1 октябрдан бошлаб ходимлари Ўзбекистонда рўйхатдан ўтган вакциналардан бирининг иккита дозаси билан эмланмаган ташкилотлар фаолияти тўхтатилади. 10 августдан бошлаб айрим умумий овқатланиш объектлари учун карантин чекловлари юмшатилди. Бунинг учун, ресторан ва кафе ходимлари камида иккита дозада коронавирусга қарши вакцина (туридан қатъи назар) билан эмланган бўлиши керак. Шунингдек, ресторанларга фақат QR-коди ёки сертификати бўлган ташриф буюрувчиларни қўйиш тавсия этилди. Барча ҳолатларда саломатлиги бўйича вакцина олишга қарши кўрсатма бўлган шахслар бу талабдан мустасно бўлади.
Ушбу талаблар жорий қилинганидан сўнг аҳолида эмланганлик тўғрисидаги сертификатни қандай ва қаердан олиш мумкинлиги ҳақида саволлар пайдо бўлди. Уларга жавоб олиш учун «Газета.uz» Санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги хизмати бош мутахассиси Хурсаной Жамолова ва IT-Med компанияси (ССВ ҳузурида таъсис этилган) ходими Шохрух Қурбоновга мурожаат қилди.
Эмланганлик тўғрисидаги сертификат нима?
Коронавирусга қарши эмланганлик тўғрисидаги сертификат тўлиқ эмланган фуқароларга берилади. Ҳужжатда сертификат саҳифасига олиб борадиган QR-код мавжуд. Сертификат Соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан берилади. Унда вакцина тури, ҳар бир доза билан эмлаш вақти ҳамда эмланган фуқаро тўғрисидаги маълумотлар кўрсатилади.
Намуна.
Нечта доза олгандан сўнг сертификат олиш мумкин?
Сертификат фақатгина тўлиқ эмланган фуқароларга берилади.
AstraZeneca, Moderna ёки Спутник-V вакциналаридан бири билан эмланганлар иккинчи дозадан кейин сертификат олишлари мумкин. ZF-UZ-VAC2001 хитой-ўзбек препарати билан эмланаётган фуқаролар эса вакцинанинг учинчи дозасидан кейингина сертификат олишади.
Тўлиқ эмланган фуқаролар бу тўғрисида SMS-хабар олишлари керак. Унда сертификатга элтувчи ҳавола бўлади.
Хитой-ўзбек вакцинасининг иккита дозаси билан эмланган умумий овқатланиш пунктлари ходимлари нима қилишлари керак деган саволга ССВ ҳамда Санитария хизмати вакцина олинган поликлиника берган маълумотномани кўрсатиш мумкинлигини таъкидлашди. Вакцина маҳалла қўмитаси, бозор ёки мактабда олинган бўлса, унда маълумотнома ушбу вакцинация пункти тааллуқли бўлган поликлиникадан олинади.
Шунингдек, умумий овқатланиш объекти ходимлари вакцинанинг иккита дозаси олинганлиги тўғрисидаги SMS-хабарни ҳам кўрсатишлари мумкин. Бироқ, ушбу вакцинанинг биринчи ва иккинчи дозалари олинганлиги тўғрисидаги SMS-хабар баъзи фуқароларга келмаяпти.
SMS-хабар тизими қандай ишлайди?
Вакцинанинг ҳар бир дозасини қилишдан олдин, тиббиёт ходими эмланаётган фуқаронинг шахсий маълумотлари ва фаол телефон рақамини ёзиб олади. Оилавий поликлиникалардаги масъул ходимлар ушбу маълумотларни emlash.uz сайтидаги умумий маълумотлар базасига киритишади.
Фуқаронинг шахсий маълумотлари базага киритилганидан сўнг унга SMS-хабар келиши керак. Ушбу хабарда эмланган шахснинг исми ва фамилияси, шунингдек биринчи ёки иккинчи доза олинган сана ҳамда кейинги дозани олиш бўйича тавсия этилган сана ҳақида маълумот бўлади. Агар фуқаро тўлиқ эмланган бўлса, унда хабарда сертификатга ҳавола бўлиши керак.
Санитария-эпидемиология хизматининг таъкидлашича, ҳар бир поликлиникада маълумотларни emlash.uz сайти базасига киритиш учун масъул ходимлар тайинланган.
Сиз вакцина олдингиз, лекин SMS-хабар келмади. Нима қилиш керак?
Кўплаб фуқаролар вакцинация тўғрисида SMS-хабар олишмаётганликлари ҳақида шикоят қилишмоқда. Баъзилар на биринчи, на иккинчи дозадан кейин хабар келмаганлигини айтмоқда. Айримларга эса иккинчи дозани олиш кераклиги тўғрисидаги хабар тавсия этилган санадан кейин юборилмоқда.
4 август куни вакцинанинг иккинчи дозасини олиши керак бўлган «Газета.uz» муҳарририга бу ҳақидаги хабар 10 август куни юборилди.
Агар сиз вакцина олганлигингиз ёки тўлиқ эмланганлигиниз тўғрисида SMS-хабар олмаган бўлсангиз, Санитария хизмати ва ССВ вакцина қилинган поликлиника ёки эмлаш пунктига мурожаат қилишни сўрайди. Тиббий ходимлардан сизнинг шахсий маълумотларингизни emlash.uz базасига киритишни сўраш керак. Шундан сўнг сизга хабар келиши керак, дея таъкидлайди Санитария хизмати.
Бироқ, «Газета.uz»га маълум айрим ҳолатларда поликлиника ва эмлаш пунктига мурожаат қилинганидан сўнг юборилган SMS-хабарда биринчи доза санасини кўрсатишда бир ойга хато қилинган. Бунинг натижасида амалда тўлиқ эмланган фуқаронинг базадаги статусида хато бўлиши ва унинг эмланганлиги ҳақидаги маълумот тўлиқ бўлмаслиги мумкин. Бундай ҳолларда вакцина турига қараб иккинчи ёки дозани олганлар базада биринчи ёки иккинчи дозани олган сифатида кўрсатилади.
Сизга бошқа кишининг эмланганлиги тўғрисида хабар юборишди. Нима қилиш керак?
Бундай ҳолатларда Санитария хизмати ва ССВ вакцина қилинган поликлиника ёки эмлаш пунктига мурожаат қилиб, уларни хатолик ҳақида огоҳлантиришни сўрайди.
Фуқароларга эмлаш бригадаси ходими журнал ёки компьютерга паспорт маълумотлари ва телефон рақамини тўғри киритаётганлигига эътибор қаратиш тавсия этилади.
Бироқ, кўплаб эмлаш пунктларида маълумотлар қоғоз журналларга киритилганлиги боис, маълумотлар базасини тўлдирадиган поликлиника ходимининг хато қилиш эҳтимоли мавжуд.
emlash.uz сайтида сертификат олиш мумкинми?
emlash.uz сайтида эмланганлар рўйхатдан ўтказилиши ҳақида эълон қилинганидан сўнг кўплаб фуқаролар ушбу сайтда шахсий маълумотларни киритиб, сертификатни топиш мумкин деб ўйлашди.
Бироқ Санитария хизмати ва ССВнинг таъкидлашича, ушбу платформадан фақатгина эмланганлар тўғрисидаги маълумотларни тўғри киритишга масъул бўлган поликлиникалар ходимлари фойдалана олишлари мумкин. Ушбу ходимлар ва поликлиника раҳбари шахсий маълумотларнинг конфиденциаллигини кафолатлайди, дея қайд этди Санитария хизмати вакили.
Фуқароларнинг ўзлари сайтда рўйхатдан ўтолмайдилар ёки сайтдан фойдалана олмайдилар. SMS-хабар орқали юборилган ҳавола ва QR-код фақатгина сертификатни юклаб олиш учун мўлжалланган.
Қўлланма. Сертификатни онлайн олиш ва эмлаш ҳолатини текшириш
Ягона интерактив давлат хизматлари портали (my.gov.uz) сайтида эмланганлик ҳолатини текшириш ёки сертификатни юклаб олиш мумкин. Санитария хизмати таъкидлашича, ушбу порталда фақат emlash.uz базасига маълумотлари киритилганлар ўз ҳолатларини текширишлари мумкин. Эслатиб ўтамиз, фуқаронинг маълумотлари ушбу базага киритилиши биланоқ унга SMS-хабар келиши керак. «Газета.uz»нинг айрим ходимларига на биринчи, на иккинчи дозадан кейин SMS-хабар келмади. Шунга қарамасдан, улар my.gov.uz орқали ўз ҳолатларини текшира олишлари мумкин.
Шунинг учун, биз умумий овқатланиш объектлари ва бошқа ташкилотларнинг эмланган ходимларига ушбу платформадан фойдаланишни тавсия қиламиз.
Рўйхатдан ўтгандан сўнг, «COVID-19 га эмлашга ёзилиш ва ҳолатини текшириш» бўлимига ўтиб, «Хизматдан фойдаланиш»ни танланг.
Ундан кейин ЖШШИР, паспорт серияси ва рақами, шунингдек туғилган санангизни кўрсатинг. Кейин эса «Текшириш»ни босинг.
Агар сизнинг маълумотларингиз поликлиника ходимлари томонидан emlash.uz тизимига киритилган бўлса, сиз эмланганлик ҳолатингизни текширишингиз мумкин. Агар сиз эмланган бўлсангиз-да, лекин бу ҳақида маълумот бўлмаса, вакцина олган поликлиника ёки эмлаш пунктига мурожаат қилинг ва тиббий ходимлардан сизни базага киритишларини сўранг.
Тўлиқ эмлангандан сўнг ушбу саҳифада сиз ўз сертификатингизни юклаб олишингиз мумкин бўлади.
Сертификатни поликлиникада олса бўладими?
Санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги хизмати бош мутахассиси Хурсаной Жамолованинг таъкидлашича, маълумотларни умумий базага киритиш учун масъул бўлган поликлиника ходими фуқароларнинг мурожаати асосида уларнинг сертификатларини юклаб олиши ва ишчи принтери бўлган тақдирда қоғозга чиқариб бериши мумкин.
Қайси мамлакатлар Ўзбекистоннинг эмланганлик тўғрисидаги сертификатини тан олган?
Санитария-эпидемиологик хизматининг маълум қилишича, ҳозирги вақтга келиб Ўзбекистон соғлиқни сақлаш вазирлиги томонидан берилган эмланганлик тўғрисидаги сертификат фақат битта давлатда расман тан олинган — бу Венгрия давлати. Шунингдек, яқин кунларда Қозоғистон билан иккала давлат сертификатларини ўзаро тан олиш бўйича келишувга эришилиши кутилмоқда.
Бундан ташқари, ҳозирда Ўзбекистон МДҲнинг бошқа мамлакатлари билан сертификатларни тан олиш бўйича музокаралар олиб бормоқда. Сентябрь ойидан бошлаб Ҳамдўстлик давлатлари ҳам бир бирининг сертификатларини тан олиши кутилмоқда.
Санитария хизматининг таъкидлашича, бошқа мамлакатлар билан сертификатларни ўзаро тан олиш бўйича келишув кейинчалик тузилади.

С 1 октября в Узбекистане деятельность некоторых организаций будет приостанавливаться, если их сотрудники не привиты минимум двумя дозами одной из зарегистрированных в стране вакцин от коронавируса. С 10 августа в стране были ослаблены карантинные ограничения для пунктов общепита, чьи сотрудники имеют сертификаты о вакцинации. Ресторанам также рекомендовано впускать только посетителей, имеющих сертификат или QR-код. Во всех случаях это не распространяется на лиц, имеющих противопоказания к прививке.
В связи с введением новых требований среди населения возникли вопросы о том, как получить сертификат о вакцинации. «Газета.uz» обратилась к главному специалисту Службы санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья Хурсаной Жамаловой и сотруднику компании IT-Med (учреждена при Минздраве) Шохруху Курбанову для получения ответов.
Что такое сертификат о вакцинации?
Сертификат о вакцинации от коронавируса свидетельствует о том, что человек прошёл полный курс вакцинации. В документе есть QR-код, который ведёт на страницу с сертификатом. Сертификат выдаётся Министерством здравоохранения. В нём указывается тип вакцины, даты получения каждой дозы, а также информация о привитом человеке.
Образец сертификата.
После скольких инъекций вакцины можно получить сертификат?
Сертификат выдаётся только после прохождения полного курса вакцинации.
Привитые AstraZeneca, Moderna или «Спутник-V» получают сертификат о вакцинации после второй дозы. Гражданам, получающим китайско-узбекский препарат ZF-UZ-VAC2001, сертификат выдадут только после третьей дозы.
Граждане, прошедшие полный курс вакцинации, должны получить SMS-сообщение со ссылкой на сертификат.
На вопрос о том, как быть работникам пунктов общепита, получившим две дозы из трёх китайско-узбекской вакцины, в Минздраве и СЭС заявили, что они могут показать справку из поликлиники, где была получена прививка. Если вакцина получена в пункте вакцинации в махаллинском комитете, на рынке или в школе, справку можно получить в поликлинике, к которой этот пункт вакцинации относится.
Кроме того, работники общепита могут показать SMS-сообщение о получении первых двух доз вакцины. Однако известно, что SMS-сообщение о вакцинации первой и второй дозами этого препарата получают не все граждане.
Как работает система SMS-уведомления?
Перед получением каждой дозы вакцины медработник записывает персональные данные и активный номер телефона гражданина, получающего прививку. Эту информацию ответственные сотрудники семейных поликлиник должны вводить в общую базу данных на сайте emlash.uz.
Как только персональные данные гражданина введут в базу, он должен получить SMS-уведомление. В сообщении указывается имя и фамилия привившегося, а также дата получения первой или второй дозы и рекомендуемая дата получения следующей инъекции. Если гражданин прошел полный курс вакцинации, в сообщении должна быть ссылка на сертификат.
В СЭС отмечают, что в каждой поликлинике назначены сотрудники, ответственные за введение данных привившихся в базу сайта emlash.uz.
Что делать, если вы вакцинировались, но не получили уведомления?
Многие граждане жалуются, что не получили SMS-сообщение о вакцинации. Некоторые отмечают, что не получили сообщение ни после первой, ни после второй дозы. Кому-то сообщение с уведомлением привиться второй дозой приходит уже по истечении рекомендуемой даты.
10 августа редактор «Газеты.uz» получил SMS-сообщение, в котором рекомендуется получить вторую дозу вакцины 4 августа.
Если вы не получили SMS о вакцинации или о завершении курса, СЭС и Минздрав просят обратиться в поликлинику или пункт вакцинации, где была получена прививка. Медработников нужно попросить ввести ваши персональные данные в базу emlash.uz. После этого вы получите уведомление, заверяют в СЭС.
Однако «Газете.uz» известны случаи, когда после обращения в поликлинику и пункт вакцинации граждане получили SMS-сообщение с ошибкой в дате введения первой дозы вакцины на месяц. Получается, когда человек фактически завершит курс вакцинации, в базе он будет числиться как получивший одну или две инъекции из двух или трёх соответственно в зависимости от типа вакцины.
Что делать, если вам прислали уведомление о вакцинации другого человека?
В таких случаях СЭС и Минздрав также просят обратиться в поликлинику или пункт вакцинации, где вы получали прививку, и уведомить их об этой ошибке.
В ведомствах рекомендуют обращать внимание на то, корректно ли сотрудник прививочной бригады вносит в журнал или компьютер паспортные данные и телефонный номер.
В связи с тем, что во многих пунктах вакцинации данные вводятся в бумажные журналы, есть вероятность, что сотрудник поликлиники, заполняющий базу данных, ошибётся.
Можно ли получить сертификат на сайте emlash.uz?
После объявления о том, что регистрация привитых ведется на сайте emlash.uz, многие граждане подумали, что смогут ввести свои данные на сайте и найдут там сертификат.
Однако в СЭС и Минздраве отмечают, что доступ к платформе имеют только ответственные сотрудники поликлиник, которые также отвечают за корректное внесение данных о вакцинируемых. Эти сотрудники и руководство поликлиник гарантируют конфиденциальность персональных данных, заявили в СЭС.
Сами граждане не смогут зарегистрироваться на сайте или использовать эту платформу. Ссылка, отправленная SMS-сообщением, и QR-код ведут только на конкретную страницу с сертификатом.
Инструкция. Как получить сертификат онлайн и проверить свой статус
Проверить статус вакцинации или получить сертификат всё же можно самостоятельно — на Едином портале интерактивных государственных услуг. В СЭС отметили, что этот способ доступен только тем, чьи данные были внесены в базу emlash.uz. Напомним, по данным СЭС, как только данные гражданина вносят в базу, он сразу должен получить SMS-сообщение. Некоторые сотрудники «Газеты.uz» не получили SMS-сообщение ни после первой, ни после второй инъекции. Тем не менее они могут проверить свой статус через ЕПИГУ, хотя информация о количестве полученных доз появляется здесь с большим опозданием по мере внесения данных в базу emlash.uz.
Несмотря на это, мы рекомендуем воспользоваться этим способом привившимся сотрудникам общепита и других организаций, в отношении которых могут ввести санкции.
После регистрации необходимо перейти в раздел «Запись и проверка статуса вакцинации от COVID-19» и выбрать «Получить услугу».
Далее требуется ввести ПИНФЛ, серию и номер паспорта, а также дату рождения. Затем нужно выбрать «Проверить».
Если ваши данные были введены сотрудниками поликлиник в систему emlash.uz, вы увидите свой статус вакцинации. Если вы вакцинировались, но статус отсутствует, обратитесь в поликлинику или пункт вакцинации, где была получена прививка, и попросите медработников ввести вас в базу.
При полном прохождении курса на этой странице вы сможете скачать свой сертификат.
Можно ли получить сертификат в поликлинике?
Главный специалист Службы санэпидблагополучия и общественного здоровья Хурсаной Жамалова отметила, что ответственный сотрудник поликлиники, который вводит данные в общую базу, по запросу граждан может скачать сертификат с платформы и распечатать его при наличии принтера.
Какие страны признали сертификат Узбекистана о вакцинации?
В СЭС также сообщили, что на данный момент сертификат о вакцинации от коронавируса, выданный Министерством здравоохранения Узбекистана, признан только в одной стране — Венгрии. В ближайшие дни ожидается достичь договоренности с Казахстаном о взаимном признании сертификатов.
Кроме того, Узбекистан находится в процессе переговоров с другими странами СНГ касательно признания сертификатов. Ожидается, что с сентября страны Содружества начнут принимать сертификаты друг друга.
В СЭС отметили, что с остальными странами договоренность о взаимном признании сертификатов будет заключена позже.