Ўзбекистонда коронавирус инфекциясига қарши эмланганлар рўйхати кенгаймоқда. Эндиликда 50 ёшдан ошган фуқаролар ва олий таълим муассасаларининг профессор-ўқитувчилари COVID-19га қарши бепул эмланишлари мумкин. Бу ҳақда Коронавирусга қарши кураш бўйича махсус республика комиссиясининг қарорида хабар берилди.
Республика махсус комиссиясининг Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари ва илмий марказлар олимлари иштирокида навбатдаги кенгайтирилган йиғилишида мамлакатда коронавирус инфекцияси билан боғлиқ эпидемиологик вазият ҳамда ушбу инфекция билан касалланиш ҳолатларини олдини олишга қаратилган масалалар муҳокама қилинди.
Дастлаб касаллик профилактикасига қаратилган тушунтириш ишларини олиб бориш, шунингдек, аҳоли томонидан жамоат жойларида ниқоб тақиш, ижтимоий масофани сақлаш каби санитария-эпидемиология талаблари назоратини олиб бориш юзасидан тегишли идораларга топшириқлар берилди.
Сўнгги кунларда инфекция билан касалланиш ҳолатлари бироз ортганлигини инобатга олиб, ҳудудларда коронавирус инфекцияси билан касалланган беморларни даволашга йўналтирилган тиббиёт муассаларининг тайёргарлик ҳолатини таҳлил қилиш ва зарур дори воситалари захирасини шакллантириш юзасидан топшириқлар берилди.
Aввалроқ, Зангиота юқумли касалликлар шифохонасига келган беморлари сони 2 баробар кўпайганлиги ва беморларнинг касалхонага ётқизилиши 1,5 баравар кўпайганлиги ҳақида хабар берилган эди.
Ўзбекистонда COVID-19га қарши вакцинация жараёни 1 апрель куни бошланган эди. Биринчи босқичда 65 ёшдан катта бўлган фуқаролар ҳамда тиббиёт ходимлари эмланди. 27 апрелдан бошлаб ўрта мактаб ўқитувчилари, мактабгача таълим муассасалари ходимлари ҳамда сурункали касаллиги бор фуқаролар ҳам вакцинация жараёнларига жалб қилинди.
31 май кунидан бошлаб чет элга ўқишга кетадиган талабалар, ОАВ ходимлари, блогерлар ҳамда ёзувчилар COVID-19 га қарши эмланадиган фуқаролар рўйхатига кирди.

В Узбекистане расширяется список вакцинируемых от коронавирусной инфекции. Теперь бесплатную вакцину от COVID-19 смогут граждане старше 50 лет и профессорско-преподавательский состав высших учебных заведений. Об этом говорится в решении Специальной республиканской комиссии по борьбе с коронавирусом.
На заседании спецкомиссии с участием депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса и ученых научных центров обсуждалась эпидемиологическая ситуация с коронавирусной инфекцией в стране.
В первую очередь, профильным ведомствам поручено проводить разъяснительную работу, направленную на профилактику заболевания, а также контролировать соблюдение санитарно-эпидемиологических требований, в том числе ношение масок в общественных местах и соблюдение физической дистанции.
Спецкомиссия также поручила проанализировать состояние готовности медицинских учреждений к лечению больных коронавирусной инфекцией в регионах и сформировать запас необходимых лекарств с учётом «небольшого увеличения случаев заражения в последние дни».
«Газета.uz» писала, что менее чем за две недели ежедневный прирост выявляемых случаев коронавируса в Узбекистане вырос в более чем 2 раза — с 199 до 427 случаев в день. В Зангиатинской инфекционной больнице сообщили о росте числа обращений в 2 раза и госпитализаций пациентов в 1,5 раза.
Вакцинация населения, начавшаяся 1 апреля, на первом этапе охватывала врачей, подверженных риску инфицирования COVID-19, и лиц в возрасте 65 лет и старше, а с 27 апреля — учителей школ и сотрудников дошкольных учреждений.
По данным Минздрава на 19 июня в процессе вакцинации использовано 2,8 миллиона доз (на первом этапе — 1,7 млн, на втором — 1 млн, на третьем — 115 тысяч).