Токиодаги Олимпия ўйинларининг биринчи кунида Ўзбекистон терма жамоаси таркибидаги 11 нафар спорт мусобақаларга қатнашиб, уларнинг 9 нафари ўз иштирокини якунлади. Бу ҳақда Туризм ва спорт вазирлиги матбуот хизмати хабар қилди.
Ўқ отиш. Мухтасар Тоҳирова 6 уринишда умумий 622.2 очко тўплади ва 50 иштирокчи орасида 33-ўринни эгаллади.
Қиличбозлик. Шерзод Мамутов руминиялик Илиан Теодосиуга 11:15 ҳисобида имкониятни бой берган бўлса, Малика Ҳакимова хитойлик рақибасига 10:15 ҳисобида ютқазиб қўйди.
Бокс. Олимпиаданинг биринчи кунида Санжар Турсунов (91 кг) ва Шаҳноза Юнусова (69 кг) ҳам мусобақаларни тарк этди. Турсунов жазоирлик Абделхафид Бенчаблага 1:4 ҳисобида, Юнусова эса польшалик спортчи Каролина Кошевскага 0:5 ҳисобида мағлуб бўлди.
Дзюдо. Шарофиддин Лутфуллаев ҳам украиналик Артём Лесюкга имкониятни бой бериб, Токиодаги чиқишларига нуқта қўйди.
Теннис. Денис биринчи даврада ҳиндистонлик Сумит Нагалга ютқазди ва илк чиқишиданоқ Ўйинларни тарк этди. Истомин 1-сетни рақибига бой бериб қўйди, лекин 2-сетни ўз фойдаси ҳал қилди. Бироқ ҳал қилувчи сетда ҳиндистонлик рақибининг қўли баланд келди.
Велоспорт. Муроджон Холмуродов шоссе йўналиши бўйича 234 км масофага ўтказилган пойгада 132 нафар спортчи орасидан 64-бўлиб финиш чизиғини кесиб ўтди. Ушбу йўналишда Эквадор вакили Ричард Карапаз олтин медални қўлга киритди.
Академик эшкак эшиш. Собиржон Сафаралиев ва Шахбоз Холмурзаев жуфтлиги 2000 метрга эшкак эшиш баҳсларида 6та терма жамоа орасида 4-натижани қайд этиб, кейинги босқичга йўл олди. Улар ярим финалда қўшимча ўринлар учун кураш олиб борадилар.
Спорт гимнастикаси. Бугун Ўзбекистон вакиллари орасидан охирги бўлиб Расулжон Абдураҳимов баҳсларга киришди, бироқ у ҳам Олимпиада билан хайрлашди. Кўпкурашда спортчи 79,064 бални қўлга киритиб, 62 атлет орасидан 49-ўринни эгаллади.
«Қайд этилган натижалардан шундай хулоса қилиш мумкин: вакилларимизни ҳаяжон қийнаб қўймоқда ёки кеча бўлиб ўтган очилиш маросими уларни анча толиқтириб қўйган. Умид қиламизки, эртадан ғалабали онларимиз бошланади», — дейилади вазирлик хабарида.

В первый день Олимпийских игр в Токио в составе сборной Узбекистана выступили 11 спортсменов, 9 из которых завершили участие в соревнованиях, сообщила пресс-служба Министерства туризма и спорта.
Стрелковый спорт
Мухтасар Тохирова в стрельбе из пневматической винтовки на расстоянии 10 м завоевала 622,2 очка и заняла 33-е место среди 50 участников. Теперь ей предстоит выступить в стрельбе из малокалиберной винтовки с 50 метров из трёх положений 31 июля.
Фехтование
В квалификации саблист Шерзод Мамутов уступил румынскому спортсмену Илиану Теодосиу со счётом 11:15.
Шпажистка Малика Хакимова, противостоявшая Сунь Ивэнь, потерпела поражение со счётом 10:15. Китайская спортсменка в итоге завоевала золотую медаль.
Бокс
Олимпиаду в первый же день также покинули бронзовый призёр чемпионата мира, двухкратный призёр чемпионата Азии Санжар Турсунов (91 кг) и бронзовый призёр ЧМ Шахноза Юнусова (69 кг). В квалификационном раунде Турсунов проиграл алжирцу Абделхафиду Бенчабле со счётом 1:4, а Юнусова уступила польской спортсменке Каролине Кошевской — 0:5.
Своё выступление в Токио также завершил серебряный призёр чемпионата мира 2019 года Шарофиддин Лутфуллаев (до 60 кг), который не смог одолеть украинца Артёма Лесюка. «Золото» в этой весовой категории завоевал японец Наохиса Такато.
Теннис
После первого матча Игры покинул и Денис Истомин (197-е место в рейтинге ATP), которому противостоял Сумит Нагал из Индии (160). Узбекистанец проиграл со счётом 1:2 — 4/6, 7/6(6), 4/6.
Матч продолжался 2 часа 34 минуты. За это время Истомин совершил 9 эйсов, не допустив ни одной двойной ошибки, но не сделав ни одного брейка. Его соперник 2 раза подавал навылет, 3 раза ошибся на второй подаче при одном брейке.
Велоспорт
В групповой гонке на 234-х километровом шоссе среди 132 гонщиков Муроджон Холмуродов финишировал за 6 часов 21 минуту и 46 секунд, заняв 64-е место. Золотая медаль досталась эквадорцу Ричарду Карапазу.
Академическая гребля
Относительно положительные результаты показали Собир Сафаролиев и Шахбоз Холмирзаев, которые среди шести команд четвёртыми проплыли дистанцию в 2000 м. Они не смогли выйти в следующий раунд, но у них есть возможность побороться за дополнительные места в полуфинал.
Спортивная гимнастика
В этот день среди представителей Узбекистана последним выступил Расулжон Абдурахимов, который также завершает гонку за медали на Олимпиаде.
В многоборье атлет получил 79,064 балла и занял 49-е место среди 62 спортсменов.
«Исходя из достигнутых результатов можно сделать вывод, что наши представители не справились с волнением либо они достаточно устали после вчерашней церемонии открытия», — заявили в министерстве.
На Олимпийских играх в Токио Узбекистан будет представлен 71 спортсменом. В общей сложности атлеты будут состязаться в 17 видах спорта, больше всего — в боксе и дзюдо.