи 139 (клевета, соединенная с обвинением в совершении тяжкого или особо тяжкого преступления, из корыстных или иных низменных побуждений).
Отабек Сатторий приговорён к 6 годам 6 месяцам лишения свободы в колонии общего режима. Напомним, прокурор запрашивал для него 11 лет тюрьмы.
Суд в то же время оправдал Отабека Сатторий по пункту «а» части 3 статьи 140 (оскорбление в связи с выполнением потерпевшим своего служебного или гражданского долга) и пункту «а» части 2 статьи 165 (вымогательство, совершённое повторно или опасным рецидивистом) Уголовного кодекса из-за отсутствия признаков преступления.
Блогер должен будет вернуть своим владельцам мобильные телефоны Vivo-X50 и Redmi 5+, а также компьютер.
Суд также признал недействительными договоры о купле-продаже двух квартир в Термезе, заключённые между Отабеком Сатторий и руководителем ООО «Termiz Eko Ekspress» Тулкином Шопулатовым. Последний должен будет компенсировать подсудимому 234 млн 835 тысяч сумов, которые он выплатил за приобретение двух квартир.
Фото: Olim Abdanov / YouTube.
«В Сурхандарье нет ни правды, ни справедливости. Вообще нет правды», — заявил блогер, комментируя решение суда.
«Мы абсолютно недовольным этим решением. Это видит весь народ. Это было абсолютно несправедливым приговором. После получения копии приговора мы обязательно подадим апелляционную жалобу и продолжим [борьбу]», — подчеркнул адвокат подсудимого Умидбек Давлатов.
«Газета.uz» рассказывала о позициях государственного обвинителя и адвоката в отношении Отабека Сатторий, которые они озвучивали в рамках прений.
Сотрудники ОВД Термеза задержали Отабека Сатторий 29 января. В социальных сетях распространилась видеозапись, на которой правоохранители насильно сажают мужчину в автомобиль и увозят его. Изначально уголовное дело было возбуждено по части 1 статьи 165 (вымогательство), затем переквалифицировано на часть 2 этой статьи, позже были предъявлены новые обвинения.