20 май куни кечқурун Тошкентнинг Содиқ Азимов кўчасида кучли шамол туфайли дарахт Malibu автомашинасини босиб қолди. Воқеа жойидан олинган фотосурат ва видеолар TashkentLand Телеграм-канали томонидан эълон қилинди.
Маълум қилинишича, воқеа натижасида автомобилни бошқараётган қиз жароҳат олган. Кейинчалик каналда пойтахтнинг турли жойларидан табиат ҳодисаси оқибатлари акс этган бошқа лавҳалар пайдо бўлди. Хусусан, видео болаларнинг батутини олиб кетаётгани ва яқин атрофда бўлган одамлар болаларни хавфсиз жойга олиб боришга уринаётгани видеоси эълон қилинди.
Видеодан лавҳалар / TashkentLand
Бундан ташқари, Toshkentliklar Телеграм-каналида ер усти метро станцияларидан бирининг томи вайрон бўлгани акс этган видео жойлаштирилди. Лавҳадан томнинг қайси қисмлари йўлга учиб кетаётгани ва ободонлаштириш хизмати ходимлари уларни йўл четига олиб чиқишаётганини кўриш мумкин.
Айни пайтда жабрланганларнинг аниқ сони ва етказилган зарар ҳақида маълумот берилгани йўқ. Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Фавқулодда вазиятлар вазирлиги, Тошкент шаҳар ҳокимлиги ва бошқа идоралар ҳали ҳеч қандай изоҳ беришмади.

Вечером 20 мая на улице Садыка Азимова в Ташкенте из-за сильного ветра дерево раздавило автомобиль Malibu. Фото и видео с места происшествия опубликовал Telegram-канал TashkentLand.
@afisha_uz ветер почти уронил телефон с 9 этажа #сильныйветер #ветервташкенте #пыльнаябуря
Ya delayu shag (feat. Dzharahov) [Live 2021] — The Hatters
Сообщается, что в инциденте пострадала девушка, находившаяся за рулём машины. Позже на канале появились и другие кадры с разными последствиями природного явления, зафиксированными в разных локациях столицы. В частности, опубликована видеозапись, на которой ветер уносит детский батут, а находившиеся рядом люди пытаются увезти детей в безопасное место.
Кадры из видео / TashkentLand
Кроме того, в Telegram-канале Toshentliklar разместили видео с разрушением крыши одной из станций надземного метро. На записи можно увидеть, как на дорогу слетают части кровельного покрытия, а сотрудники службы благоустройства убирают их на обочину.
В настоящий момент о точном количестве пострадавших и нанесённом ущербе не сообщается. В Министерстве здравоохранения, МЧС, хокимияте Ташкента и других ведомствах комментариев пока не было.