Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 6 июнь куни Президент давлат хавфсизлик хизмати тўғрисидаги қонунни имзолади. Ҳужжат 2020 йилнинг 26 декабрида Олий Мажлис Қонунчилик палатаси томонидан қабул қилиниб, 29 май куни Сенат томонидан маъқулланган эди.
Аввал хабар қилинганидек, қонунни қабул қилиш зарурати 2018 йилнинг январь ойида ташкил этилган Ўзбекистон Президенти давлат хавфсизлик хизмати фаолияти давлат раҳбарининг ёпиқ қарорлари билан тартибга солингани, очиқ тарздаги норматив-ҳуқуқий хужжатлар мавжуд эмаслиги билан асосланди.
Қонун 8 боб, 49 моддадан иборат бўлиб, ПДХХнинг асосий вазифалари, фаолиятининг асосий йўналишлари ва принциплари, ҳуқуқ ва мажбуриятлари, қўриқланадиган шахслар ва объектлар, жисмоний куч ишлатиш, махсус воситалар, совуқ ўқотар қуролларни қўллаш шартлари ва бошқаларни қамраб олган.
Ҳужжатга мувофиқ, ПДХХга президент томонидан лавозимга тайинланадиган ва лавозимидан озод этиладиган раис бошчилик қилади. ПДХХ бевосита президентга бўйсунади ва унга ҳисобдор. Унинг фаолияти устидан назорат бош прокурор ва унга бўйсунадиган прокурорлар томонидан ўз ваколатлари доирасида амалга оширилади. ПДХХ ҳарбий хизматчиларининг қонуний талаблари фуқаролар ва мансабдор шахслар томонидан бажарилиши мажбурий.
ПДХХ томонидан қўриқланадиган шахслар қуйидагилардан иборат:
- Президент сайлови натижалари МСК томонидан расман эълон қилинган кундан эътиборан Ўзбекистон президенти ва унинг оила аъзолари;
- Собиқ президент ва унинг бутун ҳаёти давомида оила аъзолари;
- Янги сайланган президент лавозимига киришгунига қадар президент вазифаларини ва ваколатларини бажарувчи шахс;
- Ўзбекистон ҳудудида бўлган вақтда чет давлатларнинг, ҳукуматларнинг, парламентларнинг, халқаро ташкилотларнинг раҳбарлари, чет давлатларнинг бошқа сиёсий ва жамоат арбоблари, шунингдек, уларга ҳамроҳлик қилаётган оила аъзолари.
ПДХХ ҳуқуқлари қаторидан тезкор қидирув ҳамда контрразведка фаолиятини олиб бориш, терговга қадар текширув ўтказиш, гумондор, ҳуқуқбузарлик содир этаётган ёки содир этган шахсларни ушлаб туриш, қўриқланадиган шахслар турган объектлар, ҳаракатланиш йўналишлари ва уларга туташ ҳудудлар устида учувчисиз учиш аппаратларидан фойдаланишни тақиқлаш, навигация сигналларига тўсиқ қўйиш, шунингдек, мазкур аппаратларга шикаст етказиш ёки уларни йўқ қилиш кабилар ўрин олган.
ПДХХ мажбуриятлари қаторига қўриқланадиган шахслар ва объектлар хавфсизлигини таъминлашдан ташқари, терроризмга қарши курашиш, қўриқланадиган шахсларнинг шаъни ва қадр-қимматига таҳдидларнинг (тажовузларнинг) олдини олиш ҳамда чоралар кўриш юзасидан мониторингни амалга ошириш киради.
ПДХХ ҳарбий хизматчилари жисмоний куч ишлатиш, махсус воситалар, совуқ ва ўқотар қуролларни қўллаш ҳуқуқига эга.
Эслатиб ўтамиз, Президент давлат хавфсизлик хизмати 2018 йил февраль ойида ташкил этилган. 2019 йил августида Давлат хавфсизлик хизматининг президент, унинг оила аъзолари, шунингдек хорижий давлатлар раҳбарларини Ўзбекистонга ташрифлари чоғида ҳимоя қилиш бўйича ваколатлари ПДХХга ўтказилди.
2020 йил декабрь ойида ушбу хизматга Давлат хавфсизлик хизмати раиси ўринбосари бўлиб ишлаган Алишер Усмонов раҳбар бўлди. Ушбу лавозимда ишлаган Баҳодир Тошматов эса президент ҳузуридаги Хавфсизлик Кенгаши котиби ўринбосари этиб тайинланди.

Президент Узбекистана 6 июля подписал закон «О Государственной службе безопасности президента Республики Узбекистан».
Согласно документу, основными задачами ГСБП является защита жизни, здоровья, чести и достоинства охраняемых лиц и обеспечение безопасности охраняемых объектов.
Охраняемыми лицами, согласно закону, являются:
• президент Узбекистана и члены его семьи со дня официального объявления результатов выборов главы государства;
• экс-президент и члены его семьи на период всей его жизни;
• лицо, исполняющее обязанности и полномочия президента до вступления в должность вновь избранного главы государства;
• главы иностранных государств, правительств, парламентов, международных организаций, иные политические и общественные деятели иностранных государств, а также сопровождающие их члены семьи во время пребывания на территории Узбекистана и другие лица, подлежащие охране в соответствии с указами и распоряжениями президента.
К охраняемым объектам относятся
• объекты пребывания охраняемых лиц;
• транспортные средства, предназначенные для обслуживания охраняемых лиц, а также места их постоянной дислокации;
• здания, строения, сооружения, земельные участки и водные объекты, предоставленные ГСБП в оперативное управление, и иные объекты, подлежащие охране в соответствии с указами и распоряжениями президента.
ГСБП реализует единую государственную политику в области обеспечения безопасности охраняемых лиц. Служба работает по следующим направлениям:
• обеспечение безопасности охраняемых лиц и защита охраняемых объектов от внешних и внутренних угроз, предупреждение, выявление и пресечение правонарушений в данной сфере;
• контрразведывательная деятельность по предупреждению, выявлению и пресечению посягательств на охраняемых лиц;
• оперативно-розыскная деятельность, проведение доследственной проверки по делам, относящимся к ее ведению;
• контроль за обеспечением безопасности специальной сети президентской связи в государственных органах и других организациях;
• выявление и устранение причин и условий, способствующих совершению правонарушений, представляющих угрозу интересам и безопасности охраняемых лиц;
• совершенствование и поддержание состояния боевой и мобилизационной готовности ГСБП, подготовка сил и средств к действиям при возникновении чрезвычайных ситуаций и введении военного положения.
ГСБП осуществляет свои полномочия независимо от каких бы то ни было государственных органов и других организаций, а также их должностных лиц, подчиняясь только закону. Вмешательство государственных органов и других организаций в ее работу запрещается.
Служба ведет деятельность на основе принципа конспирации, то есть с установлением особого порядка своей деятельности, получения, оформления, хранения и использования оперативно-служебной информации, а также правил обращения с оперативно-служебными документами.
ГСБП возглавляет председатель, назначаемый, как и его заместители, президентом Узбекистана. Служба подчинена и подотчетна непосредственно президенту страны.
В число прав ГСБП входит ведение оперативно-розыскной и контрразведывательной деятельности, проведение доследственных проверок и задержание подозреваемых, а также запрет использования беспилотников в воздушном пространстве над объектами пребывания и маршрутами перемещения охраняемых лиц путем подавления сигналов, а также уничтожения летательных аппаратов и многие другие.
В обязанности ГСБП входит, помимо обеспечения безопасности охраняемых лиц и объектов, борьба с терроризмом, пресечение распространения материалов, подрывающих имидж, унижающих честь и достоинство, а также дискредитирующих общественно-политическую деятельность охраняемых лиц.
Военнослужащие ГСБП имеют право применять физическую силу и оружие.
Напомним, Государственная служба безопасности президента была образована в феврале 2018 года. В августе 2019 года полномочия Службы государственной безопасности по охране президента, членов его семьи, а также глав иностранных государств во время их визитов в Узбекистан были переданы ГСБП.
В декабре 2020 года службу возглавил Алишер Усманов, работавший заместителем председателя СГБ. На этом посту он сменил Баходира Ташматова, который стал заместителем секретаря Совета безопасности при президенте.