Америка Қўшма Штатлари Халқаро тараққиёт агентлиги (USAID) орқали 1 июль куни Ўзбекистонга қарийб 400 минг долларлик 131 тонна озиқ-овқат ёрдамини етказиб берди. Бу ҳақда АҚШнинг Тошкентдаги элчихонаси матбуот хизмати хабар қилди.
Сабзавот ва дуккакли маҳсулотларнинг озуқавий аралашмасидан иборат бўлган мазкур ёрдам соғлиқни сақлаш ва ижтимоий ҳимоя муассасалари ҳамда эҳтиёжманд уй хўжаликлари ўртасида тақсимланади. Ёрдамнинг COVID-19 бўйича карантин хизматларини кўрсатаётган, сил касаллигига чалинган беморлар даволанаётган муассасалар, меҳрибонлик уйлари, руҳий касалликлар шифохоналаридаги 30 минг нафардан ортиқ фуқарони қамраб олиши кутилмоқда.
2021 йилдан буён Американинг Озиқ-овқат ёрдамини кўрсатиш бўйича халқаро шерикчилик дастури доирасида Ўзбекистонга 3,5 млн доллардан зиёдроқ қийматдаги қарийб 1300 тонналик озиқ-овқат ёрдами етказиб берилди. Республиканинг барча ҳудудларида 240 минг нафардан зиёдроқ кишига 65 млн порция тарқатилди.
USAIDнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси директори Микаэла Мередит (суратда) дастурнинг мақсади «соғлом ва самарали ҳаётни қўллаб-қувватлаш учун мувофиқ, хавфсиз ва тўйимли озуқа» тақдим этиш йўли билан аҳолининг заиф қатламларини янада қўллаб-қувватлашдан иборат эканини таъкидлади.
Етказиб берилган Harvest Lentil Pro (ишлаб чиқарувчи — Американинг Breedlove Dehydrated Foods компанияси) маҳсулоти қуритилган сабзи, пиёз, гуруч ва ясмиқдан таркиб топган. Маҳсулот организмни озуқавий микроэлементларни таъминлаш ҳамда кунлик калория ва оқсиллар истеъмолини ошириш учун махсус ишлаб чиқилган бўлиб, у совутилмаган ҳолда узоқ муддат сақлаш ва турли усулларда осон пишириш хусусиятига эга.
Тақдим этилган ёрдам Американинг Resource and Policy Exchange нотижорат ташкилоти томонидан Sog’lom Avlod Uchun Халқаро хайрия жамғармаси (Ўзбекистон) билан ҳамкорликда тарқатилади.
Америка дипломатик ваколатхонаси маълумотларига кўра, сўнгги 20 йил давомида АҚШ Ўзбекистон соғлиқни сақлаш тизимига 122 млн доллардан зиёдроқ миқдорда узоқ муддатлик инвестициялар киритган бўлса, умумий ҳамкорлик ҳажми 1 млрд доллардан ошди.

Соединённые Штаты через Агентство по международному развитию (USAID) 1 июля доставили в Узбекистан 131 тонну продовольственной помощи на сумму почти 400 тысяч долларов. Об этом сообщили в пресс-службе посольства США в Ташкенте.
Груз содержит питательную смесь овощей и бобовых для распространения среди учреждений здравоохранения и социальной защиты, а также уязвимых домохозяйств. Ожидается, что помощь охватит более 30 тысяч граждан более чем в 130 учреждениях, включая те, которые оказывают услуги карантина по COVID-19, лечение пациентам с туберкулезом с множественной лекарственной устойчивостью, детские дома и психиатрические учреждения.
С 2010 года в рамках американской Программы международного партнерства по оказанию продовольственной помощи (IFRP) в Узбекистан было поставлено почти 1300 тонн продовольственной помощи на сумму более 3,5 млн долларов. Всего распределено 65 миллионов порций более чем 240 тысячам человек во всех регионах страны.
Директор миссии USAID в Узбекистане Микаэла Мередит (на фото) отметила, что целью программы является поддержка наиболее уязвимых слоёв населения путём предоставления «адекватной, безопасной и питательной пищи для поддержания здоровой и продуктивной жизни».
Поставляемый продукт Harvest Lentil Pro (производитель — американская Breedlove Dehydrated Foods) состоит из сушёной моркови, лука, риса и чечевицы. Пища специально разработана для обеспечения организма питательными микроэлементами и увеличения суточного потребления калорий и белка, она имеет длительный срок хранения без охлаждения и проста в приготовлении разными способами.
Предоставленная помощь будет распределена американской некоммерческой организацией Resource and Policy Exchange в сотрудничестве с Международным благотворительным фондом Sog’lom Avlod Uchun (Узбекистан).
По данным американской дипмиссии, за 20 лет США внесли в здравоохранение Узбекистана долгосрочные инвестиции на сумму более 122 млн долларов, а общее содействие превысило 1 млрд долларов.