Халқаро атом энергияси агентлигининг (ХАЭА) ядро инфратузилмасини комплексли кўриб чиқиш бўйича INIR (Integrated Nuclear Infrastructure Review) миссиясининг ҳисоблашича, Ўзбекистон мамлакатда биринчи атом электр станциясини (АЭС) қуриш лойиҳасини ишлаб чиқишда сезиларли ютуқларга эришган, дея хабар берди агентлик.
ХАЭА маълумотларига кўра, INIR миссияси ҳукуматнинг таклифига биноан шу ҳафта давомида Ўзбекистонга 12 кунлик миссиясини якунлади.
Мутахассислар гуруҳи, шунингдек, Ўзбекистон ўз меъёрий-ҳуқуқий базасини такомиллаштириш ва назорат қилиш бўйича органларни бошқариш чораларини кўрганлигини тасдиқлади.
Миссиянинг таъкидлашича, Ўзбекистоннинг ядровий-энергетика дастури кучли давлат кўмагига, шунингдек, шаффоф ишончлилик, хавфсизлик ҳамда тарқатмаслик мажбуриятига эга.
«Ҳукумат зарур ҳуқуқий ва институционал базани янада ривожлантиришга эътиборини қаратиши шарт», — деди миссия раҳбари, ХАЭА ядро инфратузилмасини ривожлантириш бўлимининг бошқарувчиси Милко Ковачев.
Хусусан, Ўзбекистон ҳали иштирокчи бўлмаган халқаро-ҳуқуқий ҳужжатларга: Ядровий хавфсизлик тўғрисидаги конвенция, Ядро аварияси тўғрисида тезкор хабар бериш тўғрисидаги конвенция, Етказилган ядровий зарар учун фуқаролик жавобгарлиги тўғрисидаги Вена конвенцияси ва унга тегишли протоколга қўшилиши керак.
«INIR миссиясини қабул қилиш билан Ўзбекистон ўзининг очиқ инфратузилмаси ва ядро инфратузилмасига тайёрлигини профессионал баҳолашга қизиқишини намойиш этди», — деди «Ўзатом» бош директори Жўрабек Мирзамахмудов.
Эслатиб ўтамиз, атом электр станциясининг қурилиши 2022 йилда бошланиши режалаштирилган, аммо лойиҳани молиялаштиришни мақсад қилган Россия билан атом электр станциясини қуриш бўйича шартнома ҳали имзоланмаган.

Миссия Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) по комплексному обзору ядерной инфраструктуры INIR (Integrated Nuclear Infrastructure Review) считает, что Узбекистан добился значительного прогресса в разработке проекта строительства первой атомной электростанции (АЭС) в стране, сообщило агентство.
По данным МАГАТЭ, миссия INIR на этой неделе завершила 12-дневную миссию в Узбекистан по приглашению правительства.
Команда экспертов также заявила, что Узбекистан предпринял шаги по совершенствованию своей нормативно-правовой базы и укреплению регулирующего органа.
Миссия также подтвердила, что ядерно-энергетическая программа Узбекистана пользуется сильной государственной поддержкой и демонстрирует четкую приверженность надежности, безопасности и нераспространению.
«Крайне важно, чтобы правительство оставалось сфокусированным на дальнейшем развитии необходимой правовой и институциональной базы», — считает глава мисиии, руководитель секции развития ядерной инфраструктуры МАГАТЭ Милко Ковачев.
В частности, Узбекистану необходимо присоединиться к международно-правовым документам, участником которых он еще не является: Конвенции о ядерной безопасности, Конвенции об оперативном оповещении о ядерной аварии, Венской конвенции о гражданской ответственности за ядерный ущерб и протоколу к ней.
«Приняв INIR-миссию, Узбекистан продемонстрировал полную открытость и заинтересованность в получении объективной профессиональной оценки готовности своей ядерной инфраструктуры», — сказал генеральный директор «Узатома» Журабек Мирзамахмудов.
Напомним, строительство АЭС планировалось начать в 2022 году, однако контракт о строительстве АЭС с Россией, которая намеревалась кредитовать проект, пока не подписан.