Фарғона вилоятидан бўлган аёл блогер Ақида Ханумга берган интервьюсида 11 ёшли ўғли икки йил давомида ўз амакиси (1973 й. т.) томонидан жинсий тажовузга учраганини маълум қилди.
Ўғлининг зўрлангани ҳақида билган аёл турмуш ўртоғига: «Акангиз буни қилган экан, наҳотки эшитмадингиз?» — деб сўраган. У: «Ҳа, эшитдим, мен нима қила олардим? Акам бўлса. Уни сўйиб ташлай олмайман-ку», — дея жавоб берган.
«Нима учун турмуш ўртоғининг акаси устидан ички ишлар органларига ариза ёзмадингиз? Фақатгина ноқулай бўлгани учунми?» Ақида Ханумнинг бу саволларига аёл бош ирғаб жавоб берди.
Аёл эри билан уч фарзандни улғайтирмоқда. У улар тез-тез жанжаллашиб қолганини айтди. Эри уйни сотиб, уни болалари билан кўчага ҳайдаб солгани, шу сабабли бир муддат улар чодирда яшаганини маълум қилди.
Бола етти ёшида аёлнинг қайнотаси тарбиясига берилган. Улар бир участкада яшашган. Бола кўзида ёш билан ҳаммаси 2018 ёки 2019 йилда бошланганини айтиб берган. У оғриқни ҳис қилган, бироқ қариндошларига айтишдан уялган. Ниҳоят бу ҳақда бувисига айтган, бироқ у ҳеч қандай чора кўрмаган.
Ўтган йилнинг май ойида она боласини шифокорга олиб борган. Ҳодиса ҳақида шифокордан ташқари участка нозири ҳам билган, бироқ у ҳеч қандай чора кўрмаган, чунки ота-онасидан ариза келиб тушмаган.
Ақида Ханум ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига мурожаат йўллашини маълум қилди. Хабар эълон қилинган вақтда расмий тузилмагандан ҳеч қандай муносабат билдирилмаган.
Эслатиб ўтамиз, май ойида Бухоро вилоятида эркак кишининг 14 ёшли қизни зўрлагани учун уч йил муддатга озодликдан маҳрум этилгани ҳақида хабар қилинган эди.

Женщина из Ферганской области в интервью блогеру Акиде Ханум рассказала, что её 11-летний сын на протяжении последних двух лет подвергался сексуальному насилию со стороны родного дяди (1973 г. р.).
Узнав, что сына насиловали, она сказала супругу: «Ваш брат это делал, неужели вы не знали?» Он ответил: «Да, слышал, но что я могу сделать? Он же мой брат. Я же не зарежу его»".
Почему она не написала заявление в органы внутренних дел на брата мужа? Только из-за того, что неудобно? В ответ на этот вопрос Акиды Ханум женщина кивнула.
Женщина с мужем воспитывают троих детей. Она рассказала, что они часто ссорились. Муж продал дом и выгнал её с детьми на улицу, из-за чего некоторое время они жили в палатке.
Мальчика в семилетнем возрасте отдали на воспитание деверю женщины. Они проживали на одном участке. Он со слезами рассказал, что всё началось в 2018 или в 2019 году. Он испытывал боль, но стеснялся рассказать родным. Наконец, рассказал обо всём бабушке. Однако она не приняла никаких мер.
В мае прошлого года мама отвела мальчика к врачу. О произошедшем, помимо врачей, знает участковый, но действий он не предпринимал, потому что заявления от родителей не поступало.
Акида Ханум сообщила, что направит обращение в правоохранительные органы. На момент публикации новости реакции официальных структур не было.
В конце мая в Бухарской области мужчина, обвинявшийся в изнасиловании 14-летней девочки, был приговорён к трём годам лишения свободы.