Time журнали 2021 йилнинг энг нуфузли 100 кишиси рўйхатини эълон қилди. Унга кирганлар бир неча категорияларга бўлинган — «Кумирлар», «Пионерлар», «Титанлар», «Инноваторлар», «Етакчилар», «Санъаткорлар».
«Кумирлар»
«Кумирлар» номинациясида Time Британия шаҳзодаси Гарри ва унинг рафиқаси актриса Меган Марклни хайрия ишлари учун эътироф этди. Ушбу категорияга, шунингдек япониялик теннисчи Наоми Осака, россиялик мухолифатчи Алексей Навальний, америкалик хонанда Бритни Спирс, америкалик ҳуқуқшунос Шерлин Иффил ҳам кирган.
«Пионерлар»
Ушбу категорияда америкалик хонанда Билли Айлиш етакчилик қилди. Шунингдек, ушбу номинацияда Бен Крамп (америкалик ҳуқуқшунос, ўтган йили Миннеаполисда полиция қийноқлари сабабли вафот этган Жорж Флойднинг оиласининг адвокати), АҚШ гимнастикачиси Суниса Ли, Европа Комиссияси раисининг ўринбосари Франс Тиммерманс ҳам бор.
«Титанлар»
Фото: Times
Ушбу категорияда 19 карра жаҳон чемпиони ва тўрт карра Олимпия чемпиони америкалик гимнастикачи Симона Байлз, Apple корпорацияси бош директори Тим Кук, «Минари» (2020) фильми билан машҳур Жанубий Корея актрисаси Юн Ё Джон, Америка футболи юлдузи Том Брэди ва бошқалар бор.
«Санъаткорлар»
Журналнинг санъат соҳасидаги энг нуфузли кишилари рўйхатига америкалик актриса Кейт Уинслет, энг яхши фильм учун Оскар мукофотини олган режиссёр Хлоя Чжао, рэпер Lil Nas X, ёзувчи Нора К. Жемисин, актриса Скарлетт Йоханссон, актёр Омар Си ва бошқалар кирган.
«Етакчилар»
Фото: Time
Лидерлар гуруҳида Жаҳон cавдо ташкилоти раҳбари Нгози Оконжо-Ивеала, шунингдек АҚШ президенти Жо Байден ва вице-президент Камала Харрис, АҚШнинг собиқ президенти Дональд Трамп, Хитой президенти Си Цзиньпин, Афғонистон муваққат ҳукумати бош вазирининг ўринбосари, «Толибон» сиёсий қаноти етакчиси Абдул Ғани Бародар, Ҳиндистон бош вазири Нарендра Моди, Исроил бош вазири Нафтали Беннетт ва бошқалар ўрин олган.
«Инноваторлар»
«Инноваторлар» тоифасидаги энг нуфузли одамлардан бири — Американинг Nvidia компанияси бош директори Женсен Хуанг бўлди. Tesla ва SpaceX асосчиси Илон Маск, венгер биокимёгари Каталин Карико, Африка касалликларни назорат қилиш ва олдини олиш марказлари директори Жон Нкенгасонг ва Ethereum криптовалютасини яратувчиси Виталик Бутерин ҳам шу тоифага кирган.

Американский журнал Time опубликовал список 100 самых влиятельных людей в мире по версии издания за 2021 год. Журнал разделил 100 влиятельных людей по категориям — «Титаны», «Новаторы», «Деятели искусства», «Лидеры», «Изобретатели» и «Кумиры». Участники списка не ранжированы, сообщило РИА Новости.
Среди «Лидеров» в этом году значатся глава Всемирной торговой организации Нгози Оконджо-Ивеала, президент Ирана Ибрахим Раиси, премьер-министры Италии и Израиля Марио Драги и Нафтали Беннет, глава Центров по контролю и профилактике заболеваний США Рошель Валенски, президент Сальвадора Найиб Букеле и исполняющий обязанности заместителя главы правительства Афганистана мулла Абдул Гани Барадар.
Второй год подряд в список этой категории вошли президент США Джо Байден, бывший президент США Дональд Трамп, глава КНР Си Цзиньпин, премьер-министр Индии Нарендра Моди, вице-президент США Камала Харрис.
«Титанами» Time называет гендиректора Apple Тима Кука, четырехкратную олимпийскую чемпионку по спортивной гимнастике американку Симону Байлз, самую титулованную легкоатлетку США Эллисон Феликс и других.
В категорию «Новаторов» попали певица Билли Айлиш, адвокат семьи Джорджа Флойда Бен Крамп, глава Международного энергетического агентства (МЭА) Фатих Бироль и кенийская активистка, обладательница премии Goldman Филлис Омидо и прочие.
Среди «Деятелей искусства» журнал называет, помимо прочих, актеров Омара Си, Скарлетт Йоханссон, Кейт Уинслет, первую женщину азиатского происхождения, завоевавшую премию «Оскар» в категории «Лучший режиссер» Хлою Чжао.
Среди «Кумиров» — российский оппозиционный политик Алексей Навальный, британский принц Гарри и его супруга Меган Маркл, теннисистка Наоми Осака, певица Бритни Спирс и другие.
В категорию «Изобретателей» вошли основатель компании SpaceX Илон Маск, гендиректор компании Nvidia Дженсен Хуанг, гендиректор компании General Motors Company Мэри Барра и другие.