25 июнь куни президент Шавкат Мирзиёев Чирчиқ дарёси бўйида тикланган махсус айвонда Тошкент шаҳри ва туманлари ҳокимлари, сектор раҳбарлари, маҳалла раислари билан учрашди.
Давлат раҳбари Тошкент шаҳар ҳокими Жаҳонгир Ортиқхўжаевдан маҳаллалар ободончилиги бўйича сусткашлик сабаби ва бунинг ечимлари тўғрисида ҳисобот сўради.
«Тўғрисини айтсам, биз сизнинг талабларингиз ортидан улгурмай қоляпмиз. Ҳозир сиз бизга ҳар қанча зарур маблағни ажратиб беряпсиз. Лекин муҳтарам президент, ишончингизни албатта оқлаймиз. Шу йилнинг 1 октябргача 531 та маҳалладаги барча масалаларни ҳал қиламиз. Уйларнинг томини ҳам, сув таъминотини ҳам қиламиз. Лойиҳаларимиз кўлами жуда катта», — дея Жаҳонгир Ортиқхўжаевнинг сўзларини келтирмоқда Kun.uz нашри.
Шаҳар ҳокимининг таъкидлашича, ишсизликни бартараф қилиш бўйича дастурлар бош вазир назоратида турибди. Қурилишларга вилоятлардан келган инсонларни ҳам расмий иш билан таъминланади.
«Сизга қизиқ тенденция тўғрисида айтмоқчиман: вилоятларда аҳолига 10−20 сотихдан ер бериш тўғрисида қарор қабул қилганингиздан кейин Тошкент шаҳрида ишлаб турган жуда кўп ишчилар „Мен президент берган ердан олиб ишлашим керак“ деб уйларига қайтиб кетдилар», деди Жаҳонгир Ортиқхўжаев.
Бунга жавобан давлат раҳбари шошма-шошарликка йўл қўймаслик, сифатга эътибор бериш зарурлигини таъкидлади.
«(ишни) 1 октябргача битказишимиз керак экан, деб шошилманглар. Мен ундай талабни қўйганим йўқ. Майли, 1 ноябрь ёки декабрь бўлсин. Муҳими ишларни сифатли бажаринглар», — деди Шавкат Мирзиёев.
Давлат раҳбарининг қўшимча қилишича, асфальт бир йилга бормай кўчиб кетмаслиги, томдан сув ўтмаслиги керак.
«Президент ажратиб бераётган бўлса ҳам халқнинг пули бу. Муҳими, бажарилган ишларимиздан маҳаллаларимиздаги одамлар рози бўлишсин. Мен маҳалла раисларининг маошлари масаласига ҳали қайтаман. Ҳали маҳалла йиғини обрўсини янада кўтарамиз, келажакда олийгоҳларга маҳалладан тавсия бўйича қабул қиламиз», — дейди президент.
«Ўзбекистон 24» телеканалининг хабар беришича, «Обод маҳалла» дастури доирасида 937 км узунликдаги сув таъминоти ва канализация тармоқларини, газ ёки электр тармоқларини, шунингдек, Тошкент шаҳрида 545 км ички йўлларни қуриш ва реконструкция қилиш режалаштирилган.
Бундан ташқари, кўп қаватли уйлар ёнида пиёдалар йўлакларини бетонлаштириш, болалар майдончалари ва спорт майдончалари, кутубхоналар қуриш ва таъмирлаш, эски лифтларни янгилаш, иссиқлик таъминотини яхшилаш режалаштирилган.
Март ойида президент 2021 йилда «Обод қишлоқ» ва «Обод маҳалла» дастурлари доирасида 31,5 трлн сўм, яъни 3 млрд 50 млн доллар ажратилишини маълум қилган эди. Кейинроқ Бош прокуратура томонидан дастурлар ижроси устидан жамоатчилик назоратини ўрнатиш учун эса махсус телеграм бот ишлаб чиқилди.
Апрель ойида Шавкат Мирзиёев мутасаддиларга Яшнобод туманидаги Парвоз маҳалласини намуна қилиб олиб, Тошкент шаҳридаги барча 524 та маҳаллани шундай обод қилиш бўйича топшириқ берди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 25 июня на набережной реки Чирчик провёл совещание с участием хокимов города и районов Ташкента, руководителями секторов, председателями махаллей.
На встрече глава государства попросил хокима Ташкента Джахонгира Артыкходжаева сообщить о причинах задержки благоустройства махаллей.
«Честно говоря, мы не успеваем за вашими требованиями, — приводит слова градоначальника Kun.uz. — Сейчас вы выделяете нам все необходимые средства. Но, уважаемый президент, мы обязательно оправдаем ваше доверие. К 1 октября этого года решим все вопросы в 531 махалле. Сделаем и крыши домов, и водоснабжение. Масштаб наших проектов очень велик».
Хоким отметил, что программа по предотвращению безработицы находятся под личным контролем премьер-министра. Кроме того, столичная администрация обеспечивает официальное трудоустройство соотечественников из регионов в строительной сфере, рассказал он.
«Хочу рассказать вам об интересной тенденции: после того, как вы приняли решение о выделении населению в регионах по 10−20 соток земли, многие рабочие из Ташкента возвратились домой со словами: „Я должен работать на выделенной президентом земле“», — отметил Джахонгир Артыкходжаев.
В ответ глава государства подчеркнул необходимость избегать спешки и уделять внимание качеству работы.
«Не спешите, говоря о том, что необходимо закончить к 1 октября. Я не ставил такое требование. Пусть будет 1 ноября или декабря. Важно качественно выполнить работу», — сказал Шавкат Мирзиёев.
По его словам, через год асфальт не должен прийти в негодность, а вода не должна протекать через крышу.
«Это деньги народа, даже если президент их выделяет. Важно, чтобы жители в наших махаллях были довольны тем, что мы сделали… Я ещё вернусь к вопросу о зарплате председателей махаллей. Мы и дальше будем повышать престиж махаллей, и в будущем будем принимать в вузы по их рекомендации», — цитирует слова главы государства издание.
Согласно данным телеканала «Узбекистан 24», в рамках программы «Обод махалла» в Ташкенте планируется провести строительство и реконструкцию 937 км сетей водоснабжения и канализации, сетей газо- или электроснабжения, а также 545 км внутренних дорог.
Кроме того, планируется забетонировать тротуары рядом с многоэтажными домами, построить и отремонтировать детские и спортивные площадки, библиотеки, обновить старые лифты, улучшить теплоснабжение.
Телеканал со ссылкой на президента также сообщил, что в 524 махаллях Ташкента запланировано создание зелёных зон, 248 км пешеходных и велодорожек.
В конце марта президент сообщал, что на финансирование программ «Обод махалла» и «Обод кишлок» в 2021 году планируется выделить 21 трлн сумов (около 2 млрд долларов). Генпрокуратура запустила Telegram-бот, с помощью которого можно сообщать о недостатках или некачественном выполнении работ при реализации этих программ.
В конце апреля стало известно, что по примеру махалли «Парвоз» в Яшнабадском районе планируется благоустроить все 524 махалли в Ташкенте. Шавкат Мирзиёев поручил выделить каждой из них в среднем по 2 млрд сумов с учётом нынешнего состояния.
«Газета.uz» писала о жалобах жителей на несогласованное уничтожение палисадников и ошибках хокимиятов, которые допускаются в ходе поспешного благоустройства махаллей. Среди главных ошибок — отсутствие обсуждений проектов с жителями и попытка сделать все дворы одинаковыми.