Самарқанд вилояти Каттақўрғон туманида фуқароларга Қозоғистондаги институтлардан бирида ўқиётганлиги ҳақида ҳужжат тайёрлаб бермоқчи бўлган фуқаро ва унинг шериги ушланди. Бу ҳақда Бош прокуратура ҳузуридаги департамент ахборот хизмати хабар бермоқда.
Маълум бўлишича, фуқаро Б.Т. танишлари орқали фуқаро Ш. нинг укаси ва жиянига Қозоғистон Республикасидаги институтларнинг бирида 2020 йилнинг сентябрь ойидан ўқиётганлиги тўғрисида ҳужжатларни тайёрлаб бера олишини маълум қилади. У бунинг эвазига 4200 АҚШ долларни олганида қўлга тушган.
Унинг кўрсатувларига асосан тезкор тадбир давом эттирилганда, Тошкент ахборот технологиялари университетининг Самарқанд филиалида бўлим бошлиғи лавозимида ишловчи М. фуқаро Б.Т.дан 3000 долларни олган вақтида ашёвий далиллар билан ушланган.
Мазкур ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 168-моддаси (фирибгарлик) ва 28, 211-моддаси (пора бериш) билан жиноят иши қўзғатилиб, прокуратурага юборилган.

В Самаркандской области задержаны граждане, обещавшие подготовить для двух молодых людей фальшивые документы об обучении в одном из вузов Казахстана, сообщила пресс-служба Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре.
Сотрудники городских отделов департамента и Службы государственной безопасности по Каттакургану установили, что гражданин Б. Т. пообещал некому Ш. подготовить через своих знакомых документы, подтверждающие учёбу его брата и племянника в казахстанском вузе с сентября 2020 года. Он был задержан при получении 4200 долларов.
По его показаниям оперативные мероприятия были продолжены. При получении от Б. Т. 3000 долларов задержали гражданина М., работающего начальником отдела Самаркандского филиала Ташкентского университета информационных технологий.
По данному факту возбуждено и передано в прокуратуру уголовное дело по статьям 28 (виды соучастников преступления), 168 (мошенничество) и 211 (дача взятки) Уголовного кодекса.