Польшадаги Аушвиц-Биркенау (Освенцим) немис концлагер ва ўлим лагерлари мажмуасида сақланган ўзбекистонликларни аниқлашга қаратилган тадқиқотнинг биринчи ва энг муҳим босқичи якунига етди. Бу ҳақда «Дунё» агентлиги Ўзбекистоннинг Польшадаги элчихонасига таяниб хабар қилди.
1940−1945 йилларда лагер ҳудудий жиҳатдан немисларнинг Юқори Силезия (ҳозирда Польша ҳудудида, Краков шаҳри ғарбида) жойлашган.
Тадқиқотнинг оралиқ натижаларига кўра, ўзбекистонликлар 100 нафардан кўпроқни ташкил этган. Улар лагерга асосан 1941−1942 йилларда тушишган.
«Бугун Аушвиц-Биркенауда турли сабаблардан — очлик, ўпка, юрак ва ошқозон касалликлари, совуқдан вафот этган 22 нафар ўзбек маҳбуси ҳақида маълум бўлди…» — дейилади хабарда.
Улар тўғрисида батафсил маълумотлар шакллантирилди. Тадқиқот 5 йил давомида икки давлат дипломатик ваколатхоналари, шунингдек, «Aushwitz-Birkenau Fondation» фонди раҳбарияти, Навоий вилояти ҳокимлиги билан ҳамкорликда олиб борилди. Лойиҳа мазкур ҳудуддан бўлган энтузиастлар томонидан молиялаштирилган бўлиб, польяк историографлари ва гувоҳлар кўмагида амалга оширилди.
«Дунё» маълумотларига кўра, Аушвиц-Биркенау маҳбусларининг қариндошларини аниқлаш бўйича ҳам ишлар олиб борилди. Навоий вилоятида ўлим лагерининг 22 нафар маҳбусидан икки нафарининг қариндошлари ва авлодлари топилди.
«Оталари ва боболари тақдири ҳақида хабардор бўлиш ҳам қувончли, ҳам қайғули ҳодиса бўлди. Оилалар узоқ йиллар ўз боболарини излашгани, бироқ натижаси бўлмаганини маълум қилди. Маҳаллий қабристонларда уларнинг рамзий қабрларини ўрнатишга қарор қилинди», — дея қайд этди агентлик.
Икки давлат элчихоналари айни вақтда 2021 йилнинг октябрида Ўзбекистонга 60 нафарга яқин польяк экспертлари, Польша Халқ хотираси институти тарихчи ва тадқиқотчиларининг ташрифига тайёргарлик кўрмоқда. Тошкентдаги Қатағон қурбонлари хотираси музейида улар иштирокида тадбир бўлиб ўтиши кутилмоқда.

В Польше завершён первый и самый важный этап исследования по выявлению узбекистанцев, находившихся в комплексе немецких концлагерей и лагерей смерти Аушвиц-Биркенау (Освенцим). Об этом сообщает агентство «Дунё» со ссылкой на посольство Узбекистана в Польше.
В 1940—1945 годах территориально лагерь располагался в немецкой Верхней Силезии (ныне территория Польши, к западу от города Кракова).
Согласно промежуточным итогам исследования, выходцев из Узбекистана было более 100 человек. Они попали в лагерь в основном в 1941—1942 годах.
«Сегодня доподлинно известно о 22 узбекских узниках, которые умерли в период содержания в Аушвиц-Биркенау по разным причинам — голода, болезни легких, сердца и желудка, холода…», — говорится в сообщении.
О них сформированы подробные данные. В течение 5 лет исследования проводились совместно дипмиссиями двух стран, а также руководством фонда «Aushwitz-Birkenau Fondation», хокимиятом Навоийской области, финансировавшим проект, группой энтузиастов из данного региона при поддержке польских историографов и очевидцев.
По данным «Дунё», велась работа и по поиску родственников узников Аушвиц-Биркенау. В Навоийской области найдены родственники и потомки 2 из 22 пленников лагеря смерти.
«Извещение родных о судьбе их отцов и дедов стало волнительным событием, радостным и печальным одновременно. В семьях рассказали, что долгое время искали своих дедов, но безрезультатно. Принято решение создать на местных кладбищах их символические захоронения», — отмечает издание.
Посольства двух стран в настоящее время готовят визит в Узбекистан около 60 польских экспертов, историков и исследователей Института народной памяти Польши, который намечен на октябрь 2021 года. Мероприятие состоится при участии Государственного Музея памяти жертв репрессий в Ташкенте.