Ўзбекистон Олий Мажлиси Сенати 26 июнь куни 16-ялпи мажлисда «Банк сири тўғрисида» ва «Тезкор-қидирув фаолияти тўғрисида"ги қонунларга ўзгартиш ва қўшимчалар киритишни маъқуллади.
Сенатнинг Мудофаа ва хавфсизлик масалалари қўмитаси раиси Қутбиддин Бурхоновнинг қайд этишича, қонуннинг мақсади жиноий даромадларни легаллаштиришга ва тероризмни молиялаштиришга қарши курашиш бўйича Евроосиё гуруҳи томонидан Ўзбекистон миллий тизимини баҳолашнинг иккинчи босқичини муваффақиятли ўтказишга тайёргарлик доирасида ФАТФ тавсияларини қонунчиликка имплементация қилишдан иборат.
Шу муносабат билан «Банк сири тўғрисида"ги қонуннинг 5-моддаси қуйидаги бандлар билан тўлдирилмоқда:
прокуратура, дастлабки тергов, суриштирув органлари ва тезкор-қидирув фаолиятини амалга оширувчи органлар, шунингдек, чет давлатларининг ваколатли органлари ўртасида банк сирини ташкил этувчи маълумотларни Ўзбекистон Республикасининг қонунчилигида ҳамда халқаро шартномаларида назарда тутилган тартибда алмашиш.
Қутбиддин Бурхонов бу борада қонунчиликда ҳуқуқий бўшлиқлар мавжудлиги сабабли жиноий даромадларни легаллаштиришга ва тероризмни молиялаштиришга қарши курашиш бўйича Евроосиё гуруҳи эксперт баҳоловчилари томонидан миллий қонунчилик ФАТФнинг 40 та тавсиясидан 6 тасига қисман мувофиқлиги ҳақида бирламчи баҳо берилганини таъкидлаб ўтди. Шунингдек, Ўзбекистон томонидан БМТнинг конвенциялари талаблари тўлиқ ижро этилмаётганлиги кўрсатилган.
Бундан ташқари, 9-модда (Банк сирини ташкил этувчи маълумотларни прокуратура, дасталбки тергов, суриштирув органларига ва тезкор-қидирув фаолиятини амалга оширувчи органларга тақдим этиш) қуйидаги тартибда ўзгартирилмоқда:
Банк сирини ташкил этувчи маълумотлар прокурорнинг санкцияси билан қуйидагиларга тақдим этилади:
• (иккинчи хатбоши) прокуратура, дастлабки тергов ва суриштирув органларига уларнинг иш юритувидаги жиноят ишлари бўйича иш учун аҳамиятли бўлган ҳолатларни аниқлаш, етказилган зарарни ундиришни ёки мол-мулкни хатлашни таъминлаш мақсадида терговчининг ёхуд суриштирувчининг асослантирилган қарорига кўра;
• (учинчи хатбоши) тезкор-қидирув фаолиятини амалга оширувчи органларга уларнинг иш юритувидаги тезкор-қидирув ишлари бўйича ўз зиммасига юклатилган вазифаларни бажариш мақсадида тезкор-қидирув фаолиятини амалга оширувчи орган раҳбари томонидан тасдиқланган асослантирилган қарор асосида.
Бундан ташқари, прокуратура, дастлабки тергов, суриштирув органлари ва тезкор-қидирув фаолиятини амалга оширувчи органлар ўз иш юритувидаги жиноят ишлари ва тезкор-қидирув ишлари бўйича банклардаги ҳисобварақлар мавжудлиги тўғрисидаги маълумотларни Ўзбекистон Марказий банкининг маълумотлар базасидан автоматлаштирилган режимда олиши мумкин.
«Тезкор-қидирув фаолияти тўғрисида"ги Қонунга ўзгартиш киритиш орқали 6 та тезкор-қидирув фаолиятни амалга оширувчи органлар томонидан прокурор санкцияси билан банк сирини ташкил этувчи маълумотлардан фойдаланиш тартиби белгиланмоқда.

Сенат Олий Мажлиса Узбекистана на 16-м пленарном заседании 26 июня одобрил внесение изменений и дополнений в закон «О банковской тайне» и закон «Об оперативно-розыскной деятельности».
Председатель Комитета по вопросам обороны и безопасности Сената Кутбидин Бурханов отметил, что целью закона является имплементация рекомендации ФАТФ (Группа разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег) для подготовки ко второму этапу оценки национальной системы Узбекистана Евразийской группой по противодействию легализации преступных доходов и финансированию терроризма.
В связи с этим статья 5 закона «О банковской тайне» дополняется следующим пунктом:
не считается разглашением банковской тайны обмен сведениями, составляющими банковскую тайну, между органами прокуратуры, предварительного следствия, дознания и органами, осуществляющими оперативно-розыскную деятельность, а также компетентными органами иностранных государств в порядке, предусмотренном законодательством и международными договорами Узбекистана.
Кутбидин Бурханов отметил, что из-за наличия правовых пробелов эксперты Евразийской группы по противодействию легализации преступных доходов и финансированию терроризма дали первичную оценку о частичном соответствии национального законодательства 6 из 40 рекомендаций ФАТФ. Они также указали на неполное выполнение Узбекистаном требований конвенций ООН.
Кроме того, меняется и статья 9 закона (предоставление сведений, составляющих банковскую тайну, органам прокуратуры, предварительного следствия, дознания, органам, осуществляющим оперативно-розыскную деятельность):
Сведения, составляющие банковскую тайну, предоставляются с санкции прокурора:
- (абзац второй) органам прокуратуры, предварительного следствия и дознания по находящимся в их производстве уголовным делам в целях установления обстоятельств, имеющих значение для дела, обеспечения взыскания нанесенного ущерба или наложения ареста на имущество по мотивированному постановлению следователя или дознавателя;
- (абзац третий) органам, осуществляющим оперативно-розыскную деятельность, по находящимся в их производстве делам оперативно-розыскного производства в целях осуществления возложенных на них задач на основании мотивированного постановления, утвержденного руководителем органа, осуществляющего оперативно-розыскную деятельность.
Кроме того, органы прокуратуры, предварительного следствия, дознания и органы, осуществляющие оперативно-розыскную деятельность, по находящимся в их производстве уголовным делам и делам оперативно-розыскного производства, смогут получать сведения о наличии счетов в банках, из информационной базы данных Центрального банка, в автоматизированном режиме.
Путём внесения изменения в закон «Об оперативно-розыскной деятельности» устанавливается порядок использования с санкции прокурора сведений, составляющих банковскую тайну, шестью органами, осуществляющими оперативно-розыскную деятельность.