Самарқанд вилояти, Пастдарғом туманидан оқиб ўтувчи каналдан 17 ёшли қизнинг жасади топилганлиги ҳолати юзасидан Жиноят кодексининг 103−1-моддаси (ўзини ўзи ўлдиришга ундаш) билан жиноят иши қўзғатилди. Бу ҳақда Бош прокуратура матбуот котиби Ҳаёт Шамсутдинов хабар бермоқда.
Қайд этилишича, тергов олиб бориш учун Пастдарғом тумани ИИБ Тергов бўлимига юборилди.
Пастдарғом туманидаги каналда 17 ёшли қизнинг мурдаси 12 май куни топилган эди. Қизнинг яқинлари унинг номусига тегиб, кейин ўлдирганини гумон қилишаётганини билдирган.
Суд тиббий экспертизаси марҳуманинг ўлими сувга чўкишдаги механик асфиксиядан келиб чиққанини ва жинсий аъзоларида тан жароҳатлари аниқланмаганини маълум қилган.

По факту гибели 17-летней девушки в Пастдаргомском районе Самаркандской области возбуждено дело по статье 103−1 (склонение к самоубийству) Уголовного кодекса Узбекистана. Об этом сообщил пресс-секретарь Генеральной прокуратуры Хаёт Шамсутдинов.
Дело направлено для расследования в следственный отдел ОВД Пастдаргомского района, отмечается в сообщении.
Тело несовершеннолетней С. Х. было найдено в канале в Пастдаргоме 12 мая. Отец девушки утверждал, что её изнасиловали и убили, однако экспертиза не выявила на теле умершей признаки насилия или другие повреждения.