Сешанба куни Ўзбекистон Адлия вазирлиги ва «Газета.uz», шунингдек яна тўртта онлайн нашр (Daryo.uz, Kun.uz, Human.uz ва Bugun.uz) ҳуқуқий маълумотларни тарқатишда ҳамкорлик тўғрисида меморандумлар имзоладилар.
«Адлия вазирлиги эркин оммавий ахборот воситаларини қўллаб қувватлаган ҳолда ушбу соҳа вакиллари билан янада яқиндан ҳамкорлик ўрнатди», — дейилади вазирлик баёнотида.
Адлия вазирлигининг ушбу ташаббуси аҳолини ҳуқуқий маълумотлар билан қамраб олишни кенгайтириш ва унинг ҳуқуқий онги ва ҳуқуқий маданиятини оширишга қаратилган.
Меморандум имзолаш маросимида иштирок этган Адлия вазирининг ўринбосари Музраф Икромов шерик сифатида танланган ОАВлар катта аудиторияга эга ва уларни ўқувчилар ҳурмат қилишларини таъкидлади. Унинг қўшимча қилишича, Музраф Икромов ҳар куни ушбу сайтларда янгиликлар билан танишади.
Унинг сўзларига кўра, Адлия вазирлиги сўнгги йилларда ҳуқуқий маълумотлар истеъмолчиларининг аудиториясини сезиларли даражада кўпайтирди. Янгиликлар ОАВлар, интернет ва ижтимоий тармоқларда эълон қилинди. «Шу билан бирга, қонунчиликдаги ўзгаришлар тўғрисидаги маълумотларни аҳолига, айниқса, чекка ҳудудларга тушунарли ва тезкор етказиш учун ҳали кўп иш қилиш керак», — деди у.

Министерство юстиции Узбекистана и «Газета.uz», а также ещё четыре интернет-издания (Daryo.uz, Kun.uz, Human.uz и Bugun.uz) во вторник подписали меморандумы о сотрудничестве в сфере распространения правовой информации.
«Поддерживая свободные средства массовой информации, Министерство юстиции установило ещё более тесное сотрудничество с представителями этой сферы», — говорится в сообщении министерства.
Инициатива, принадлежащая Минюсту, направлена на расширение охвата населения правовой информацией и повышение его правосознания и правовой культуры.
Заместитель министра юстиции Музраф Икрамов, принявший участие в церемонии подписания, отметил, что выбранные в качестве партнёров СМИ имеют наибольшую аудиторию и пользуются уважением читателей. Он отметил, что сам каждый день начинает знакомство с новостями с этих сайтов.
По словам Музрафа Икрамова, Минюст в последние годы значительно нарастил аудиторию потребителей правовой информации — она публикуется в СМИ, интернете и в социальных сетях и мессенджерах. Однако ещё многое надо сделать, чтобы доступно, понятно и оперативно доводить информацию об изменениях в законодательстве до населения, особенно в отдалённых регионах, сказал он.