19 августдан бошлаб маҳаллий авиақатновлар амалга оширилувчи Тошкент-3 аэропорти техник сабабларга кўра номаълум муддатга ёпилади. Бу ҳақда Uzbekistan Airways АЖ матбуот хизмати хабар берди.
Барча республика бўйлаб амалга оширилувчи авиапарвозлар Ислом Каримов номидаги Тошкент халқаро аэропортидан жадвалга мувофиқ бажарилади.
Транспорт вазирлигининг хабар беришича, Ўзбекистон пойтахтдаги аэрпортнинг маҳаллий терминалини Кобулдан Тошкент орқали транзит қилувчи Германия, Европа иттифоқининг бошқа мамлакатлари ва Афғонистон фуқароларининг тўхтовсиз эвакуациясини таъминлаш учун ажратган.
Эвакуация қилинганларнинг барчаси Германияга кетгунга қадар аэропорт транзит ҳудудида бўлишади, дея аниқлик киритди ТИВ расмий вакили.
Бу ҳақдаги келишувга Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиеёв ва Германия президенти Франк-Вальтер Штайнмайер ўртасидаги телефон мулоқоти давомида эришилган.

С 19 августа аэропорт местных авиалиний в Ташкенте (Ташкент-3) будет закрыт на неопределённое время по техническим причинам. Об этом сообщила пресс-служба компании АО Uzbekistan Airways.
Все внутриреспубликанские рейсы будут осуществляться согласно расписанию из международного аэропорта Ташкента имени Ислама Каримова.
Пресс-служба Министерства транспорта сообщила, что местный терминал столичного аэропорта выделен Узбекистаном для обеспечения бесперебойной эвакуации граждан Германии, других стран Европейского союза, а также Афганистана, которые будут отправляться из Кабула транзитом через Ташкент.
Как уточнила пресс-служба МИДа, все эвакуируемые лица, до отбытия в ФРГ, будут находиться на транзитной зоне аэропорта.
Договорённость об этом в ходе телефонной беседы накануне была достигнута президентами Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым и Германии Франком-Вальтером Штайнмайером.