17 май куни халқ депутатлари Андижон шаҳар кенгаши прокурор таклифига биноан шаҳар ҳудудидан ноқонуний равишда ер участкаларини ажратиб беришга қарши чиқиб келган депутат Шуҳратбек Каримовни дахлсизлик ҳуқуқидан маҳрум қилди. «Газета.uz» воқеа қандай ривожланганини ўрганди.
«Овозни ўчиришга уриниш» ёки жиноий иш
6 май куни Андижон прокурори 2019 йилда ЎзЛиДеП партиясидан кенгаш депутати этиб сайланган Шуҳратбек Каримовни дахлсизлик ҳуқуқидан маҳрум этиш тўғрисида маҳаллий кенгашга тақдимнома киритди.
Бош прокуратура матбуот хизматининг «Газета.uz»га аниқлик киритишича, Андижон шаҳар ИИБ ҳузуридаги Тергов бўлимининг ҳужжатларида «A. R. C.» МЧЖнинг мансабдор шахсларига нисбатан Жиноят кодексининг 228-моддаси (ҳужжатлар, штамплар, муҳрлар, бланкалар тайёрлаш, уларни қалбакилаштириш, сотиш ёки улардан фойдаланиш) ҳамда 229-модда (ўзбошимчалик) билан қўзғатилган жиноий иш мавжуд.
«Газета.uz»нинг аниқлашига кўра, гап Alliance Road Construction қурилиш компанияси ҳақида кетмоқда. КТЯДР (Корхона ва ташкилотларнинг ягона давлат регистри) маълумотларига кўра, компания 2008 йил сентябрь ойида рўйхатдан ўтган ва турар-жой биноларини қуриш билан шуғулланади. Ягона асосчиси Шуҳратбек Каримов, раҳбари Отабек Авлашев эканлиги кўрсатилган.
Депутатнинг ҳамкасби Жаҳонгир Жиянов Шуҳратбек Каримовни дахлсизлик ҳуқуқидан маҳрум қилишга уриниш унинг фаолияти билан боғлиқ деган фикрни билдирди — у мунтазам равишда ноқонуний ер эгалигига, шаҳар ҳокими Бахромжон Ҳайдаровнинг қарорларига қарши чиққан ва Бош прокуратурадан Андижон прокурорини аттестациядан ўтказишни сўраган.
Унинг сўзларига кўра, Шуҳратбек Каримов 19-сонли мактабнинг спорт майдончаси ўрнида кўп қаватли турар-жой биноси қурилишининг бекор қилинишига эришган. Ўшанда у ҳоким Бахромжон Ҳайдаровга сўров юбориб, бу ерда президент қарори (ПҚ-3931) бузилганини кўрсатган. Мактаб маъмурияти ва ота-оналар мактаб учун қўшимча бино қуришни илтимос қилган, чунки 570 кишига мўлжалланган бинода 1300 бола ўқийди.
Бундан ташқари, Жаҳонгир Жияновнинг таъкидлашича, Шуҳратбек Каримов май ойи бошида кенгаш сессиясида сўзга чиққанида ҳокимнинг Elevada Ut Group томонидан беш қаватли бино қурилишини назарда тутган 2021 йил 10 апрелдаги қарорини ноқонуний деб айтган. У тадбиркорлик ва шаҳарсозлик фаолияти учун қишлоқ хўжалигидан ташқари бепул ер участкаларини ажратишни фақат E-IJRO AUKSION электрон онлайн-аукцион орқали белгилайдиган президент қарори талаблари бузилганлигини айтган.
Жаҳонгир Жиянов расмийларга депутатнинг ушбу чиқишлари унчалик ёқмаслигини таҳмин қилган. Унга кўра, бундан кейин депутатни дахлсизлик ҳуқуқидан маҳрум этиш тўғрисида таклиф киритиш тўғрисида қарор қабул қилинди. Eybyu фикрича, шу йўл билан улар битта депутатнинг «овозини ўчиришмоқчи» ва ҳамкасбларига «сигнал беришга» ҳаракат қилишмоқда.
Бундан ташқари, Шуҳратбек Каримов журналист Хуршид Далиевнинг Андижондаги ноқонуний ер ажратилиши ва ноқонуний қурилиш ишлари тўғрисида кетма-кет хабарлари юзасидан Бош прокуратурага сўров юборган. Депутатнинг сўзларига кўра, қонун бузилганлиги шаҳар адлия бошқармаси томонидан ҳам тасдиқланган. У ушбу масалаларда сустлиги сабабли вилоят прокурорларининг малакасини шубҳа остига қўйган ва Андижон прокуратурасини оммавий аттестациядан ўтказишни сўради.
Шунингдек, депутат Бош прокурор Ниғматилла Йўлдошевдан ишчи гуруҳ тузишни ва ҳокимнинг 2019 йил 1 октябрдан 2021 йил 15 февралгача ер ажратиш тўғрисидаги барча қарорларини ўрганишни илтимос қилган.
Прокурор тақдимномаси
17 май куни Андижон шаҳар кенгашининг сессиясида ягона масала — Шуҳратбек Каримовни депутатлик дахлсизлигидан маҳрум этиш масаласи кўриб чиқилди.
Жаҳонгир Жиянов кенгаш регламенти бузилганини таъкидлади. Сенат Кенгашининг 2010 йил 30 декабрдаги (154-сонли) қарорининг 11-моддасига биноан сессия муҳокамасига киритилган масалалар тегишли доимий комиссиялар томонидан олдиндан кўриб чиқилади ва улар томонидан тайёрланган қарорлар лойиҳалари ва кун тартибидаги бошқа ҳужжатлар ҳокимга — халқ депутатлари кенгаши раҳбарига ўтказилади.
Депутатнинг таъкидлашига кўра, доимий комиссия ушбу масалани кўриб чиқиш учун йиғилмаган.
ЎзЛиДеП партиясининг вилоят кенгаши прокуратура томонидан депутатни дахлсизлик ҳуқуқидан маҳрум этиш тўғрисида таклиф киритганидан хавотирда эканлигини билдирди.
«Биз Кенгаш [Андижон] мазкур масалани синчиклаб, ҳар томонлама ўрганиб чиқиши ҳамда мутлақо холис ва адолатли йўсинда ҳал қилиши, ўз позициясида собит бўлишига ишонамиз. Зеро, халқ ишонч билдирган вакиллар бунинг учун етарли билим ва фазилатларга эга», — дейилади хабарда.
Депутатлар тинтуви
Фото: Soyadagi siyosatchilar / Telegram.
17 май куни бўлиб ўтган шаҳар кенгашининг сессияси, унда депутатлар Шуҳратбек Каримовдан дахлсизлик ҳуқуқидан маҳрум қилишни маъқуллашди, Жаҳонгир Жияновнинг сўзлари билан айтганда, ҳуқуқни муҳофаза қилиш идоралари вакиллари иштирок этгани билан мамлакат тарихига кирдилар. Шунингдек, у Миллий гвардия ходимлари депутатларни тинтув қилгани ва уларнинг телефонларини олиб қўйганини айтди.
Коррупцияга қарши кураш агентлиги тинтув ўтказилган вазиятга муносабат билдирди.
«Бугунги кунда коррупцияга қарши курашиш мамлакатимиз кун тартибидаги асосий масалаларидан бири бўлиб турган, бу „иллатга“ қарши курашишга барча давлат органлари, умуман, ҳар бир фуқаро сафарбар этилаётган бир пайтда бевосита коррупцияга қарши курашиш фаолияти билан шуғулланувчи идора томонидан коррупция ҳолати ҳақида хабар берган шахсни ҳимоя қилиш ўрнига, унга нисбатан турли таъсир чоралари қўлланилаётганини оқлаб бўлмайди», — деди агентлик.
Миллий гвардия ушбу вазиятга изоҳ бериб, сессия 2-сонли болалар мусиқа ва санъат мактаби биносида бўлиб ўтганлигини маълум қилди. Мазкур бинога Андижон шаҳар ИИБ бошлиғининг сўровномасига асосан шаҳар Қўриқлаш бўлими ходимлари жамоат тартибини сақлаш учун ўрнатилган тартибда хизматга жалб қилинган.
Шу сабабли Андижон шаҳар ҳокимининг топшириғига асосан сессия иши бошлангунга қадар Андижон шаҳар ИИБ, шаҳар прокуратураси ва ҳокимлигидан ажратилган масъул ходимлар кузатуви остида қўриқлаш ходими томонидан ташриф буюрган сессия қатнашувчилари металлодетектор ёрдамида кўрикдан ўтказилган ва уяли алоқа ҳамда овозли видеога олувчи воситаларини қолдириб киришлари талаб этилган.
Олий Мажлис Сенатининг Маҳаллий ҳокимият вакиллик органлари фаолиятига кўмаклашувчи комиссияси ҳам юқоридаги воқеаларни ўрганишни бошлаганини билдирди.
Шунингдек, Бош прокуратура депутатларни тинтув қилиш билан содир бўлган воқеани ўрганмоқда, дея хабар берди"Газета.uz»га мазкур идора матбуот хизмати.

17 мая Андижанской городской кенгаш народных депутатов по представлению прокурора лишил неприкосновенности депутата Шухратбека Каримова, который регулярно выступал против незаконного отвода земель в городе. «Газета.uz» рассказывает, как развивалась ситуация.
«Попытка заглушить голос» или уголовное дело
6 мая прокурор Андижана внёс представление в местный кенгаш о лишении неприкосновенности Шухратбека Каримова, который был избран депутатом кенгаша от партии УзЛиДеП в 2019 году.
Как уточнили «Газете.uz» в пресс-службе Генеральной прокуратуры Узбекистана, в делопроизводстве следственного отдела УВД Андижана находится уголовное дело, возбужденное в отношении должностных лиц ООО «A. R. C.». по статьям 228 (изготовление, подделка документов, штампов, печатей, бланков, их сбыт или использование) и 229 (самоуправство) Уголовного кодекса.
Как выяснила «Газете.uz», речь идёт о строительной компании Alliance Road Construction. Согласно данным ЕГРПО, компания зарегистрирована в сентябре 2008 года и занимается строительством жилых зданий. Единственным учредителем указан Шухратбек Каримов, а руководителем — Отабек Авлашев.
Коллега депутата Жахонгир Жиянов выразил мнение, что попытка лишить Шухратбека Каримова неприкосновенности связана с его деятельностью — он регулярно выступал против незаконного отвода земель, решений хокима города Бахромжона Хайдарова и просил Генпрокуратуру провести аттестацию прокурора Андижана.
По его словам, Шухратбек Каримов добился отмены строительства многоэтажного жилого здания на месте спортивной площадки школы №19. Тогда он направлял запрос хокиму Бахромжону Хайдарову, где указал на нарушение постановления президента (ПП-3931). Администрация школы и родители просили построить дополнительное здание для школы, поскольку в ней обучается 1300 детей, хотя учебный корпус рассчитан на 570 человек.
Кроме того, как отмечает Жахонгир Жиянов, Шухратбек Каримов выступил на сессии кенгаша в начале мая и заявил о незаконности решения хокима от 10 апреля 2021 года, предусматривающего строительство компанией Elevada Ut Group пятиэтажного дома. Он заявил о нарушении требования постановления президента (ПП-4427), которым определено выделение свободных земельных участков несельскохозяйственного назначения для предпринимательской и градостроительной деятельности исключительно через электронный онлайн-аукцион E-IJRO AUKSION.
Жахонгир Жиянов предположил, что эти выступления депутата не очень нравятся должностным лицам. По его словам, вслед за этим принято решение внести представление о лишении неприкосновенности депутата. Он считает, что таким образом пытаются «заглушить голос» одного депутата и «дать сигнал» его коллегам.
Шухратбек Каримов также направлял запрос в Генеральную прокуратуру касательно серии сообщений журналиста Хуршида Далиева о незаконном выделении земель и незаконных строительных работах в Андижане. По словам депутата, нарушения законодательства подтвердило также городское отделение юстиции. Он поставил под сомнение квалификацию региональных прокуроров из-за их бездействия по указанным вопросам и попросил провести публичную аттестацию сотрудников прокуратуры Андижана.
Депутат также просил генпрокурора Нигматиллу Юлдашева сформировать рабочую группу и изучить все решения хокима о выделении земель с 1 октября 2019 года по 15 февраля 2021 года.
Представление прокурора
17 мая на сессии Андижанского городского кенгаша был рассмотрен единственный вопрос — лишение депутатской неприкосновенности Шухратбека Каримова.
Жахонгир Жиянов указал на нарушение регламента кенгаша. Согласно статье 11 постановления кенгаша Сената от 30 декабря 2010 года (№154), вопросы, вносимые на обсуждение сессии, предварительно рассматриваются соответствующими постоянными комиссиями, а подготовленные ими проекты решений и другие документы по повестке дня передаются хокиму — руководителю кенгаша народных депутатов.
Депутат утверждает, что постоянная комиссия не собиралась для рассмотрения этого вопроса.
Областной кенгаш партии УзЛиДеП выразил обеспокоенность тем, что прокуратура внесла представление о лишение неприкосновенности депутата.
«Мы полагаем, что кенгаш [Андижана] тщательно и всесторонне изучит этот вопрос и решит его полностью беспристрастно и справедливо… Ведь представители, которым доверяет народ, обладают для этого достаточными знаниями и качествами», — отмечается в сообщении.
Обыск депутатов
Фото: Soyadagi siyosatchilar / Telegram.
Сессия городского кенгаша 17 мая, где депутаты одобрили лишение неприкосновенности Шухратбека Каримова, говоря словами Жахонгира Жиянова, вошла в историю страны тем, что в ней приняли участие представители силовых ведомств. Он также заявил, что военнослужащие Национальной гвардии провели обыск депутатов и изъяли у них телефоны.
На ситуацию с обыском отреагировало Агентство по противодействию коррупции.
«Сегодня борьба с коррупцией является одним из основных вопросов повестки дня нашей страны. В то время как все государственные органы и в целом каждый гражданин мобилизуются для борьбы с этой „болезнью“, нет никаких оправданий для органа, который непосредственно занимается борьбой с коррупцией, но применяет различные меры влияния на человека, сообщившего о коррупции, вместо его защиты», — заявило агентство.
Национальная гвардия в комментарии по поводу ситуации сообщила, что сессия прошла в здании Детской музыкально-художественной школы №2. Сотрудники городской службы охраны были вызваны по запросу начальника УВД Андижана для поддержания общественного порядка в здании.
По поручению хокима Андижана Бахромжона Хайдарова участники сессии перед началом заседания должны были пройти через металлоискатель под наблюдением сотрудников ОВД, прокуратуры и хокимията и оставить мобильные телефоны и аудио-и видеозаписывающие устройства.
Комиссия Сената по содействию активизации деятельности представительных органов власти на местах заявила, что начала изучение указанных событий.
Генпрокуратура также изучает инцидент с обыском депутатов, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе ведомства.
На фоне инцидента Telegram-канал Министерства юстиции Huquqiy axborot напомнил, что депутат в течение срока своих полномочий, без согласия соответствующего кенгаша народных депутатов, не может быть на соответствующей территории:
• привлечен к уголовной ответственности;
• задержан;
• заключен под стражу;
• подвергнут административному взысканию, налагаемому в судебном порядке.
«Депутат не может быть привлечен к ответственности за своё мнение или точку зрения, высказанные им в ходе голосования в кенгаше, в том числе по истечении срока его полномочий. Если в связи с такими действиями депутат допустил оскорбления, клевету или иные нарушения, ответственность за которые предусмотрена законом, он привлекается к ответственности в случае лишения его неприкосновенности», — говорится в сообщении.
Нарушение гарантий депутатской деятельности, в том числе права на неприкосновенность, влечёт наложение штрафа на должностных лиц от 3 до 7 БРВ.