Президент Шавкат Мирзиёев 5 июль куни қишлоқ хўжалиги машинасозлиги ҳамда кимё саноатидаги лойиҳалар тақдимоти билан танишди, дея хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Бир йил олдин, 8 июлда Вазирлар Маҳкамасининг қишлоқ хўжалиги машинасозлиги ташкилотлари фаолиятининг самарадорлигини оширишга оид қарори қабул қилинган эди. Унга мувофиқ, Тошкент қишлоқ хўжалиги техникаси заводи, Агрегат заводи, Чирчиқ қишлоқ хўжалиги техникаси заводи ва «Технолог» акциядорлик жамиятларининг устав капиталидаги давлат улушлари уч йил муддатга «Ўзавтосаноат» акциядорлик жамиятига ишончли бошқарувга берилган эди. Тармоқ корхоналарининг рентабеллигини ошириш, маҳсулотлари сифатини яхшилаш ва таннархини пасайтириш вазифалари белгиланган эди.
Ўтган даврда Тошкент қишлоқ хўжалиги техника заводидаги ишлаб чиқариш майдонлари 68 фоизга мақбуллаштирилиб, ускуналардан фойдаланиш самарадорлиги оширилди. Натижада маҳсулот таннархи 4 фоизга пасайди ва қарийб 45 миллиард сўм иқтисод қилинди. Хорижий ишлаб чиқарувчилар билан музокаралар ўтказилиб, 80−100 от кучига эга бўлган тракторлар нархлари 15−20 фоизга арзонлаштирилди.
Минск трактор заводи билан хамкорлик ўрнатилди. Бу шериклик доирасида Ўзбекистонда ҳар йили 3 мингта трактор ишлаб чиқариш кўзда тутилмоқда.
Шу билан бирга, корхоналарнинг технологик ва ишлаб чиқариш салоҳиятини ошириш, қишлоқ хўжалигини замонавий техникалар билан таъминлаш бўйича ҳали вазифалар кўп. Тармоқда мавжуд қувватлардан фойдаланиш даражаси 19 фоиз, маҳаллийлаштириш ўртача 20 фоиз экани мутлақо қониқарли эмас. Маҳаллий техникалар нархи импорт техникаларга нисбатан 10−15 фоиз қиммат.
Шу муносабат билан тақдимотда қишлоқ хўжалиги машинасозлиги кластерини ташкил этиш, қувватлардан фойдаланиш ва маҳаллийлаштириш даражасини ошириш чора-тадбирлари муҳокама қилинди.
Тошкент шаҳрида жойлашган тармоқ корхоналарини Чирчиқ шаҳрига кўчириш ва уларнинг негизида қишлоқ хўжалиги машинасозлиги кластерини ташкил этиш билан боғлиқ масалалар кўриб чиқилди.
Режага кўра, Тошкент ва Чирчиқдаги қишлоқ хўжалиги техникаси заводлари, Агрегат заводи (унинг ўрнига 12, 14, 16 қаватли арзон уйлар қуриш режалаштирилган эди), «Технолог» ва «ЎзКлаас Агро» корхоналари саноат кластери усулида ягона майдонда жойлаштирилади. 1 минг 200 та ускуна ва жиҳоз, 28 турдаги техника оптималлаштирилиб, ишлаб чиқариш қувватидан фойдаланиш 85 фоизга, маҳаллийлаштириш 50 фоизга етказилади. Натижада ишлаб чиқариш таннархи 20 фоизга пасайиб, корхоналарнинг рентабеллик даражаси 10 фоизга ошиши кутилмоқда.
Молия вазирлигига кластерни ташкил этиш билан боғлиқ дастлабки харажатлар учун 500 миллиард сўм ажратиш вазифаси қўйилди. Бу маблағ тармоқ корхоналарининг бино-иншоотлари ва майдонлари аукцион савдоларида сотилиши ҳисобидан қайтарилади.
Президент маҳаллийлаштириш борасидаги ишларни давом эттириб, техникалар нархини арзонлаштириш бўйича кўрсатмалар берди. Хусусан, Минск трактор заводи билан ҳамкорликда ишлаб чиқариладиган тракторларни маҳаллийлаштириш даражасини келгуси йил 40 ва 2023 йилда 50 фоизга, «ЎзКлаас Агро» бўйича бу кўрсаткични 25 фоизгача етказиш вазифаси қўйилди.
Шу билан бирга, маҳаллий техникаларни сотиб олиши учун фермер хўжаликлари ва кластерларга енгиллик яратиш зарурлиги таъкидланди. Шу мақсадда лизингнинг бошланғич тўловини 25 фоиздан 15 фоизга ва фоиз ставкасини 16 фоиздан 7 фоизга тушириш ҳамда лизинг муддатини 5 йилдан 7 йилга узайтириш таклифи билдирилди.
Халқаро тажрибани ўрганиб, қишлоқ хўжалиги техникасига сервис хизматини кўрсатиш тизимини такомиллаштириш бўйича ҳам топшириқлар берилди.

Президент Шавкат Мирзиёев 5 июля ознакомился с презентацией проектов в области сельскохозяйственного машиностроения и химической промышленности, сообщила пресс-служба главы государства.
Год назад государственные доли в уставном капитале Ташкентского завода сельскохозяйственной техники, Ташкентского агрегатного завода, Чирчикского завода сельскохозяйственной техники и АО «Технолог» переданы в доверительное управление акционерному обществу «Узавтосаноат» на три года. При этом были поставлены задачи по увеличению рентабельности предприятий, улучшению качества продукции и снижению затрат.
За прошедший период производственные площади Ташкентского завода сельскохозяйственной техники оптимизированы на 68%, увеличена эффективность эксплуатации оборудования. В результате себестоимость продукции снизилась на 4% и сэкономлено около 45 млрд сумов, говорится в сообщении. Проведены переговоры с зарубежными производителями — стоимость тракторов мощностью 80−100 лошадиных сил снижена на 15−20%.
В рамках партнерства с Минским тракторным заводом планируется производить в Узбекистане 3000 тракторов в год.
При этом уровень загруженности имеющихся мощностей отрасли составляет 19%, а уровень локализации — в среднем 20%, что абсолютно неудовлетворительно, отмечалось на мероприятии. Более того, стоимость техники отечественного производства на 10−15% дороже импортной.
В связи с этим в ходе презентации обсуждены меры по созданию кластера сельскохозяйственного машиностроения, увеличению загрузки мощностей и повышению уровня локализации.
По данным пресс-службы президента, особое внимание уделено вопросам переноса предприятий отрасли из Ташкента в Чирчик и организации на их базе кластера сельскохозяйственного машиностроения.
Так, заводы сельхозтехники в Ташкенте и Чирчике, Ташкентский агрегатный завод (на его месте планировалось построить доступные дома в 12, 14, 16 этажей), предприятия «Технолог» и «УзКлаас Агро» будут размещены в одном месте и объединены в промышленный кластер. Будут оптимизированы 1,2 тысячи единиц оборудования и устройств, 28 видов техники, загрузка производственных мощностей будет увеличена до 85%, локализация — до 50%. В результате ожидается снижение себестоимости продукции на 20% и повышение рентабельности предприятий на 10%.
Министерству финансов поручено выделить 500 млрд сумов на первоначальные расходы, связанные с созданием кластера. Эти средства будут возвращены за счет продажи через аукцион зданий и сооружений, земельных участков предприятий отрасли.
Президент поручил повысить уровень локализации тракторов, производимых совместно с Минским тракторным заводом, до 40% в следующем году и до 50% в 2023 году, а на предприятии «УзКлаас Агро» — до 25%.
На мероприятии также отмечалось, что необходимо предоставить преференции фермерским хозяйствам и кластерам при приобретении техники отечественного производства. Так, предложено снизить первоначальный взнос лизинга с 25 до 15%, процентную ставку — с 16 до 7%, продлить срок лизинга с 5 до 7 лет.