Ижтимоий тармоқларда ЖИБ Янгийўл шаҳар судининг мажлислар залида судланувчилар қўлларини жароҳатлагани акс этган видео лавҳалар тарқалди.
ИИВ ахборот хизматининг изоҳ беришича, 25 май куни ЖКнинг 168-моддаси 3-қисми «в» банди (Фирибгарлик хизмат мавқеидан фойдаланиб содир этилган бўлса) ва бошқа моддаларида кўрсатилган жиноятларни содир этгани учун озодликдан маҳрум этилган ва айни вақтда 1-сон Тергов ҳибсхонасида сақланаётган маҳбуслар:
- М.Юнусалиев (1984 й.т., 9 йил 2 ой муддатга озодликдан маҳрум этилган ва 27.04.2019 йилдан қамоқда),
- Ғ.Муроджонов (1987 й.т. 7 йил муддатга озодликдан маҳрум этилган ва 27.04.2019 йилдан қамоқда),
- А.Қудратов (1980 й.т., 8 йил муддатга озодликдан маҳрум этилган ва 07.10.2019 йилдан қамоқда),
- Э.Шарипов (1987 й.т., 8 йил муддатга озодликдан маҳрум этилган ва 07.10.2019 йилдан қамоқда),
- С.Юлчиев (1989 й.т., 6 йил 6 ой муддатга озодликдан маҳрум этилган ва 07.10.2019 йилдан қамоқда)
Жиноят ишлари бўйича Янгийўл шаҳар судининг 25 май кунидаги сўровномасига асосан бошқа жиноят иши бўйича судга юборилган.
Қайд этилишича, суд жараёни давомида соат 15:30 ларда, М.Юнусалиев, Ғ.Муроджонов ва А.Қудратовлар суд томонидан қўйилган айбловлардан норозиликларини билдириб, қўлларидаги лезвия бўлаклари билан ўзларига тан жароҳати етказган ва турли ноўрин талабларни қўйиб, ИИО ходимларининг қонуний талабларини бажармаган.
«Махбусларга биринчи тиббий ёрдам кўрсатилган ва улар шу куни соат 20:00 ларда 1-сон Тергов ҳибсхонасига олиб бориб топширилган», — дейилади хабарда.
Ушбу ҳолат юзасидан Тошкент вилояти ИИББ ҳам муносабат билдирди. Унда таъкидланишича, «мазкур воқеанинг сабаби, уларнинг пул ва моддий бойликлари ИИО ходимлари томонидан олиб қўйилган деган хабарлар мутлақо асоссиз».
«Ҳозирда бу ҳолат тўлиқ назоратга олинган, воқеанинг келиб чиқиши, сабаблари ўрганилмоқда. Натижаси юзасидан батафсил маълумот берилади», — дейилади вилоят ИИББ хабарида.
«Газета.uz» манбасининг маълум қилишича, маҳбуслар Муродбой номи билан танилган Мирзамурод Юнусалиев ишига алоқадорлиги юзасидан судга чақирилган. У 2015 йилга қадар чинозлик Аҳмадбойнинг ёрдамчиларидан бири бўлгани айтилмоқда.
Kun.uz маълумотига кўра, юқорида қайд этилган фуқаролар 2020 йилнинг августида «Муродбой иши» — Мирзамурода Юнусалиева — доирасида ЖКнинг 168-моддаси 3-қисми «а» ва «в» бандлари, 228-моддаси 3-қисми ва 243 моддасида назарда тутилган жиноятларни содир этганликда айбли деб топилган.
Жиноят иши материалларига кўра, тергов ҳаракатлари давомида М.Юнусалиев 2016 йил январь ойида «ERKIN AVTO DILLER» МЧЖ замирида «молиявий пирамида» ташкил этиб, бу ишга ўзининг ўнга яқин жиноий шерикларини жалб қилгани, улар ёрдамида 6636 та ҳолатда 4000 нафарга яқин фуқаронинг 26 млн 870 минг 51 АҚШ доллари ва 18 млрд сўм миқдордаги пул ва бошқа мол-мулкларини фирибгарлик йўли билан қўлга киритгани аниқланган.
Жиноят иши бўйича қарийб 8 млрд сўмлик 18 та кўчмас мулк объектлари (уй, чойхона, дўкон биноси, нотурар бино ва иншоотлар) хатланган. Фуқароларга тегишли 85 та енгил автомашиналар ашёвий далил тариқасида олинган. Ушбу автомашиналарнинг барчаси белгиланган тартибда баҳоланиб, ўз эгаларига қайтарилган.

В социальных сетях распространилась видеозапись из зала суда, где несколько граждан порезали себе руки и спорили с сотрудниками органов внутренних дел. В публикациях отмечается, что правоохранительные органы якобы присвоили 3 кг золота, 6 млрд сумов и дорогие автомобили, принадлежащие подсудимым, в рамках «дела Мурадбая». Инцидент прокомментировали в ГУВД Ташкентской области.
По данным управления, запись была сделана 25 мая в Янгиюльском городском суде по уголовным делам, куда по запросу суда были приведены пятеро граждан. Трое из них уже были приговорены к срокам по пункту «в» части 3 статьи 168 (мошенничество, совершённое в особо крупном размере) и другим статьям Уголовного кодекса. Это Мирзамурод Юнусалиев (9 лет и 2 месяца), Гофуржон Муроджонов (7 лет) и Амиран Кудратов (8 лет). Они порезали себе лезвием левые запястья, говорится в сообщении ГУВД.
В управлении заявили, что «информация о присвоении сотрудниками правоохранительных органов денежных средств и материальных ценностей граждан является абсолютно безосновательной».
В настоящее время ситуация взята на контроль, изучаются причины происшествия.
По данным Kun.uz, перечисленные выше граждане были осуждены в августе 2020 года в рамках «дела Мурадбая» — Мирзамурода Юнусалиева — и признаны виновными по пунктам «а», «в» части 3 статьи 168 (мошенничество, совершенное в крупном размере; с использованием служебного положения), части 3 статьи 228 (использование заведомо подложного документа) и статьи 243 (легализация доходов, полученных от преступной деятельности). Сообщается, что до 2015 года Юнусалиев был одним из помощников Ахмада Турсуналиева («Ахмадбая»).
Как следует из материалов уголовного дела, в январе 2016 года «Мурадбай» на базе компании Erkin Avto Diller организовал «финансовую пирамиду» с участием около десятка своих сообщников. В 6636 случаях путём мошенничества им удалось завладеть средствами или иным имуществом около 4000 граждан на сумму 26,8 млн долларов и 18 млрд сумов.
В рамках уголовного дела изъято 18 объектов недвижимости (дома, чайханы, магазины, нежилые здания и сооружения) на сумму около 8 млрд сумов. В качестве вещественных доказательств изъято 85 автомобилей, принадлежащих гражданам, которые вложились в «пирамиду». Все эти автомобили возвращены владельцам.