13 май куни Ўзбекистон бўйлаб Рамазон ҳайити кенг нишонланмоқда. Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Дин ишлари бўйича қўмитанинг маълумотларига кўра, пайшанба куни тонгда мамлакатнинг барча масжидларида жами 2 млн 576 минг киши Ҳайит намозини адо этган.
Шундан, 497 минг нафар ватандошимиз Тошкент шаҳридаги 106 та масжидда намоз ўқиди. Жумладан, 18 минг мусулмон Ҳазрати Имом мажмуасида, 30 мингдан ортиғи Шайх Зайниддин масжидида ва 20 минг атрофидаги ўзбекистонликлар Қуддуси Шариф масжидида байрам намозида иштирок этган.
Дин ишлари бўйича қўмита раисининг биринчи ўринбосари Музаффар Комилов пайшанба кунги брифингда Рамазон ойида ижтимоий кўмакка муҳтож оилаларга 13,4 млрд сўм миқдорида ёрдам кўрсатилганини қайд этди.
«Вақф» ҳайрия жамоат фонди кам таъминланган (8000 атрофида) оилалар эҳтиёжи учун 543 млн сўм ажратган.
Жорий йилда Рамазон ҳайити байрами муносабати билан мамлакат масжидларининг умумий даромади 14,6 млрд сўмни ташкил этди. Шундан, 10,29 млрд сўм ҳайрия эҳсонларидан иборат бўлса, 4,3 млрд сўм — закот ва фикрдан тушган. Музаффар Комиловнинг сўзларига кўра, мазкур маблағлар Ислом дини талабларига мувофиқ, белгиланган тартибда сарфланади.

13 мая в Узбекистане отмечается Рамазан хайит, знаменующий окончание священного месяца Рамадан. По данным Комитета по делам религий при Кабинете министров, в четверг 2,576 миллиона человек совершили праздничный намаз в 2021 мечети по всему Узбекистану.
Из них 497 тысяч соотечественников прочитали молитву в 106 мечетях Ташкента. В частности, более 18 тысяч мусульман участвовало в молитве в комплексе Хазрати Имам, более 30 тысяч — в мечети Шайх Зайниддин и около 20 тысяч — в мечети Куддуси Шариф.
Первый заместитель председателя Комитета по делам религий Музаффар Комилов на брифинге в четверг сообщил, что в месяц Рамазан нуждающимся в социальной защите семьям была оказана материальная помощь на сумму 13,4 млрд сумов.
Общественный благотворительный фонд «Вакф» выделил на нужды малообеспеченных семей (около 8000) 543 млн сумов.
В этом году общий доход мечетей страны в связи с праздником Рамазан хайит составил 14,6 млрд сумов. Из них, благотворительные пожертвования составили 10,29 млрд сумов, закят и фитр — 4,3 млрд сумов. По словам Музаффара Комилова, эти средства в установленном порядке будут потрачены в соответствии с предписаниями ислама.