Афғонистон президенти Ашраф Ғани оиласи билан Бирлашган Араб Амирликларида, дея хабар қилди БАА Ташқи ишлар вазирлиги.
Хабарда айтилишича, Афғонистон раҳбари ва унинг оиласи гуманитар асосларга кўра мамлакатга қабул қилинган.
Ашраф Ғани 15 август куни ҳокимиятга «Толибон» ҳаракати келганидан сўнг Кобулни тарк этган эди. Айрим оммавий ахборот воситалари у турмуш ўртоғи ва икки ёрдамчиси билан Ўзбекистонга учгани ҳақида хабар қилган эди.
17 август куни «Дунё» АА Афғонистон президенти Ашраф Ғани, афғон дала қўмондонларидан Абдул-Рашид Дўстум ва Атто Муҳаммад Нурнинг Ўзбекистонда экани ҳақидаги хабарлар ҳақиқатга мос эмаслигини маълум қилди.

Президент Афганистана Ашраф Гани находится в Объединённых Арабских Эмиратах, сообщило Министерство иностранных дел ОАЭ.
В сообщении министерства говорится, что главу Афганистана и его семью приняли в стране «на гуманитарных основаниях».
Ашраф Гани покинул Кабул 15 августа после прихода к власти движения «Талибан». Некоторые СМИ писали, что он вылетел вместе с женой и двумя помощниками в Узбекистан.
17 августа ИА «Дунё» сообщило, что сведения о нахождении в Узбекистане президента Афганистана Ашрафа Гани и афганских полевых командиров Абдул-Рашид Дустума и Атто Мухаммада Нура не соответствуют действительности.