Россия Федерацияси Қуролли Кучлари Марказий ҳарбий округи ҳарбий хизматчилари Ўзбекистонга етиб келди, дея хабар қилди Мудофаа вазирлиги матбуот хизмати «Газета.uz»га.
Улар Сурхондарё вилояти ҳудудидаги Афғонистон билан чегарадош «Термиз» полигонида Ўзбекистон — Россия Қуролли Кучлари ҳамкорлигида ўтказиладиган қўшма ўқувларда иштирок этади.
Машғулотлар давомида икки давлат ҳарбийлари шартли душманнинг яширин базаларини қидириб топиш ва йўқ қилиш, улар томонидан эҳтимолий ҳужумлар амалга оширилганда, уни бартараф этиш каби вазифаларни бажаришади.
«Спутник» маълумотларига кўра, ўқувлар 10 августга қадар давом этади. Уларга 200 га яқин ҳарбий техникалар, жумладан авиация ҳамда 1500 дан зиёд ҳарбий хизматчилар жалб қилинган.
Қайд этиш жоизки, Тожикистон ҳам Россия билан қўшма ўқувларни ўтказмоқда. Яқин кунларда Су-25 самолётлари Қирғизистондаги Россия ҳарбий базаси аэродромидан Тожикистондаги «Гиссар» аэродромига кўчирилди. Экипажлар шартли душманнинг ниқобланган базаларини қидириб топиб, нишонлар бўйлаб ракета-бомба зарбаларини бермоқда.

Военнослужащие Центрального военного округа Вооруженных сил России прибыли в Узбекистан, сообщили «Газете.uz» в пресс-служба Министерства обороны.
Они примут участие в совместных узбекско-российских учениях, которые начинаются 30 июля на полигоне «Термез» в Сурхандарьинской области, граничащей с Афганистаном.
В ходе учений военные двух стран будут отрабатывать такие задачи, как обнаружение и ликвидация скрытых баз условного врага, а также предотвращение возможных атак с их стороны.
По данным «Спутника», учения продлятся до 10 августа. Будет привлечено 200 единиц военной техники, в том числе авиационной, и более 1500 военнослужащих.
Отметим, совместные с Россией учения также проводит Таджикистан. На днях звено самолетов Су-25 было переброшено с аэродрома российской военной базы в Кыргызстане на аэродром «Гиссар» в Таджикистане. Экипажи выполнят задачи по поиску замаскированных баз условного противника и нанесут ракетно-бомбовые удары по мишеням.