Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳузуридаги UzAssets инвестиция компанияси «Трест-12» устав капиталидаги давлат улушини «рақобатга асосланган сотув жараёни орқали» сотиш режасини эълон қилди.
Айни вақтда Тошкент ҳокимлигига тегишли бўлган 51,12 фоиз акциялар пакети Deloitte халқаро консалтинг компанияси маслаҳатчилигида сотилади.
UzAssets маълумотларига кўра, сотув жараёни барча манфаатдор томонлар учун очиқ бўлган таклифларни тақдим этишнинг рақобатга асосланган жараёни сифатида ташкил этилган. Жараён манфаатдор харидорлардан таклифларни қабул қилиш ва бир ёки бир нечта манфаатдор иштирокчилар билан кейинги музокаралардан иборат бўлади.
Ариза ва бошқа зарур ҳужжатларни топширган номзодлар компания ҳақидаги батафсил маълумотларни олишлари мумкин, бироқ бунинг учун дастлаб конфедиаллик тўғрисидаги битимни (NDA) имзолашлари керак бўлади.
Аризаларни топширишнинг охирги муддати 2021 йил 17 октябрь куни Тошкент вақти билан соат 18:00гача, мажбурий таклифларни қабул қилиш муддати кейинги босқичга ўтказилган иштирокчиларга Консултант томонидан хабар қилинади.
Музокаралар давомида нарх таклифи ва шартнома бандлари бўйича келишилган шартларининг энг яхши комбинациясини таклиф қилган иштирокчи ғолиб деб эълон қилинади.
Қайд этилишича, UzAssets сотиш жараёнининг кетма-кетлигини ўзгартириш ёки потентсиал харидорга (харидорларга) сотишни ёки сабабларини тушунтирмасдан исталган вақтда улар билан музокара олиб боришни рад этиш ҳуқуқини ўзида сақлаб қолади.
«Трест-12» ҳақида
Инвестиция компанияси маълумотларига кўра, «Трест-12» Ўзбекистондаги энг номдор қурилиш компанияларидан бири бўлиб, 1979 йилдан буён фаолият олиб бормоқда. Компаниянинг Тошкентда ўз ишлаб чиқариш-техник базаси, шунингдек, мураккаб техник вазифаларни бажаришга қодир бўлган кўп йиллик тажрибага эга, юқори малакали профессионал муҳандис ходимлари мавжуд. Компания катта қурилиш лойиҳаларини мустақил равишда амалга ошириш имкониятига эга бўлган техникалар паркига эга.
Трест бир неча ўнлаб муҳим обектлар қурилишларини амалга оширган, улар орасида жамоат бинолари (Ўзбекистон Вазирлар Маҳкамаси ва вазирликлар бинолари, Миллий кутубхона, Минор масжиди ва бошқалар), саноат объектлари (шу жумладан GM Powertrain заводи), Hyatt Regency меҳмонхона мажмуаси, университети ва бошқалар бор. Ҳозирги вақтда Трест 2021 ва 2022-йилларга мўлжалланган катта қурилиш ишлари буюртмаларига эга, Халқаро Ислом маркази, Жиззах ЭИЗда автомобил йиғиш заводи, Тошкент шаҳридаги қатор турар жой мажмуалари, Ўзбекистоннинг Қозоғистондаги элчихонаси қурилиши ва бошқалар шулар жумласига киради.
Компаниянинг қарз мажбуриятлари йўқ ва Ўзбекистондаги қурилиш пудратчилари электрон рейтингида «ББ» рейтингига эга.

Инвестиционная компания UzAssets при Агентстве по управлению государственными активами объявила о намерении продать государственный пакет акций в строительной компании «Трест-12» «путём конкурентного процесса продажи».
Консультантом сделки по продаже 51,12% акций, в настоящее время принадлежащих хокимияту Ташкента, выступает международная консалтинговая компания Deloitte.
По данным UzAssets, продажа будет организована как конкурентный процесс подачи заявок, открытый для всех заинтересованных сторон. Претенденты, отправившие заявки, получат возможность изучить данные компании, подписав соглашение о конфиденциальности (NDA).
Окончательный срок подачи заявок в виде необязывающих предложений — 17 октября. Участники процесса, прошедшие первый этап, будут приглашены подать обязывающие предложения.
Победителем станет участник, предложивший в ходе переговоров наилучшее сочетание ценового предложения и согласованных условий договора купли-продажи.
UzAssets оставляет за собой право изменять последовательность процесса продажи или отказываться от продажи любому потенциальному покупателю или от переговоров с ним в любое время без разъяснения причины.
О «Трест-12»
В сообщении инвесткомпании говорится, что «Трест-12», работающий с 1979 года, является одной из наиболее известных строительных компаний Узбекистана. Компания имеет собственную производственно-техническую базу в Ташкенте, а также профессиональный инженерный состав высокой квалификации, имеющий многолетний опыт решения сложных технических задач. Парк техники компании позволяет выполнять крупные строительные проекты собственными силами, говорится в описании.
Трест выполнял строительство нескольких десятков знаковых объектов, в том числе общественных зданий (здания Кабинета министров и министерств Узбекистана, Национальной библиотеки, мечети «Минор»
В настоящее время «Трест-12» имеет полностью укомплектованной портфель заказов на 2021−2022 годы, в том числе строительство Центра исламской цивилизации, автосборочного производство в СЭЗ «Джизак», несколько жилых комплексов в Ташкенте, здания посольства Узбекистана в Казахстане и другие.
Компания не имеет долговых обязательств и имеет рейтинг «BB» в электронном рейтинге строительных подрядчиков Узбекистана, отмечается в сообщении.