Олий Мажлис Сенатининг 25 июнь куни бўлиб ўтган 16-ялпи мажлисида Тошкент вилоятининг шаҳар ва туманлари чегараларига ўзгартиш киритиш масаласи кўриб чиқилди, дея хабар қилди парламент юқори палатаси матбуот хизмати.
Гап Тошкент вилоятининг Оққўрғон, Оҳангарон, Бекобод, Бўстонлиқ, Бўка, Зангиота, Юқори Чирчиқ, Қибрай, Паркент, Пискент, Ўрта Чирчиқ, Янгийўл туманлари ва Олмалиқ, Чирчиқ, Ангрен, Янгийўл, Бекобод шаҳарлари чегараларини ўзгартириш ҳақида кетмоқда.
Қайд этилганидек, бугунги кунда Тошкент вилоятининг бир қанча туман ва шаҳарлари, жумладан, вилоятнинг Ангрен ва Бекобод шаҳарлари ҳамда Қибрай ва Пискент туманлари бошқа туман ва шаҳарларда жойлашган «анклав» ҳудудларга эга. Бу ҳолатлар жиноятчилик ва ҳуқуқбузарликларга қарши курашнинг самарали ташкил этилиши, аҳолининг ижтимоий таъминоти ва давлат органлари билан ўзаро муносабатларини амалга ошириши, вояга етмаганларнинг таълим жараёнини назорат қилиш ҳамда уларни туман (шаҳар) даражасидаги оммавий тадбирларга жалб қилиш ва бошқа жараёнларда муаммоларнинг юзага келишига сабаб бўлмоқда.
Ўзбекистон Конституцияси ҳамда «Ўзбекистон Республикасининг маъмурий-ҳудудий тузилиши тўғрисида"ги қонунга асосан Тошкент вилоятининг юқорида қайд этилган туман ва шаҳарлари чегараларини ўзгартириш таклифи илгари сурилмоқда. Жами ўзгартирилаётган туман ва шаҳарлар чегараларининг ер майдони 17 359,1 гектар бўлиб, шундан 10 084,8 гектари қишлоқ хўжалиги ерларидир.
Эслатиб ўтамиз, 15 июнь куни Тошкент вилояти чегараларини ўзгартириш тўғрисидаги таклиф Қонунчилик палатаси депутатлари томонидан маъқулланган эди. «Газета.uz» вилоятнинг шаҳар ва туманлари ҳудудлари қандай ўзгариши ҳақида батафсил ёзди.
Тошкент ва Тошкент вилояти чегараларини ўзгартириш бўйича лойиҳа президентга ўтган йилнинг августида тақдим қилинган эди. Кейин Геодезия кадастри давлат қўмитаси раиси Халилилло Тўрахўжаев Тошкент вилоятида жами 19 та анклав ҳудуд мавжудлигини хабар қилди.

На 16-м пленарном заседании Сената Олий Мажлиса 25 июня рассмотрен вопрос об изменении границ районов и районов Ташкентской области, сообщила пресс-служба верхней палаты парламента.
Речь идёт об изменении территорий Аккурганского, Ахангаранского, Бекабадского, Бостанлыкского, Букинского, Зангиатинского, Юкоричирчикского, Кибрайского, Паркентского, Пскентского, Уртачирчикского и Янгиюльского районов, а также городов Алмалык, Чирчик, Ангрен, Янгиюль и Бекабад.
Сенаторы отметили, что сегодня несколько районов и городов Ташкентской области, в том числе города Ангрен и Бекабад, а также Кибрайский и Пскентский районы имеют анклавные территории, расположенные в других районах и городах. Это создает проблемы при организации борьбы с преступностью, социальном обеспечении населения, а также в образовании несовершеннолетних и привлечении их к участию в массовых мероприятиях районного и городского уровня.
На основании Конституции и закона «Об административно-территориальном устройстве Узбекистана» принято постановление Сената об изменении границ вышеуказанных районов и городов Ташкентской области. Общая площадь земель изменяемых границ районов и городов составляет 17359,1 га, из которых 10084,8 га — сельскохозяйственные земли, говорится в сообщении верхней палаты.
Напомним, 15 июня предложение об изменении границ внутри Ташкентской области было одобрено депутатами Законодательной палаты. «Газета.uz» подробно писала, как изменятся территории областных городов и районов.
Проект по изменению границ Ташкента и Ташкентской области был презентован президенту в августе прошлого года. Тогда председатель Госкомгеодезкадастра Халилилло Турахужаев сообщал, что в Ташкентской области в общей сложности имеется 19 анклавных территорий.