28−29 май кунлари Олий Мажлис Сенатининг ўн бешинчи ялпи мажлиси бўлиб ўтади, дея хабар бермоқдапарламент юқори палатаси матбуот хизмати. Ушбу қарор Сенат Кенгаши томонидан 25 май куни бўлиб ўтган йиғилишда қабул қилинди.
Бўлиб ўтадиган ялпи мажлисда «Транспорт тўғрисида» ги, «Қимматбаҳо металлар ва қимматбаҳо тошлар тўғрисида"ги, «Ўзбекистон Республикаси маданият ва санъат ходимлари кунини белгилаш тўғрисида"ги, «Ўзбекистон Республикасининг Сайлов кодексига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида"ги ва бошқа қатор қонунлар муҳокама қилиниши режалаштирилган.
Бундан ташқари, Ўзбекистонда 2030 йилга қадар гендер тенгликка эришиш стратегияси тўғрисидаги масала кўрилади ҳамда Вазирлар Маҳкамасининг Давлат бюджети 2020 йил ва 2021 йил биринчи чораги якуни бўйича ижроси тўғрисидаги ҳисоботларни эшитилади.
Ялпи мажлисда таълим муассасалари битирувчилари бандлигини таъминлаш билан боғлиқ муаммолар ҳамда коронавирус пандемиясидан кейин туризмни тиклаш ва ривожлантиришга қаратилган чора-тадбирларнинг амалга оширилиши ҳолати юзасидан Вазирлар Маҳкамасига парламент сўровлари юбориш, шунингдек, бошқа масалалар кўриб чиқилиши ҳам кўзда тутилган.

Пятнадцатое пленарное заседание Сената Олий Мажлиса Узбекистана состоится 28−29 мая, сообщила пресс-служба верхней палаты парламента. Такое решение принял Кенгаш сената на заседании 25 мая.
На предстоящем заседании запланировано рассмотреть законы «О транспорте», «О драгоценных металлах и драгоценных камнях», «Об установлении Дня работников культуры и искусства Республики Узбекистан», «О внесении изменений и дополнений в Избирательный кодекс Республики Узбекистан» и ряд других законов.
Кроме того, будет обсуждён вопрос о Стратегии достижения гендерного равенства в Узбекистане до 2030 года и заслушаны отчеты Кабинета министров об исполнении государственного бюджета по итогам 2020 года и первого квартала 2021 года.
На заседании также намечено рассмотрение вопросов о направлении в Кабинет министров парламентских запросов относительно проблем в обеспечении работой выпускников образовательных учреждений, о восстановлении и развитии туризма после пандемии коронавируса и других.