Ўзбекистон ва Туркманистонда сув ресурсларидан фойдаланиш даражаси таҳликали нуқтага етди. Жумладан, Ўзбекистон ўз сув захираларининг 169 фоизидан, Туркманистон эса 144 фоизидан фойдаланмоқда. Бу ҳақда БМТнинг Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилоти (ФАО) экспертлари мазкур мавзуга бағишланган иккита янги ҳисоботида маълум қилди.
Тожикистон, Арманистон ва Озарбайжонда «сув стресси» ўртача баҳоланмоқда, уларда бу кўрсаткич мос равишда 62%, 56% ва 54% ни ташкил этмоқда. Қирғизистон ва Қозоғистонда чучук сувдан фойдаланиш кўрсаткичи дунё миқёсидаги ўртача кўрсаткичдан ортиб, мос равишда 50% ва 33%га етган.
Россия ва Грузия ўз чучук сув захираларининг 4, Молдова — 12, Украина — 14%дан фойдаланмоқда.
Захира сувлардан энг кўп фойдаланиш ҳолати Қувайтда қайд этилган — 3850%. Энг яхши вазият эса Конгода кузатилмоқда ва ушбу мамлакатда бу кўрсаткич бор-йўғи 0,03% ни ташкил этади.
Мутахассисларнинг қайд этишича, сув ресурсларини бошқариш самарадорлигини ошириш ва қишлоқ хўжалигини модернизация қилиш лозим. Глобал иқлим исиши ҳам қишлоқ хўжалигини сув билан таъминлашга салбий таъсир кўрсатмоқда, дейилади хабарда. Дунёнинг кўплаб минтақаларида ёғингарчиликлар сони ва давомийлиги ўзгарган, қурғоқчилик ва сув тошқинлари кўпроқ содир бўлмоқда, шу сабабли сув етишмовчилиги янада ўткирроқ ҳис этилиб, сув ресурслари соҳасида рақобат кучаймоқда.
«Сув ресурсларидан самарали фойдаланишга ўтиш барқарор агроозиқ-овқат тизимини ташкил этишга асосланган», — деди ФАО бош директори Цюй Дунъюй. ФАОнинг қайд этишича, дунёда 72 фоиз чучук сув қишлоқ хўжалиги, 16 фоизи — саноат ишлаб чиқариш, 12 фоизи — маиший соҳада қўлланилмоқда.
Дунё аҳолисининг учдан бир қисмга яқинроғи — 2,3 миллиард киши — сув тиқчиллиги кузатилаётган мамлакатларда, 10 фоиз ёки 733 миллион киши — сув таҳликали даражада етишмаётган давлатларда яшамоқда. Бу 733 миллион киши нафақат қишлоқ хўжалиги, балки шахсий эҳтиёжлари учун ҳам сувга муҳтож.
ФАОнинг маълум қилишича, яқин ўн йилликда янада кўпроқ мамлакат ва ҳудудларда сув тақчиллиги оғирроқ даражага етади. Пекин, Лондон, Мумбай ва Токио каби йирик шаҳарлар 2050 йилга бориб сув таъминоти соҳасида жиддий муаммоларга тўқнаш келиши кутилмоқда.
Сув етишмовчилиги даражасини ўлчаш учун ФАО экспертлари «сув стресси» ёки сув ресурсларига бўлган босим даражаси каби кўрсаткичлардан фойдаланади. Улар сув истеъмолининг захираларга нисбатан фоизини ҳисоблайдилар.
2018 йилда дунёда чучук сув захираларининг 18,4 фоизидан фойдаланилган. Бироқ айрим ҳудудлар, масалан Марказий Осиёда сув истеъмоли ҳажми дунё бўйича ўртача кўрсаткичлардан ошиб кетган.
ФАО 2015−2018 йиллар орасида дунёда сув истеъмоли самарадорлиги кўрсаткичи 9 фоизга ўсганини қайд этди. Мазкур ижобий ўзгариш асосан саноат ишлаб чиқариш сектори ҳисобига содир бўлган.
86 та давлатда 2006−2018 йиллар орасида қишлоқ хўжалигида сув ресурсларидан фойдаланиш самарадорлиги ўсган.

Уровень нагрузки на водные ресурсы в Узбекистане и Туркменистане критический. В частности, Узбекистан использует 169% от своих водных запасов, а Туркменистан — 144%. Об этом сообщили эксперты Продовольственной и сельскохозяйственной организации Объединенных Наций (ФАО), которые опубликовали два новых доклада, посвященных данной теме.
В Таджикистане, Армении и Азербайджане «водный стресс» оценивается как средний, он составляет 62%, 56% и 54% соответственно. В Кыргызстане и Казахстане показатели использования пресной воды также превышают общемировой уровень и достигают 50% и 33% соответственно.
Россия и Грузия используют 4% своих запасов пресной воды, Молдова — 12%, Украина — 14%.
Самые большие объёмы забора воды в отношении к запасам в Кувейте — 3850%. Лучше всего ситуация обстоит в Конго, там данный показатель составляет всего 0,03%.
Специалисты подчеркивают необходимость более эффективного управления водными ресурсами и модернизации сельского хозяйства. Глобальное потепление негативно сказывается на водоснабжении систем сельскохозяйственного производства, отмечается в сообщении. Во многих регионах мира изменилось количество и регулярность осадков, всё чаще происходят засухи и наводнения, и из-за этого всё острее ощущается нехватка воды и растет конкуренция в сфере водных ресурсов.
«Путь к эффективному использованию водных ресурсов лежит через создание устойчивых агропродовольственных систем», — сказал генеральный директор ФАО Цюй Дунъюй. В ФАО подчеркивают, что 72% пресной воды в мире используется в сельском хозяйстве, 16% — в индустриальном производстве, 12% — в сфере бытовых услуг.
Примерно треть населения мира — около 2,3 миллиарда человек — живёт в странах, испытывающих нехватку воды, а 10%, или 733 миллиона человек, — в странах с критическим дефицитом воды. В последних её не хватает не только на сельскохозяйственные, но и на личные нужды.
В ФАО также сообщают, что в ближайшие десятилетия всё больше стран и регионов будут ощущать дефицит водных ресурсов. А ряд крупных городов, включая Пекин, Лондон, Мумбаи и Токио, к 2050 году могут столкнуться с серьёзным кризисом водоснабжения.
Чтобы измерить уровень нехватки воды, эксперты ФАО используют такой показатель, как «водный стресс», или уровень нагрузки на водные ресурсы. Они высчитывают процентное соотношение забора воды к её запасам.
В 2018 году в мире было использовано 18,4% запасов пресной воды. Однако в некоторых регионах, например в Центральной Азии, забор воды превышает общемировой показатель.
В ФАО отмечают, что в период с 2015 по 2018 год показатель эффективности использования воды в мире вырос на 9%. Эти позитивные изменения произошли в основном за счет сектора индустриального производства.
В 86 странах, отмечают в ФАО, в период с 2006 года по 2018 год также повысилась эффективность использования водных ресурсов в сельском хозяйстве.
«Проблемы водоснабжения в сельском хозяйстве, такие как нехватка, загрязнение воды и её чрезмерное использование, необходимо решать в срочном порядке, нужно преобразовать продовольственные системы и сделать их более устойчивыми, особенно учитывая, что мы противостоим негативным последствиям изменения климата», — заявила заместитель главы ФАО Мария Элена Семедо.