2021 йилнинг январь-июнь ойлари якуни билан республиканинг ташқи савдо айланмаси 18 млрд долларни ташкил этиб, 2020 йилга нисбатан 2,1 млрд долларга ёки 13,6% га кўпайди, дейилади Давлат статистика қўмитаси ҳисоботида. Бироқ пандемиягача бўлган давр (2019 йил) кўрсаткичларидан камроқ — 19,6 млрд доллар.
Экспорт ҳажми 7 млрд долларга (12,3% га кўпайди) ва импорт ҳажми 10,9 млрд долларга (14,3% га кўпайди) етди. Ҳисобот даврида — 3,9 млрд доллар қийматида пассив ташқи савдо баланси қайд этилди.
Шу билан бирга, олтинсиз экспорт ҳажми 36,4 фоизга ошди.
Ўзбекистон жаҳоннинг 171 та мамлакати билан савдо алоқаларини амалга ошириб келмоқда. Ташқи савдо айланмасининг нисбатан салмоқли ҳиссаси Хитой (18,2%), Россия (17,0%), Қозоғистон (10,4%), Туркия (8,7%), Корея Республикаси (4,6%), Қирғиз Республикаси (2,4%) ва Aфғонистонда (2,0%) қайд этилган.
Ташқи иқтисодий фаолият бўйича 10 та ҳамкор давлатлар рўйхатига узоқ йиллардан кейин илк бор Украина ҳам кирди. 2018 йилдан мазкур мамлакат билан савдо айланмаси 206,6 млн доллардан 190,4 млн долларга камайган эди, бироқ 2021 йилнинг биринчи ярмида бу кўрсаткич 279 млн долларга кўтарилди.
Олти мамлакат: Афғонистон (ижобий салдо — 349,1 млн доллар), Қирғизистон (269,9 млн доллар), Тожикистон (164,2 млн доллар), Туркия (133,8 млн доллар), Канада (99,1 млн доллар) ва Эрон (13,1 млн доллар) билан фаол ташқи савдо баланси кузатилмоқда.
Экспорт таркибида товарлар улуши 83,9% ни ташкил этиб, улар саноат товарлари (28,8%), озиқ-овқат маҳсулотлари ва тирик ҳайвонлар (8,4%) ва кимёвий воситалар ва бошқа тоифаларга киритилмаган шунга ўхшаш маҳсулотлар (6,6%) ҳиссасига тўғри келмоқда.
Ўзбекистон май ойида яна олтин экспортини бошлади — экспорт ҳажмининг сезиларли ўсишида бунинг ҳам қисман алоқаси бор. Июнда мамлакат 191,3 млн долларлик олтин сотди.
Экспортда катта улушга эга бўлиб келган газ сотиш ҳажми эса ярим йил давомида 194,9 млн долларни ташкил этди. Бу ўтган йилнинг худди шу даврига нисбатан 15,4 фоизга кам демакдир.
Рангли метллар соти ҳажми қарийб 2 баробарга ошди — 782,7 млн доллар (99,2 фоизга). Тўқимачилик йигирилган ипи, матолар, тайёр буюмлар ва шунга ўхшаш маҳсулотлар савдоси 1 млрд доллардан кўпроқни (ўсиш — 76 фоиз), кийим-кечак — 317,5 млн долларни (34,4 фоизга), автомобиллар — 194,5 млн долларни (2,3 баробар) ташкил этди.
716,8 минг тонна ёки 402,7 млн долларлик (камайиш 3,1 фоизга) мева-сабзавот экспорт қилинди.
Хизматлар экспорти ҳажми 1,1 млрд долларни ёки жами экспорт ҳажмининг 16,1% ини ташкил этиб, 2020 йилнинг мос даврига нисбатан 12,0% га кўпайди. Хизматлар экспорти таркибининг асосий улуши транспорт (71,3%), сафарлар (туризм) (14,0%), телекоммуникация, компютер ва ахборот (6,8%) ҳамда бошқа тадбиркорлик билан боғлиқ хизматлар (3,0%) ҳиссасига тўғри келган.
Шу билан бирга, бошқа хизматлар (4,9%)ни ташкил этиб, таркибида энг юқори улушлар қурилиш хизматлари (1,1%), молиявий хизматлар (1,1%) ҳамда суғурта ва пенсия таъминоти хизматлари (1,1%) ҳиссасига тўғри келди.
Импорт таркибида энг катта улуш, машиналар ва транспорт асбоб-ускуналари (32,8%), саноат товарлари (18,9%) ҳамда кимёвий воситалар ва бошқа тоифаларга киритилмаган шунга ўхшаш маҳсулотлар (13,8%) ҳисобига тўғри келди.
Машина ва транспорт асбоб-ускуналари импорти 1,4% га ўсиб, 3,59 млрд долларга етди.
Ўзбекистон озиқ-овқат маҳсулотлари ва тирик ҳайвонлар импортини кескин оширди — 1,1 млрд долларгача (46,2%га ўсди). Бунда донли экинлар ва улардан тайёрланган маҳсулотлар — 392,8 млн долларгача (35,4%), шакар ва ундан тайёрланган маҳсулотлари ҳамда асал импорти эса 162,8 млн долларгача (39,7%) ошди.
Электр энергияси етказиб бериш ҳажми 68,8 млн долларга (+13,4%), ўсимлик мойлари ёки ёғлари — 174,5 млн долларгача (49,4%), тиббиёт ва фармацевтика маҳсулотлари — 624,5 млн долларга (38,8%), чўян ва пўлат — 875,8 млн долларгача (29,9%), тўқимачилик иплари, матолар ва тайёр маҳсулотлар — 179,5 млн долларгача (46,2%) ўсди.

В январе-июне 2021 года внешнеторговый оборот Узбекистана составил 18 млрд долларов, увеличивший по сравнению с аналогичным периодом прошлого года на 2,1 млрд долларов (на 13,6%). Об этом говорится в отчёте Государственного комитета по статистике. Но это всё ещё ниже доковидного показателя 2019 года — 19,6 млрд долларов.
Экспорт превысил 7 млрд долларов — отмечено увеличение на 12,3% к первому полугодию 2020 года. Импорт вырос на 14,3% — до 10,9 млрд долларов. Отрицательное сальдо внешнеторгового оборота составило 3,9 млрд долларов.
При этом экспорт без учёта золота вырос на 36,4%.
Наибольший объем внешнеторгового оборота зафиксирован с Китаем (18,2%), Россией (17%), Казахстаном (10,4%), Турцией (8,7%), Республикой Корея (4,6%), Кыргызстаном (2,4%) и Афганистаном (2%).
В топ-10 стран-партнеров по внешнеэкономической деятельности впервые за долгое время вошла Украина. С 2018 года торговый оборот с этой страной снижался — с 206,6 млн до 190,4 млн долларов, но по итогам первого полугодия 2021 года показатель вырос до 279 млн долларов.
Наблюдается активный внешнеторговый баланс с шестью странами: Афганистаном (положительное сальдо — $349,1 млн), Кыргызстаном ($269,9 млн), Таджикистаном ($164,2 млн), Турцией ($133,8 млн), Канадой ($99,1 млн) и Ираном ($13,1 млн).
В структуре экспорта 83,9% занимают товары, которые, в основном, приходятся на промышленные товары (28,8%), пищевые продукты и живых животных (8,4%), химические вещества и аналогичную продукцию (6,6%).
Золото Узбекистан снова начал экспортировать в мае — именно с этим частично связан существенный рост объема экспорта. В июне страна продала золота на 191,3 млн долларов.
Реализация газа, который традиционно имел крупную долю в экспорте, принесла за полугодие продано 194,9 млн долларов, что на 15,4% меньше, чем за аналогичный период прошлого года.
Почти в два раза увеличились продажи цветных металлов — 782,7 млн долларов (на 99,2%), текстильной пряжи, ткани и готовых изделий — чуть более 1 млрд долларов (на 76%), одежды — 317,5 млн долларов (на 34,4%), автомобилей — 194,5 млн долларов (в 2,3 раза).
Экспорт плодоовощной продукции составил 716,8 тысяч тонн, и в стоимостном выражении превысил 402,7 млн долларов (снижение на 3,1%).
Объем экспорта услуг увеличился на 12% — до 1,1 млрд долларов. В структуре львиную долю занимают транспортные услуги (71,3%), поездки/туризм (14%), телекоммуникационные, компьютерные и информационные услуги (6,8%).
Основную долю в структуре импорта по-прежнему занимают машины и транспортное оборудование — 32,8% (было 37%) , промышленные товары — 18,9% (16,8%), а также химические вещества и аналогичная продукция — 13,8% (13,5%).
Импорт машин и транспортного оборудования увеличился на 1,4% — до 3,59 млрд долларов.
Узбекистан резко увеличил импорт пищевых продуктов и живых животных — до 1,1 млрд долларов (на 46,2%), в том числе зерновых и продуктов из них — до 392,8 млн долларов (на 35,4%), сахара и изделий из сахара и мёда — до 162,8 млн долларов (39,7%).
Выросли поставки электроэнергии — до 68,8 млн долларов (+13,4%), растительного масла и жиров — до 175,5 млн долларов (49,4%), медицинской и фармацевтической продукции — до 624,5 млн долларов (38,8%), чугуна и стали — до 875,8 млн долларов (29,9%), текстильной пряжи, ткани и готовых изделий — до 179,5 млн долларов (46,2%).