Ўзбекистон Энергетика вазирлиги электр таъминотидаги узилишлар ҳақидаги шикоятлар бўйича муносабат билдирди. Баъзи озиқ-овқат хизматлари кўрсатадиган тадбиркорлар электр энергияси йўқлиги сабабли озиқ-овқат маҳсулотлари айниётгани ҳақида хабар беришмоқда.
Энергетика вазирлиги маълумотларига кўра, 1−3 июнь кунлари айрим ҳудудларда кучли шамол эсиши натижасида дарахт шохларининг синиши ва айрим кўп қаватли бинолар том қисмининг кўчиши электр узатиш тармоқларининг шикастланишига олиб келди.
«Бундан ташқари, шу кунларда ҳаво ҳароратининг исиб кетиши натижасида айрим жойлардаги трансформатор пунктларида истеъмол юкламаси ортиши кузатилиб носозликлар келиб чиқмоқда. Ҳозирда ҳудудлар бўйлаб жойлардаги ҳудудий электр таъминоти корхоналари мутахассислари томонидан аварияга қарши бригадалар ташкил этилган бўлиб, юзага келган носозликларни зудлик билан бартараф этиш ишлари олиб борилмоқда», — дейилади хабарда.
Айни вақтда 2021−2022 йиллар куз-қиш мавсумига пухта тайёргарлик кўриш мақсадида иссиқлик электр станциялари, электр узатиш тармоқлари ва газ таъминоти тизимида модернизация ва реконструкция ишлари олиб борилаётгани эслатиб ўтилди. Ушбу ишларни хавфсиз бажариш мақсадида режа-график асосида электр ва газ таъминотини тармоқдан ажратган ҳолда амалга оширилмоқда.
Электр энергияси таъминоти билан боғлик масалалар бўйича 1154 ҳамда газ таъминоти масалалари бўйича 1104 қисқа рақамларига мурожаат қилиш мумкинлиги маълум қилинди.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ «Талимаржон ИЭС» энергоблоки авариявий тўхтагани сабабли «Ўзбекнефтгаз» объектларида электр узилиши кузатилгани ҳақида хабар берган эдик.

Министерство энергетики Узбекистана отреагировало на жалобы, связанные с перебоями в подаче электроэнергии. Некоторые предприниматели в сфере общепита сообщают, что из-за отсутствия электричества портятся продукты.
По данным Минэнерго, «случаи кратковременного отключения электроэнергии связаны с сильным ветром, который наблюдался в ряде регионов страны в период 1−3 июня». Поломки ветвей деревьев и смещения кровли из некоторых строений -за сильных ветров привело к повреждению линий электропередачи, говорится в сообщении.
«Кроме того, в первые дни лета наблюдается резкий рост нагрузки на трансформаторные подстанции, связанной с увеличением потребления электроэнергии из-за значительного повышения температуры. Это также вызывает проблемы в рабочем состоянии энергооборудования, в том числе, случаи кратковременного отключения электроэнергии», — указали в Минэнерго.
Для ликвидации проблем во всех регионах действуют аварийные бригады, укомплектованные специалистами местных энергокомпаний, ведётся работа по устранению проблем, сообщили в министерстве.
Кратковременные отключения электроэнергии производятся и на плановой основе в связи с подготовкой отдельных участков линий электропередачи и трансформаторных пунктов в рамках подготовки к осенне-зимнему периоду, говорится в сообщении.
5 июня с 7:00 до 18:00 в некоторых частях Юнусабадского и Алмазарского района отсутствовало электричество из-за замены (демонтажа) и ремонта железобетонных колонн на линиях электропередач.
По всем вопросам, связанным с электроснабжением, Минэнерго просит звонить по телефону 1154 , с газоснабжением — 1104.