18 сентябрь куни Экопаркда Экополиция ходимлари учун униформа ва хизмат машиналари тақдимоти бўлиб ўтди, дея хабар берди Тошкент ИИББ матбуот хизмати «Газета.uz»га.
Фото: Тошкент ИИББ
Экологик назорат гуруҳлари таркибига шаҳар йўл ҳаракати хавфсизлиги бошқармаси, пост-патрул хизмати ва Давлат экология қўмитаси ходимлари киради.
Фото: Давлат экология қўмитаси
Назорат гуруҳлари Ўзбекистондаги экологик вазиятга бағишланган видеоселектор йиғилишидан бир кун ўтиб шакллантирилган. Йиғилишда президент Шавкат Мирзиёев ички ишлар органлари тизимида Экологик полиция ташкил этилганлигини эълон қилган эди.
Унинг вазифаси экология соҳасидаги қонунбузарликлар, жумладан, ноқонуний дарахт кесиш, браконьерлик, чиқиндиларни ноқонуний ташлаб кетишнинг олдини олишдан иборат.
Тошкент ИИББ маълумотларига кўра, норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар ҳали қайта ишлаш ва тасдиқлаш босқичида.

18 сентября в Экопарке в Ташкенте прошла презентация униформы и служебных автомобилей сотрудников Экологической полиции, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе столичного ГУВД.
Подразделение Экополиции в экспериментальном режиме функционирует в Ташкенте с начала сентября. В группы экологического контроля входят сотрудники Патрульно-постовой службы, УБДД и Госкомэкологии.
Они были сформированы на следующий день после совещания под председательством президента Узбекистана Шавката Мирзиёева, когда он объявил о создании Экополиции в системе органов внутренних дел.
В обязанности новой структуры будут входить предотвращение нарушений в области экологии, в том числе незаконной вырубки деревьев, браконьерства, выброса отходов и другие.
По данным ГУВД Ташкента, нормативно-правовая документация, касающаяся Экополиции, всё ещё на этапе разработки и согласования.