Президент Шавкат Мирзиёев 10 август куни Тошкент вилоятида саноатни ривожлантириш масалалари бўйича йиғилиш ўтказди, дея хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Унинг сўзларига кўра, ҳудудда саноатни ривожлантириш учун барча имконият ва инфратузилмалар мавжуд, бироқ улардан тўлиқ фойдаланилмаяпти. Президент Тошкент вилоятида ишсизлик масаласи бўлмаслиги кераклиги таъкидлади.
«30 фоиз жойида саноат ривожланган, 45 фоизи ривожланяпти, қандайдир биринчи қадамлар, лекин қолганида саноат йўқ. Умуман, институционал ўзгартириш керакки, Тошкент вилоятининг саноатини ривожлантириш бўйича нималарга эътибор берамиз, қайси-қайси йўналишлар бўйича саноатни жой-жойига қўямиз? Бўш турган бинолар, тўлиқ ҳажмда ишламаётган корхоналар жуда кўп. Ҳозирги шароитни инобатга олсак, Тошкент вилоятида ишсизлик деган нарса бўлиши мумкин эмас», — деди давлат раҳбари.
Йиғилишда тақдим этилган маълумотларга кўра, ҳудудда ишсизлик даражаси 134 минг кишини ташкил этиб, уларнинг 35,8 минг нафари — мактаблар битирувчиларидир. Бундан ташқари, 140,9 минг киши ишлаш учун хорижга чиққан. Вилоятда жами 2,9 млн киши (833,9 минг оила) истиқомат қилади.
«Охирги йилларда Тошкент шаҳри бўйича тўплаган тажрибаларимизни Тошкент вилоятига ҳам жорий этишимиз керак», — деди президент.
«Тошкент вилояти ёнимизда, лекин йўналиш йўқ. Ҳамма соҳа бўйича Тошкент вилояти орқада қолиб кетди. Маҳаллий саноатни ривожлантирсак бўладими? Бўлади. Жуда катта имкониятимиз бор маҳаллий саноат бўйича. Пахта ҳам, чарм-поябзал, пилла ҳам маҳаллий. Иккинчидан, жуда катта ички туризмни қилса бўлади. Қурилиш, электротехника, озиқ-овқат, нефт-кимё, енгил саноат, фармацевтика бўйича тармоқлардан одамларни олиб, фақат саноатни ривожлантириш учун Тошкент вилоятига ўтказиб қўйиш керак», — деди давлат раҳбари.
Шавкат Мирзиёев ҳудудда камбағаллик даражасини пасайтириш масаласини ҳал қилиш лозимлигини таъкидлади.
«Кичик саноат зоналари бор. Бўстонлиқда ҳам, Оҳангаронда ҳам, Бўкада ҳам одамлар кутиб ўтиришибди — иш ўрни йўқ. Камбағалликни камайтириш бўйича саволга жавоб топишимиз керак. Бир ой, икки ойни ичида Тошкент вилоятида яққол ўзгариш қилишимиз керак. Менга натижа керак, мана шу менинг сизлардан талабим», — деди у.
Тошкент вилояти ҳокими Даврон Ҳидоятов йиғилиш танқидий руҳда ўтганини қайд этиб, Тошкент вилоятида имкониятлардан тўлиқ фойдаланилмаётгани, етарли даражада иш олиб борилмаётгани таъкидлади. Унинг сўзларига кўра, Шавкат Мирзиёев ҳудудда саноат ишлаб чиқариш ҳажмини йил охирига қадар 40 фоизга ошириш (ҳозирда — 7,7 трлн сўм) талабини қўйган.
Вилоят маъмурияти раҳбари ҳудуднинг «яшил», «сариқ» ва «қизил» ҳудудларга ажратиб чиқилганини маълум қилди. «Яшил» ҳудудларда мавжуд корхоналарнинг имконият ва қувватларини кенгайтириш, ривожланмаган «қизил» ҳудудларда эса янги корхоналарни очиш режалаштирилмоқда.

Президент Шавкат Мирзиёев 10 августа провел совещание по вопросам развития промышленности в Ташкентской области, сообщила пресс-служба главы государства.
По его словам, у этого региона есть возможности и инфраструктура для развития промышленности, но они используются не в полной мере. Президент подчеркнул, что в Ташкентской области не должен стоять вопрос о безработице.
«В 30% местах развита промышленность, в 45% — развивается, делаются первые шаги, а в оставшихся регионах промышленности нет. Нужно провести институциональные изменения, на что надо обратить внимание для развития промышленности в Ташкентской области… Очень много пустующих зданий, предприятий, которые не работают на полную мощность. Вообще в Ташкентской области не должно быть такой вещи как безработица, с учётом текущих условий», — сказал он.
Согласно презентации, представленной на совещании, уровень безработицы в региона составляет 134 тысяч человек, включая 35,8 тысяч — среди выпускников школ. Кроме того, по озвученным данным, 140,9 тысяч человек отправились за границу для работы. Всего в регионе проживают 2,9 миллиона человек (833,9 тысяч семей).
Шавкат Мирзиёев считает, что «опыт, который мы набрали по Ташкенту за последние годы, надо внедрить в Ташкентской области».
«Ташкентская область находится рядом, но нет направления. Ташкентская область осталась позади во всех сферах. Можем ли мы развивать местную промышленность? Можем, у нас есть большие возможности. И хлопок местный, и кожевенно-обувное, шелковичное сырьё. Можно развивать внутренний туризм. Нужно взять людей из отрасли строительства, электротехники, пищевой, нефтехимической, легкой промышленности, фармацевтики и перевести в Ташкентскую область, чтобы только развивать промышленность», — отметил глава государства.
Президент подчеркнул, что необходимо решить вопрос по снижению уровня бедности в регионе.
«Есть малые промышленные зоны. И в Бостанлыке, и в Ахангаране, и в Буке, и в Бекабадском районе люди ждут — нет рабочих мест. Мы должны найти ответ по снижению уровня бедности. В течение 1−2 месяцев мы должны показать реальное изменение, мне нужен результат. Это моё требование», — заявил он.
Хоким Ташкентской области Даврон Хидоятов со ссылкой на президента заявил, что возможности в области не используются в полной мере, необходимо реализовать больше новых проектов в отраслях промышленности. По его словам, Шавкат Мирзиёев поставил задачу увеличить объём промышленного производства в регионе на 40% до конца года (сейчас — 7,7 трлн сумов).
Глава областной администрации сообщил, что регион поделён на «зелёные», «жёлтые» и «красные» зоны. В «зелёных» зонах планирует расширить возможности и мощности действующих предприятий, а в неразвитых «красных» зонах — создать новые предприятия.
«Уважаемый президент поставил задачу о том, чтобы до конца года в Ташкентской области не было безработицы. Для этого у нас есть все возможности. Хокимы районов и городов просто должны правильно действовать, наладить работу, а предприниматели дальше будут сами двигаться», — сказал Даврон Хидоятов.
Он отметил, что все дороги, ведущие в Ташкент, пересекают Ташкентскую область, поэтому здесь необходимо развивать придорожный сервис и инфраструктуру. Хоким указал, что работы в этом направлении начнутся с Ахангаранского шоссе.