Президент Шавкат Мирзиёев Қорақалпоғистондан Хоразм вилоятига кетаётиб, дастлаб Амударёда қурилаётган кўприкни кўздан кечирди. Бу ҳақда давлат раҳбари ахборот хизмати хабар берди.
Маълум қилинишича, президент ушбу кўприк лойиҳаси билан ўтган йили декабрда Хоразмга ташрифи чоғида танишган, кўп ўтмай унинг қурилиши бошланган. Бугунги кунда қирғоқлар темир-бетон билан мустаҳкамланиб, кўприкнинг таянч устунлари қурилмоқда.
Лойиҳанинг қиймати 174 миллион доллар бўлиб, унинг эвазига 80 километрлик темир йўл ва Амударё устида 413 метр узунликдаги кўприк барпо этилади.
Президент қурилиш ишларининг боришини кўздан кечирди.
«Бу одамлар узоқ йиллар кутган лойиҳа. Энди янада кўп йиллар халқимизга хизмат қилиши керак. Шунинг учун биринчи ўринда сифат. Ажратилган маблағ кичкина эмас. Тажрибали мутахассисларни жалб этиб, ҳар бир жиҳатни ўйлаб, элимга, юртимга деб қуриш керак», — деди Шавкат Мирзиёев.
Қўшимча қилинишича, кўприкнинг қурилиши Хоразм вилояти билан Қорақалпоғистон Республикаси ўртасидаги темир йўл масофаси 240 километрга, вақти эса 6 соатга қисқартиради.
«Маҳаллий юк ташиш ҳажми йилига 12 миллион тоннадан 25 миллион тоннага ошади. Шунингдек, халқаро транзитлар учун ҳам қулайлик кенгаяди. Автомобиллар ҳаракати яхшиланиб, аҳолининг узоғи яқин бўлади», — дейилади хабарда.
Лойиҳа «Ўзбекистон темир йўллари» нинг маблағлари ва кредит ресурслари ҳисобига амалга оширилади. Кўприк қуриш ишларини «Кўприкқурилиш» трести («Ўзбекистон темир йўллари» таркибига киради) олиб боради.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 22 сентября по пути из Каракалпакстана в Хорезмскую область ознакомился со строительством моста через Амударью, сообщила пресс-служба главы государства.
Проект был представлен президенту в ходе его поездки в Хорезмскую область в декабре прошлого года, и вскоре начались строительные работы. В настоящее время ведется укрепление берегов железобетонными конструкциями, устанавливаются опоры моста.
Стоимость проекта составляет 174 млн долларов. Запланировано построить 80 км железной дороги по маршруту «Шават — Гурлен — Джумуртау — Кипчак» и 413-метровый автомобильно-железнодорожный мост через Амударью.
«Это проект, которого люди ждали много лет. Теперь он должен долгие годы служить нашему народу. Поэтому качество на первом месте. Выделены немалые деньги. Необходимо привлечь опытных специалистов, учесть каждую деталь, строить на совесть», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Ожидается, что после реализации проекта железнодорожный путь между Хорезмской областью и Каракалпакстаном станет короче на 240 км, время в пути сократится на 6 часов. Объем межрегиональных грузоперевозок планируется увеличить с 12 миллионов до 25 миллионов тонн в год.
Увеличатся также возможности международного транзита. Улучшится автомобильное движение, людям будет легче добираться до места назначения, говорится в сообщении.
Реализация проекта, по данным «Узбекистон темир йуллари», осуществляется за счёт собственных средств компании и привлекаемых кредитных ресурсов. Строительство моста ведет трест «Куприккурилиш», входящий в состав компании.