Эндиликда ҳайвонларга нисбатан шафқатсизлик учун нафақат жарима, балки ахлоқ тузатиш ишлари ва қамоқ жазоси тайинланиши ҳам мумкин. Ўзбекистон Олий Мажлиси Сенати 28−29 май кунлари бўлиб ўтган ялпи мажлисда қонунчиликка тегишли ўзгартиришларни маъқуллади.
Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 111-моддаси (Ҳайвонларга нисбатан шафқатсиз муносабатда бўлиш) қуйидаги кўринишда кучайтирилмоқда:
«Ҳайвонларга нисбатан шафқатсиз муносабатда бўлиш уларнинг ўлимига ёхуд майиб бўлишига олиб келса, худди шунингдек ҳайвонларни қийнаш, — базавий ҳисоблаш миқдорининг 3 бараваридан 5 бараваригача миқдорда жарима солишга сабаб бўлади.
Худди шундай ҳуқуқбузарлик маъмурий жазо чораси қўлланилганидан кейин бир йил давомида такрор содир этилган бўлса ёхуд ушбу модданинг биринчи қисмида назарда тутилган ҳуқуқбузарлик вояга етмаган шахс ҳозирлигида содир этилган бўлса, — базавий ҳисоблаш миқдорининг 5 бараваридан 10 бараваригача миқдорда жарима солишга ёки ўн беш суткагача маъмурий қамоққа олишга сабаб бўлади".
Ҳозирда ҳайвонларга нисбатан шафқатсиз муносабатда бўлиш уларнинг ўлимига ёхуд майиб бўлишига олиб келса, худди шунингдек ҳайвонларни қийнаганлик учун БҲМнинг 1 дан 3 бараваригача жарима солинади. Худди шундай ҳуқуқбузарлик такроран ёхуд вояга етмаган шахс ҳозирлигида содир этилса, — БҲМнинг 3 бараваридан 5 бараваригача жаримага тортилади.
Сенат томонидан Жиноят кодексига янги 202−1-модда (Ҳайвонлар билан шафқатсиз муносабатда бўлиш) киритилиши маъқулланди.
Мазкур моддага кўра, ҳайвонларга нисбатан шафқатсиз муносабатда бўлиш, яъни ғаразли ёки бошқа мақсадларда уларга азият етказиш уларнинг ўлимига ёхуд майиб бўлишига олиб келса, худди шунингдек ҳайвонларни қийнаганлик учун маъмурий чора қўлланилганидан кейин такроран содир этилса, БҲМнинг 25 дан 50 барваригача жарима, 240 соатгача жамоат ишлари, 1 йилгача ахлоқ тузатиш ишлари ёхуд 6 ойгача озодликни чеклаш ёки 6 ойгача қамоқ жазоси қўлланилади.
Эслатиб ўтамиз, Бош прокуратура ўган йилнинг ноябрида маъмурий ва жиноий қонунчиликка тузатиш киритиш бўйича ушбу таклифларни муҳокама учун эълон қилган эди. Таклифларни ишлаб чиқиш ташаббуси эса «Mehr va oqibat» Ҳайвонларни ҳимоя қилиш жамияти томонидан илгари сурилган.
«Биз [ҳайвонларга нисбатан] шафқатсиз муносабат тўғрисидаги фуқароларнинг ҳар бир мурожаатини тўпладик, судларда иштирок этдик, статистика юритдик, маърифий суҳбатлар ўтказдик. Бу жуда узун ва мураккаб йўл эди. Биз Қонунчилик палатаси депутатлари ва сенаторларга, шунингдек қонунчилик устида ишлашда қатнашган барча миннатдорчилик билдирамиз» , — деган эди «Mehr va оqibat» жамияти ижро қўмитаси раиси Тимур Арипов «Газета.uz»га.
Муҳокама босқичида Жиноят кодексига киритилиши режалаштирилган модда лойиҳаси бироз бошқача кўринишга эга эди. Хусусан, унда маъмурий жазо учун шартлар мавжуд эмас эди. Ҳайвон ўлган ёки жароҳат олган тақдирда жиноий жазо тайинланиши мумкин эди. Бундан ташқари, қуйидаги жиноят содир этилган тақдирда жиноий жазони кучайтириш таклиф қилинди: гуруҳ томонидан олдиндан тил бириктириб / оммавий ахборот воситалари ва Интернетда маълумот тарқатиш билан / икки ёки ундан ортиқ ҳайвонларга нисбатан / вояга етмаганлар иштирокида / Қизил китобга киритилган ҳайвонларга нисбатан.
Қонунчиликка киритилган тузатишлар Ўзбекистон президенти томонидан имзоланганидан кейин қонуний кучга эга бўлади.

За жестокое обращение с животными теперь может быть назначен не только штраф, но и арест, а также исправительные работы и лишение свободы. Сенат Олий Мажлиса Узбекистана на пленарном заседании 28−29 мая одобрил соответствующие поправки в законодательство.
Ужесточаются санкции по статье 111 (Жестокое обращение с животными) Кодекса об административной ответственности:
«Жестокое обращение с животными, то есть истязание их или причинение им страданий из корыстных или иных низменных побуждений, — влечет наложение штрафа от 3 до 5 базовых расчетных величин.
То же правонарушение, совершенное повторно в течение года после применения административного взыскания, либо совершение правонарушения, предусмотренного частью первой настоящей статьи, в присутствии несовершеннолетнего или повлекшее гибель либо увечье животных, — влечет наложение штрафа от 5 до 10 базовых расчетных величин или административный арест до 15 суток".
Сейчас санкция накладывается только за жестокое обращение, повлекшее гибель или увечье животного, — штраф от 1 до 3 БРВ. За повторное правонарушение или за его совершение в присутствии несовершеннолетнего — штраф от 3 до 5 БРВ.
Согласно поправкам, одобренным Сенатом, в Уголовный кодекс вводится новая статья 202−1 (Жестокое обращение с животными):
«Жестокое обращение с животными, то есть истязание их или причинение им страданий из корыстных или иных низменных побуждений, повлекшее их гибель либо увечье, совершенное после применения административного взыскания за такие же действия, — наказывается штрафом от 25 до 50 БРВ или обязательными общественными работами до 240 часов или исправительными работами до 1 года либо ограничением свободы до 6 месяцев или лишением свободы до 6 месяцев».
Отметим, что проект с этими поправками в административное и уголовное законодательство в ноябре прошлого года вынесла на обсуждение Генеральная прокуратура. С инициативой по подготовке предложений выступило Общество защиты животных «Mehr va oqibat».
«Сегодня мы сделали огромный шаг в построении сильного гражданского и гуманного общества. Впереди еще много работы и совершенствование законодательства в этой сфере залог постепенного решения проблемы жестокого обращения с животными. Мы благодарим президента, представителей Генеральной прокуратуры и законодательной власти нашей страны за понимание существующей проблемы и принятие данного законопроекта», — прокомментировал председатель исполнительного комитета «Mehr va oqibat» Тимур Арипов.
На стадии обсуждения проект статьи, которую планировалось ввести в Уголовный кодекс, выглядел несколько иначе. В частности, она не содержала условия административного взыскания. Уголовное наказание могло быть назначено в случае гибели или увечья животного. Кроме того, предлагалось усиливать уголовное наказание в случае совершения такого преступления: группой по предварительному сговору / с распространением информации в СМИ и интернете / в отношении двух и более животных / в присутствии несовершеннолетних / в отношении животных, внесенных в Красную книгу.