Ой бошида ижтимоий тармоқларда Қашқадарё вилоятининг Яккабоғ туманидаги мактаблардан бирида ўқувчилар дарс вақтида полда ўтиргани акс этган фотосурат ва видеоёзув тарқалди.
Вилоят прокуратураси маълумотларига кўра, гап 1974 йилда қурилган 420 ўринли 39-мактаб ҳақида кетмоқда. Мактаб биносини таъмирлаш учун 2021 йилда 3,1 млрд сўм ажратилган, қурилиш-таъмирлаш ишлари «Авангард гидро-экспресс» МЧЖ томонидан олиб борилиб, 10 сентябрда якунланган.
Халқ таълими вазирлиги томонидан мактаб биносига қурилиш ишлари якунида 27 та синфхона учун 405 та парта, директор, унинг ўринбосари хоналарига 1 тўпламдан ҳамда ўқитувчилар хонасига 2 тўпламдан зарурий жиҳозлар етказиб берилиши белгиланган.
Бироқ қурилиш ишлари якуни бўйича ҳужжатлар расмийлаштирилаётгани сабабли, 08 сентябрь кунига қадар жиҳозлар етказиб берилмаган. Шу сабабли, мактаб маъмурияти томонидан эски жиҳозлардан фойдаланилиб, ўқув йили бошланган, дейилади хабарда.
Ўрганишда ўқитувчилар Н.С ва О.С.нинг мактаб директори билан дарс тақсимоти масаласида келишмовчилик юзага келгани аниқланган.
«Ўқув йили бошланган кунлари мактабда мавжуд жиҳозланган хоналарда дарс ўтиш имконияти бўла туриб, мактаб маъмуриятининг ташкилий масалалардаги камчиликларини ижтимоий тармоқларда бўрттириб кўрсатиш мақсадида 5 «а"-синф ўқувчиларига парталар жойлаштирилмаган хонада дарс ўтилган», — дейилади хабарда.
11 сентябрь куни ҳодиса юзасидан халқ таълими азири Шерзод Шерматов муносабат билдирган эди. У дастлабки маълумотларга таянган ҳолда полда ўтилган дарснинг мактаб раҳбарияти ва ўқитувчилари ўртасидаги келишмовчиликдан юзага келганини тан олган эди.
ХТВ раҳбарининг сўзларига кўра, таъмир ишлари тугамагани сабабли дарсларни вақтинчалик бошқа мактабда ёки масофавий ўтказиш режалаштирилган бўлган. Шу сабабли янги янги мебелларни етказиб бериш ҳам тўхтаб турган.
«Агар жуда шошилинч бўлиб таъмирдан чиққан жойида ўқишни ташкил этиш жуда зарур бўлса ўтган йилги мебелни вақтинча ишлатиб турса ҳам бўлар эди. Мактабда ўқувчи сони қувватидан ошиқ эмас, шунга бир сменада ўқишни ташкил этиш учун жой етарли», — деди Шерзод Шерматов.
«Шу орқали ярим аср давомида таъмирланмаган мактаб таъмирланаётганига Яккабоғдан ўзига хос миннатдорчилик билдиришибди…» — дея қўшимча қилди вазир.
Ўқитувчилар Н.С ва О.С. таълим-тарбия жараёни иштирокчиларининг шаъни, қадр-қиммати ва ишчанлик обрўсига салбий таъсир кўрсатишга уринганлари учун уларга мактаб педагоглари ва касаба уюшма аъзоларининг қўшма йиғилиши қарори билан ҳайфсан интизомий жазоси берилди.
Шунингдек, текширув натижаси бўйича мактабнинг ўқув йилига тайёргарлик кўриш ва ўқув жараёнини тўғри ташкил қилишда масъулиятсизликка йўл қўйган мактаб директори Ш.Қ., ўқув ишлари бўйича директор ўринбосари А.Х. ва хўжалик мудири Ж.Ж.ларга нисбатан интизомий жавобгарлик тўғрисида иш қўзғатилди.

В начале месяца в социальных сетях распространились фотографии и видеозапись, сделанные в одной из школ Яккабагского района Кашкадарьинской области, где школьники во время урока сидят на полу.
По данным областной прокуратуры, речь идёт о школе №39 на 420 мест, построенной в 1974 году. На ремонт здания школы в 2021 году было выделено 3,1 млрд сумов, строительно-ремонтные работы проводились компанией «Авангард гидро-экспресс» и были завершены 10 сентября.
По окончании работ Министерство народного образования должно было поставить в школу 405 парт, по одному комплекту необходимого оборудования для кабинетов директора и его заместителя, а также по два комплекта в учительский кабинет.
Из-за оформления документов об окончании ремонта поставка не была выполнена вовремя (8 сентября), вследствие чего учебный год в школе начался с использованием старой мебели. К настоящему моменту МНО обеспечило поставку нового оборудования, говорится в сообщении.
В ходе изучения выяснилось, что между учителями Н. С. и О. С. и директором школы на почве распределения учебной нагрузки произошёл конфликт.
«В начале учебного года преподаватели, зная о наличии оборудованных классов, пытались в утрированной форме показать в социальных сетях организационные недостатки в работе администрации школы и провели урок для учеников 5 „А“ класса в кабинете без парт», — заявили в прокуратуре Кашкадарьинской области.
11 сентября произошедшее прокомментировал министр народного образования Шерзод Шерматов. Он признал, что по предварительным данным, урок на полу действительно был проведён на почве возникших разногласий между руководством и учителями школы.
По словам главы МНО, из-за неоконченного ремонта уроки планировались временно проводить в другой школе или дистанционно. По этой же причине были задержки с поставкой новой мебели.
«Если учёбу в экстренном порядке нужно было организовать в месте, где только закончился ремонт, то можно было бы временно использовать и прошлогоднюю мебель. В школе количество учеников не превышает её мощность, поэтому достаточно мест для организации уроков в одну смену», — сказал Шерзод Шерматов и добавил, что «инцидент стал своеобразной „благодарностью“ из Яккабага за ремонт школы, которая не ремонтировалась на протяжении полувека».
Решением совместного заседания педагогического совета и членов профсоюза школы вышеупомянутым учителям объявлен выговор. За допущенные недостатки в подготовке школы к новому учебному году в отношении директора Ш. К., его заместителя по учебной части А. Х. и заведующего хозяйственной частью Ж. Ж. открыто дело о дисциплинарной ответственности.