Покистон бош вазири Имрон Хон афғон можаросини ҳал қилиш учун Афғонистоннинг қўшни давлатлари, жумладан, Туркиянинг иштироки зарурлигини таъкидлади. Бу ҳақда у 15 июль куни Тошкентдаги брифингда маълум қилди, деб хабар бермоқда «Газета.uz» мухбири.
Покистон етакчисининг сўзларига кўра, Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев билан бўлиб ўтган музокаралар давомида томонлар сиёсий вазиятни атрофлича муҳокама қилишган.
«Биз Афғонистоннинг қўшнилари сифатида ушбу масаладан хавотирдамиз. Афғонистоннинг қардош халқи сўнгги 40 йил давомида урушлардан азият чекмоқда… Афғонистонда тинчликка эришиш учун [можаро] тинч сиёсий йўл билан ҳал этилиши зарур. Биз буни атрофлича муҳокама қилдик. Биз шунингдек ўйлаймизки, Афғонистон қўшнилари — Ўзбекистон, Тожикистон, Эрон, Покистон ва хаттоки Туркия — тинчлик жараёнига ўз ҳиссамизни қўшиш учун бор кучимизни ишга соламиз», — деди у.
Имрон Хон аввалига мамлакатлар ташқи ишлар вазирлари ушбу масала юзасидан учрашишларига умид билдирди. «Кейин биз фуқаролик урушига ўхшаш ҳолатни тўхтатиш учун [давлатлар раҳбарлари] саммитини ташкил этишга ҳаракат қиламиз», — деди бош вазир.
Президент Шавкат Мирзиёев ОАВ вакиллари учун ўтказилган брифингда Ўзбекистон ва Покистоннинг ягона мақсади — афғон заминида тинчлик ва барқарорликка тезроқ эришиш эканини маълум қилди.
14 июнь куни Туркия президенти Режеп Таййип Эрдўғон агар АҚШ молиявий ва сиёсий кўмак кўрсатса, Қобулдаги Ҳамид Карзай аэропортида чекланган контингентни сақлаб қолишга тайёрлигини билдирганди. Турклар 2013 йилдан буён Афғонистондаги ҳаракатларда қатнашиб келмоқда.
«Толибон» ҳаракати буни босқинчиликнинг давоми деб баҳолади ва турк қўшинларининг Афғонистон ҳудудидан чиқиб кетишини талаб қилиб, уларга ҳужумлар уюштириш билан таҳдид қилди.
14 июль куни Шанҳай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар Афғонистонда низолашаётган томонларни куч ишлатишдан тийилишга чақирди.
АҚШ президенти маслаҳатчиси Элизабет Шервуд-Рэндалл Тошкентдаги учрашувда қўшма штатлар Афғонистондаги тинчлик музокараларини қўллаб-қувватлашда давом этиши ҳамда Афғонистон мудофаа кучларига ёрдам кўрсатишини маълум қилди.

Премьер-министр Пакистана Имран Хан заявил, что для урегулирования афганского конфликта необходимо участие стран-соседей Афганистана, а также Турции. Об этом он заявил 15 июля на брифинге в Ташкенте, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
По словам пакистанского лидера, во время переговоров с президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым стороны детально обсудили политическую ситуацию в Афганистане.
«Мы как соседи Афганистана обеспокоены этим вопросом. Братский народ Афганистана страдает от войн последние 40 лет… Там должен быть мир, мирное политическое урегулирование [конфликта]. Мы это обсудили подробно. Мы также считаем, что соседи Афганистана — Узбекистан, Таджикистан, Иран, Пакистан и даже Турция — мы приложим усилия, чтобы способствовать мирному процессу в Афганистане», — сказал он.
Имрах Хан выразил надежду, что по этому вопросу сначала встретятся министры иностранных дел стран. «Потом мы постараемся организовать саммит [глав государств], чтобы мы могли остановить то, что похоже на гражданскую войну», — сказал премьер.
Президент Шавкат Мирзиёев во время брифинга для СМИ сообщил, что Узбекистан и Пакистан разделяют единую цель — достичь скорейшего установления мира и стабильности на афганской земле.
Ещё 14 июня президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил о готовности сохранить ограниченный контингент в кабульском аэропорту имени Хамида Карзая, если США обеспечат финансовую и политическую поддержку. Турки задействованы там с 2013 года.
Движение «Талибан» расценило это как продолжение оккупации и потребовало от турецких войск покинуть территорию Афганистана, пригрозив им атаками.
14 июля государства-члены Шанхайской организации сотрудничества выступили за единый и демократический Афганистан и призвали стороны конфликта в стране воздержаться от применения силы.
Советник президента США Элизабет Шервуд-Рэндалл на встрече в Ташкенте заявила, что США продолжат поддерживать переговоры по миру в Афганистане, а также оказывать содействие афганским силам обороны.