Жаҳон банки ва Ўзбекистон ҳукумати «Ўзбекистонда сув таъминоти хизматлари секторини ривожлантириш ва уни институционал қўллаб-қувватлаш» лойиҳаси бўйича молиявий ва грант битимлари имзоладилар, дея хабар бермоқда Молия вазирлиги матбуот хизмати.
Битимлар 17 май куни Молия вазирлигида, Марказий Осиё мамлакатлари бўйлаб биринчи иш сафари доирасида Жаҳон банкининг Европа ва Марказий Осиё бўйича вице-президенти Анна Бёрде билан бўлиб ўтган учрашувда имзоланди.
Лойиҳани амалга ошириш учун ЖБ томонидан 239 млн АҚШ доллари миқдорида имтиёзли кредит, шунингдек, Швейцария давлат котибиятининг иқтисодий масалалар бўйича 7,8 млн АҚШ доллари миқдоридаги гранти ажратилади.
Лойиҳа доирасида Ўзбекистоннинг учта ҳудудида 500 мингдан ортиқ киши сув таъминоти ва канализация хизматларидан янада сифатли фойдалана олади. Қорақалпоғистон Республикасида Нукус, Тахиатош ва Хўжайли шаҳарларида канализация-тозалаш иншоотларини модернизация қилиш режалаштирилган. Шунингдек, Сирдарё вилояти ва Самарқанд вилоятининг Каттақўрғон шаҳрида сув таъминоти ва канализация тармоқлари кенгайтирилиб, реконструкция қилинади.
Шунингдек, мазкур учрашув доирасида «Ўзбекистонда миллий инновацион тизимни модернизация қилиш» лойиҳаси бўйича молиявий битимлар ҳам имзоланди. Лойиҳани амалга ошириш учун ЖБ томонидан 50 млн АҚШ доллари миқдорида имтиёзли кредит ажратилади.
Жаҳон банки томонидан қўллаб-қувватланган янги лойиҳа ҳукуматга бозор иқтисодиёти шароитида ишлашга қодир бўлган миллий инновацион тизимни ривожлантиришга ёрдам беради. Бу илмий ва инновацион маҳсулотлар ва хизматларни илмий-тадқиқот ҳамда тажриба-конструкторлик ишланмалари ва тижоратлаштириш соҳасида давлат, илмий-тадқиқот ташкилотлари ва хусусий сектор ўртасидаги ҳамкорликни қўллаб-қувватлайди.
Лойиҳа давлат илмий-тадқиқот институтлари (ИТИ) ва олий ўқув юртларида халқаро синф тадқиқотларини олиб боришга ёрдам беради, шунингдек, уларнинг иш натижаларини тижоратлаштиришга имкон беради. Мазкур ташкилотларнинг илмий ходимлари илмий-тадқиқот ҳамда тажриба-конструкторлик ишланмалари соҳасида 50 та тадқиқот, жумладан, халқаро тадқиқотчилар ва хусусий сектор иштирокида қўшма лойиҳаларни амалга оширишни молиялаштирадиган грантлар олиш учун ариза топширишлари мумкин.
Бундан ташқари, маҳаллий фирма ва компаниялар бошланғич лойиҳаларга сармоя киритиш учун маҳаллий ва халқаро бозорларда талаб қилинадиган янги ёки мавжуд инновацион маҳсулот ва хизматларни илмий-тадқиқот ҳамда тажриба-конструкторлик ишланмалари соҳасида 30 га яқин грант олишлари мумкин. Масалан, улар тиббий, фармацевтика ва биотехнологик маҳсулотлар ва хизматларни ишлаб чиқиш, шунингдек, илм-фан ва технологиянинг бошқа истиқболли йўналишлари бўйича лойиҳани молиялаштириш учун ариза топширишлари мумкин.
Лойиҳа доирасида айрим ИТИ инфратузилмаси ва лабораторияларини модернизация қилиш учун маблағлар ажратилади, уларнинг рўйхати тегишли ташкилотларнинг эҳтиёжларини ҳар томонлама баҳолашдан сўнг инновацион ривожланиш вазирлиги томонидан тасдиқланади.
Учрашув давомида томонлар Ўзбекистон ҳукумати томонидан турли хил ижтимоий-иқтисодий соҳаларда, жумладан, давлат иштирокидаги йирик корхоналарни ислоҳ қилиш, камбағалликни қисқартириш, тадбиркорликни ривожлантириш чора-тадбирлари, иссиқлик таъминоти тизимлари модернисацияси, энергия ресурсларидан оқилона фойдаланиш ва ер муносабатларини такомиллаштириш бўйича амалга оширилаётган ислоҳотларни муҳокама қилдилар.
Томонлар 2022−2026 йилларга мўлжалланган Жаҳон банкининг Ўзбекистон Республикаси билан Ҳукуматнинг мамлакатни кейинги беш йилга мўлжалланган ижтимоий-иқтисодий ва ривожланиш режаларига жавоб берадиган шериклик дастури доирасида устувор йўналишларини муҳокама қилдилар.
Анна Бёрде ЖБ инклюзив ва барқарор бозор иқтисодиётига ўтишга қаратилган ислоҳотларни амалга оширишда мамлакатга молиявий ва консультатив ёрдам кўрсатишни давом эттиришини таъкидлади.
Музокаралар Молия вазирлигида ҳам бўлиб ўтди. Учрашув давомида икки томонлама ҳамкорликнинг қатор масалалари, жумладан аҳолини ижтимоий ҳимоя қилиш тизимини ривожлантириш, шаҳар ва қишлоқ инфратузилмаси, сув таъминоти каби муҳим йўналишларда Жаҳон банкининг молиявий иштирокидаги лойиҳалари муҳокама қилинди.
Ҳозирги кунда Жаҳон банки 24 та лойиҳани техник ёрдам ва молиялаштириш орқали Ўзбекистонга кўмаклашмоқда. Улар муҳим иқтисодий ислоҳотларни амалга ошириш, қишлоқ хўжалиги, соғлиқни сақлаш, таълим, сув таъминоти ва санитария, энергетика, транспорт, ижтимоий ҳимоя қилиш, шаҳар ва қишлоқ инфратузилмасини модернизация қилиш, шунингдек, CОВИД-19 нинг соғлиқни сақлаш, иқтисодиёт ва фуқаролар учун таъсирини камайтиришга ёрдам беради.

Правительство Узбекистана и Всемирный банк подписали финансовые и грантовые соглашения по проекту «Развитие сектора услуг водоснабжения и его институциональная поддержка в Узбекистане», сообщила пресс-служба Министерства экономического развития и сокращения бедности.
Подписание состоялось 17 мая в министерстве в рамках официального визита вице-президента ВБ по региону Европы и Центральной Азии Анны Бьерде.
На реализацию проекта выделяется льготный кредит ВБ на сумму 239 млн долларов США, а также грант Государственного секретариата Швейцарии по экономическим вопросам в размере 7,8 млн долларов.
Благодаря проекту более 500 тысяч человек в трёх регионах Узбекистана должны получить доступ к более качественным услугам водоснабжения и канализации. Планируется модернизировать канализационно-очистные сооружения в городах Нукус, Тахиаташ и Ходжейли в Каракалпакстане. Кроме того, будут расширены и реконструированы сети водоснабжения и канализации в Сырдарьинской области и городе Каттакургане Самаркандской области.
Здесь же было подписано финансовое соглашения по проекту «Модернизация национальной инновационной системы в Узбекистане». На его реализацию ВБ выделяет льготный кредит на 50 млн долларов.
Проект, поддержанный Всемирным банком, поможет правительству в развитии национальной инновационной системы, способной функционировать в условиях рыночной экономики. Она будет содействовать сотрудничеству между государством, научно-исследовательскими организациями и частным сектором в области НИОКР (научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы) и коммерциализации научных и инновационных продуктов и услуг.
Проект будет способствовать проведению исследований международного класса в государственных научно-исследовательских институтах и вузах, а также позволит коммерциализировать результаты их работ. Научные сотрудники этих организаций смогут подать заявки на получение грантов, которые профинансируют реализацию порядка 50 исследований в области НИОКР, в том числе совместных проектов с участием международных исследователей и частного сектора.
Кроме того, местные фирмы и компании смогут получить порядка 30 грантов для инвестирования в стартап-проекты и в НИОКР новых или существующих инновационных продуктов и услуг, востребованных на местном и международном рынках. Например, они смогут подать заявки на финансирование проекта в области разработки медицинских, фармацевтических и биотехнологических продуктов и услуг, а также в других перспективных направлениях науки и техники.
В рамках проекта будут выделены средства на модернизацию инфраструктуры и лабораторий отдельных НИИ, перечень которых будет утвержден Министерством инновационного развития после всесторонней оценки потребностей.
На состоявшихся переговорах были рассмотрены реформы, осуществляемые правительством Узбекистана в социально-экономических сферах, включая вопросы реформирования крупных предприятий с участием государства, меры по снижению уровня бедности, развитию предпринимательства, модернизации систем теплоснабжения, рационального использования энергоресурсов и совершенствования земельных отношений.
Стороны также обсудили приоритетные направления в рамках разрабатываемой Рамочной программы партнерства ВБ с Узбекистаном на 2022−2026 годы.
Анна Бьерде подчеркнула, что ВБ продолжит оказание финансовой и консультативного содействия стране в реализации реформ, направленных на переход к инклюзивной и устойчивой рыночной экономике.
Переговоры также прошли в Минфине. На них обсуждалась реализация проектов с финансовым участием ВБ в таких направлениях, как развитие системы социальной защиты населения, городской и сельской инфраструктуры, систем водоснабжения и другие.
Отдельно были рассмотрены вопросы трансформации крупных предприятий с участием государства, а также процесс реформирования банков с участием государства в рамках Стратегии реформирования банковской системы Узбекистана на 2020−2025 годы.
В настоящее время ВБ оказывает содействие Узбекистану посредством технической помощи и финансирования 24 проектов. Они реализуются в таких сферах, как осуществление важных экономических реформ, развитие сельского хозяйства, здравоохранения, образования, водоснабжения и санитарии, энергетики, транспорта, системы социальной защиты, модернизации городской и сельской инфраструктуры, а также смягчение последствий COVID-19 для здравоохранения, экономики и граждан.