Арманистонда ўтказилган муддатдан аввалги парламент сайловларида бош вазир вазифасини бажарувчи Никол Пашиняннинг «Гражданский договор» партияси ғолиб чиқди, дея хабар бермоқда РИА Новости.
Барча 2008 та сайлов участкаларида бюллетенларни ҳисоблаш натижасига кўра «Гражданский договор» 53,92%, собиқ президент Роберт Кочарянниг «Армения» партияси 21,04% овоз олди.
Учинчи ўринни 5,23% овоз билан Арманистоннинг аввалги президенти Серж Саргсяннинг «Честь имею» партияси эгаллади. Парламентга кириш учун у етти фоиз тўсиқни енгиб ўтиши керак эди.
Тадбиркор Гагик Царукяннинг «Процветающая Армения» партияси 3,96% овозларни қўлга киритди. Ушбу партия учун ўтиш чегараси 5% ни ташкил қилган.
20 июнь куни Арманистонда парламент сайловлари бўлиб ўтди, унда 21 та партия ва тўртта блок қатнашди. Сайловда иштирок этиш кўрсаткичи 49,4 фоизни ташкил этди.

На досрочных парламентских выборах в Армении победила партия исполняющего обязанности премьер-министра Никола Пашиняна «Гражданский договор», сообщает РИА Новости.
По итогам подсчёта бюллетеней со всех 2008 избирательных участков, «Гражданский договор» набрала 53,92% голосов, блок экс-президента Роберта Кочаряна «Армения» — 21,04%.
Третье место занял блок «Честь имею» бывшего президента Армении Сержа Саргсяна с 5,23%. Для прохождения в парламент ему необходимо было преодолеть семипроцентный барьер.
Партия «Процветающая Армения» бизнесмена Гагика Царукяна набрала 3,96% голосов. Для этой партии проходной барьер составляет 5%.
Парламентские выборы в Армении прошли 20 июня, в них приняли участие 21 партия и четыре блока. Явка составила 49,4%.