10 сентябрь куни президент Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон паралимпия терма жамоаси аъзолари, спортчиларнинг ота -оналари ва мураббийлари билан учрашди. «Газета.uz» муҳбири хабар беришига кўра, учрашувда давлат раҳбари Токиода бўлиб ўтган ёзги Паралимпия ўйинларида терма жамоанинг чиқишлари якунлари бўйича сўз юритди ва паралимпия ҳаракатини ривожлантириш бўйича кейинги чора -тадбирлар ҳақида гапирди.
Ўзбекистон Паралимпия ўйиларида 8 та олтин, 5 та кумуш ва 6 та бронза медалини қўлга киритди. Уларда 19 та медалнинг 11 таси спортчи қизлар томонидан қўлга киритилганини давлат раҳбари «тарихимизда мисли кўрилмаган воқеа» деб атади.
Ўзбекистон терма жамоаси 160 дан зиёд давлатлар ўртасида -16, Осиё қитъасида ҳамда Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлигида- 4, Марказий Осиёда эса — 1 ўринни эгаллади.
Шавкат Мирзиёев паратлетчилар ва уларнинг устозлари — Алфия Иброҳимова, Бобур Қўзиев, Сардор Абдухолиқов, Азизжон Норматов, Шамсиддин Саидов, Мавлонбек Ҳайдаров ва Григорий Камулга ҳамда спортчиларнинг ота -оналарига миннатдорлик билдирди.
«Мен ушбу тақдирлаш маросимига устозларингиз билан бирга ота-онангизни ҳам чақирдим. Биласизми, ота-она учун энг катта бахт — боласининг камолини кўриш. Ўзингиз ҳам ота-она бўлганингизда яхшироқ тушунасиз. Мен сиздек фарзандларни тарбиялаганлари учун уларга таъзимдаман ва миннатдорман», — деди президент.
Унинг сўзларига кўра, ҳозирги оғир пандемия шароитида бундай катта ютуқларга эришиш осон бўлмади.
«Мусобақанинг дастлабки кунларида Токио шаҳрида 25 нафар спортчимизга нисбатан қаттиқ карантин талаблари қўллангани ҳам, жиддий муаммолар туғдирди.Ўз йўналишларида ғолибликка асосий даъвогар ҳисобланган Лобар Хуррамова, Севинч Салаева, Васила Алибоева сингари дзюдочи қизларимиз шундай сабаблар туфайли, баҳсларда иштирок эта олмадилар», — деди у.
Шавкат Мирзиёев мусобақада қатнашиб, совриндор бўлолмаган спортчиларга ҳам далда берди.
«Ғолиб бўлмасангиз ҳам ушбу мусобақада матонат билан қатнашганингиз учун раҳмат айтаман. Бугун бўлмаса, Парижда албатта бўлади!», — деди президент.
Шавкат Мирзиёев енгил атлетикачи қизлар — Нозимахон Қаюмова, Моҳигул Ҳамдамова, София Бурҳонова ҳамда рақибалари орасида энг ёш бўлган таэквондочи Гулжоной Наимовага алоҳида ташаккур айтди.
«Гулжанойнинг мусобақасини ташвиш ва ҳаяжонда телевизорни ўчириб-ёқиб кўрдим. Бу жуда катта ғалаба бўлди», — деди у.
Шавкат Мирзиёевнинг таъкидлашича, Паралимпиада ғолиблари ва совриндорларига пул мукофотлари, машиналар ва Тошкентда квартиралар топширилади. Олтин медаль соҳибларига президент номидан пойтахтдан Tahoe автомашиналари ва уч хонали квартиралар топширилди. Вице-чемпионларга Traverse автомобиллари ва икки хонали квартиралар, бронза медаль соҳибларига Trailblazer автомашиналари ва бир хонали квартираларнинг калитлари топширилди. Медаль олган спортчиларга олтин медаль учун 200 минг доллар, «кумуш» ва «бронза» учун мос равишда 100 минг ва 50 минг доллар мукофот пули ҳам бор.
Президентнинг таъкидлашича, Парижда 2024 йилда бўлиб ўтадиган Паралимпиадага бугундан бошлаб тизимли тайёргарлик кўришни бошлаш ва стол тенниси, қиличбозлик, камондан отиш, велоспорт, от спорти ва бадминтон бўйича лицензияларни қўлга киритиш керак.
«Бўлғуси Паралимпия ўйинларига пухта ҳозирлик кўриш учун, хорижий мамлакатлардан энг тажрибали мутахассис ва мураббийларни жалб қиламиз. Шу билан бирга, жойларда жисмоний имконияти чекланган фуқароларимиз ўртасида, пара-лимпия ҳаракатини ривожлантириш дастурларини ишлаб чиқиб, амалга оширишимиз зарур», — дея қайд этди давлат раҳбари.
Бундан ташқари, пара-спорт турлари бўйича иқтидорли атлетларни саралаш ва уларнинг захирасини шакллантириш тизимини такомиллаштириш кўзда тутилган. Спорт таълими масканларида тегишли ўқитиш дастурлари ва методикасини жорий қилиш билан бирга, уларда паралимпия бўлимларини ташкил этиб, қўшимча квоталар ажратиш режалаштирилмоқда.
Шавкат Мирзиёев икки ой муддатда спорт мактабларида жисмоний имконияти чекланган болалар учун махсус гуруҳлар фаолиятини йўлга қўйиш вазифасини қўйди. Тиббий-ижтимоий эксперт комиссияси билан ҳамкорликда, жойларда селекция ишларини тизимли йўлга қўйиш вазифаси ҳам белгиланди.
2022/2023 ўқув йилидан бошлаб, Миллий паралимпия қўмитаси қошида паралимпия спорт турлари бўйича мутахассисларни тайёрлаш институти фаолиятини ташкил этиш кўзда тутилмоқда.
Бундан ташқари, республикада қишки спорт турларини ҳам ривожлантириш мақсадида, паралимпия қишки спорт турлари бўйича келгуси йилларда халқаро мусобақаларда спортчиларимизнинг иштирокини таъминлаш кўзда тутилмоқда. Бунинг учун «Амирсой» тоғ-чанғи спорт мажмуаси ҳамда «Ҳумо-Арена» муз саройи базаларида пара-лимпиячилар учун шароит яратиш вазифаси белгиланди.
Шавкат Мирзиёев Миллий паралимпия қўмитасининг пара-спорт бўйича юқори натижаларга эришган спортчи ва мураббийларни кенг жалб этган ҳолда, Қўмита таркибида «Матонат мактаби»ни ташкил этиш таклифини билдирди.
«Ўзининг юксак иродаси ва матонатини намойиш этиб келаётган сизлар каби ёшларимиз бу мактабнинг етакчи вакиллари сифатида фаолият олиб борсалар,айни муддао бўларди», — деди президент.
Давлат раҳбари паратлетлардан таълим масканларида, меҳнат жамоаларида, айниқса, маҳаллаларда ёшлар билан учрашиб, ўз ҳаётлари, машаққатли йўллари, қийинчиликларни қандай енгиб ўтаётгани ҳақида сўзлаб беришини сўради.
«Улар албатта, сизларга эргашади. Афсуски, ҳозирги вақтда ёшлар орасида ҳаётда озгина тўсиқ ёки қийинчиликка учраса, ўзини йўқотиб, умидсизликка тушиб қоладиган, ножўя йўлларга кириб кетадиган йигит-қизлар ҳам йўқ эмас. Яхшиси ҳам, ёмони ҳам менинг болаларим. Уларга мен жавобгарман», — деди Шавкат Мирзиёев.

Президент Шавкат Мирзиёев 10 сентября встретился с членами паралимпийской сборной Узбекистана, родителями и наставниками спортсменов. Как сообщает корреспондент «Газеты.uz», на встрече глава государства подвёл итоги выступлений национальной команды на летней Паралимпиаде в Токио и высказался о дальнейших мерах по развитию паралимпийского движения.
Узбекистан на Паралимпиаде завоевал 8 золотых, 5 серебряных и 6 бронзовых медалей. Из этих 19 медалей 11 принесли спортсменки. Глава государства назвал это «беспрецедентным событием в нашей истории».
Узбекистан занял 16-е место среди 160 стран, в Азии и СНГ — 4-е место, в Центральной Азии — 1-е место.
Шавкат Мирзиёев поблагодарил за успех параатлетов, а также их наставников — Альфию Ибрагимову, Бобура Кузиева, Сардора Абдухаликова, Азизжона Норматова, Шамсиддина Саидова, Мавлонбека Хайдарова и Григория Камуля. Президент также выразил благодарность родителям спортсменов.
По его словам, было непросто достичь таких результатов, особенно в условиях пандемии.
«В первые дни соревнований в Токио в отношении 25 наших спортсменов были приняты строгие карантинные меры, что вызвало серьёзные проблемы. По этим причинам дзюдоистки Лобар Хуррамова, Севинч Салаева, Васила Алибаева, претендовавшие на победы в своих категориях, не смогли принять участие в соревнованиях», — сказал он.
Шавкат Мирзиёев сообщил, что победители и призёры Паралимпиады будут награждены денежными призами, автомобилями и квартирами в Ташкенте. Золотые медалисты получили от имени президента автомобили Tahoe и трёхкомнатные квартиры в столице. Вице-чемпионам подарили машины Traverse и двухкомнатные квартиры, а бронзовым призёрам — автомобили Trailblazer и ключи от однокомнатных квартир. Для спортсменов-медалистов также предусмотрены призовые в размере 200 тысяч долларов за золотую медаль, а за «серебро» и «бронзу» — 100 тысяч и 50 тысяч долларов соответственно.
Президент заявил, что уже с сегодняшнего дня необходимо начать системную подготовку к Паралимпиаде 2024 года в Париже и завоевать лицензии по настольному теннису, фехтованию, стрельбе из лука, велоспорту, конному спорту, бадминтону.
«Мы привлечём самых опытных иностранных тренеров и специалистов, чтобы тщательно подготовиться к следующим Паралимпийским играм. Вместе с тем, нам нужно разработать и реализовать программы развития паралимпийского движения среди лиц с ограниченными возможностями», — заявил он.
Кроме того, намечено совершенствование системы по отбору талантливых атлетов по пара-спорту и формированию их резерва. В спортивных образовательных учреждениях должны быть внедрены новые учебные программы и методики, создать в них паралимпийские отделения, выделить дополнительные квоты.
Шавкат Мирзиёев поручил в течение двух месяцев организовать в спортивных школах специальные группы для детей с ограниченными возможностями. Совместно с медико-социальной экспертной комиссией поручено на системной основе наладить селекционную работу.
С 2022—2023 учебного года ожидается открытие Института по подготовке специалистов по паралимпийским видам спорта при Паралимпийском комитете.
Кроме того, намечено обеспечить участие узбекистанцев в международных соревнованиях по паралимпийским зимним видам спорта. Для этого поручено создать условия для параатлетов в ледовом дворце Humo Arena и горно-лыжном комплексе «Амирсой».
Шавкат Мирзиёев предложил создать в составе Паралимпийского комитета «Школу мужества» с привлечением спортсменов и тренеров, добившихся высоких результатов.
«Было бы здорово, если бы наша молодежь, как и вы, проявляющая высокую волю и упорство, выступила в роли ведущих представителей этой школы. К сожалению, сегодня есть молодые люди, которые, столкнувшись с небольшим препятствием или трудностью в жизни, теряют себя, разочаровываются и идут по неверному пути», — отметил он.
Глава государства попросил параатлетов при встрече с молодыми людьми в учебных заведениях, рабочих коллективах, особенно в махаллях, рассказывать им о своей жизни, о пройденном пути, о том, как они преодолевают трудности.
«Тогда они обязательно последуют за вами… Такова жизнь. В жизни бывают разные сложности. Каждый имеет право найти свое место в жизни. Хорошие или плохие — все равно мои дети, завтра я буду за них отвечать», — сказал Шавкат Мирзиёев.