Фуқаролик ишлари бўйича Тошкент шаҳар суди апелляция инстанцияси биринчи инстанция суди қарорини бекор қилиб, марҳум шарқшунос Андрей Кубатин оиласининг маънавий зарарни қоплаш тўғрисидаги даъвосини қисман қаноатлантирди, дея маълум қилди унинг синглиси Клара Сахарова «Газета.uz»га.
17 май куни фуқаролик ишлари бўйича Учтепа туманлараро суди ҳам маънавий зарарни ундириш тўғрисидаги даъволарни қисман қаноатлантирган эди. Суд талаб қилинган 3,5 млрд сўм ўрнига жавобгар — Тошкент ҳокимлиги Молия бош бошқармасига 30 млн сўм тўлаш мажбуриятини юклади.
Марҳум олимнинг рафиқаси Феруза Жуманиёзованинг сўзларига кўра, суд унинг «шаъни, қадр -қиммати ва ишчанлик обрўсига путур етказадиган ҳақиқатга зид бўлган маълумотлар тарқалгани сабабли» олим сифатида фаол ижтимоий ҳаётини давом эттира олмагани, илмий асарлар ёзолмаган, ўғлини тўлиқ тарбиялаш билан шуғуллана олмаганинини ҳисобга олмаган.
У, шунингдек, яшалган азоб-уқубатлар, тананинг умумий тонуси ва уйқу бузилиши, шунингдек, 2011 йилда туғилган фарзандларининг ҳуқуқлари бузилгани ҳақида ҳам маълум қилди.
Адокат Сергей Майоров Учтепа туманлараро судининг мазкур қарори маънавий зарар миқдори норасмий равишда реабилитация қилинадиган шахсга етказилган моддий зарар билан бевосита боғланиши билан боғлиқ мавжуд амалиётдан келиб чиққанини тахмин қилди.
Унинг сўзларига кўра, Андрей Кубатинга ноқонуний судланганлик оқибатида етказилган бевосита моддий зарар миқдори 59 млн сўм деб белгиланган.
«Эҳтимол, туманлараро фуқаролик суди маънавий зарар миқдори тўғридан-тўғри етказилган моддий зарар миқдорининг ярми сифатида белгиланиши керак, деган хулосага келгандир, аслида эса ноқонуний судланганлик натижасида етказилган маънавий зарар миқдори етказилган моддий зарар миқдоридан бир неча марта катта бўлиши керак», — дея таъкидлади у.
Адвокат «Учтепа судининг нотўғри ва адолатсиз қарори Олий суд Пленумининг «Маънавий зарарни қоплаш тўғрисида"ги тавсияларига зид эканлигини таъкидлади.
«Суд А. Кубатин оиласи аъзолари бошидан кечирган азоб-уқубатлар, чекловлар, хушкўрилмасликларни ҳисобга олмади. Суд ўз яқини — Андрей Кубатиндан айрилганликнинг нақадар аччиқлигини инобатга олмади. Учтепа суди арзимаган 30 млн сўмни тайинлашда на адолат туйғусига, на Олий суд Пленумининг тавсияларига амал қилган. У, эҳтимол, давлат бюджетига тушадиган юкни камайтириш мақсадида давлатнинг нотўғри тушуниладиган манфаатларини кўзлаган», — деди у.
Сергей Майоров Ўзбекистон Андрей Кубатин ва унинг оиласи олдидаги у ва унинг оила аъзоларига қарши жиноят содир этилгани учун жавобгар эканлигига доир баҳсга ҳожат бўлмаган далилга эътибор қаратмаганини таъкидлади.
У фуқаролик ишлари бўйича Учтепа туманлараро судининг қарорини ўзгартириб, оила аъзолари фойдасига 3,5 млрд сўмлик маънавий зарарни ундириш тўғрисида қарор қабул қилишни сўради.
17 сентябрь куни фуқаролик ишлари бўйича Тошкент шаҳар суди апелляция инстанцияси судяси Гузал Зиганшина раислигида ўтказилган суд коллегияси даъвони қисман қондириб, биринчи инстанция суди қарорини бекор қилди ва компенсация миқдорини 150 млн сўмгача оширди. Тошкент шаҳар ҳокимлиги Молия бош бошқармаси мазкур суммани Андрей Кубатиннинг хотини ва ўғлига тўлаши керак.
Марҳум олимнинг синглиси ва онаси маънавий зарар учун компенсация олиш учун фуқаролик ишлари бўйича судга мурожаат қилишни режалаштирмоқда.
Клара Сахарованинг «Газета.uz»га маълум қилишича, у «уйдирилган иш» доирасида укасини 15 суткалик ҳибсга олган ходимларга нисбатан жиноят ишини қўзғатишга эришиш мақсадида Тошкент шаҳар ИИБ бошлиғи Азиз Тошпўлатов ва ички ишлар вазири Пўлат Бобожонов билан учрашиш ниятида эканлигини айтди.
Эслатиб ўтамиз, 2020 йилнинг 29 октябрь куни шарқшунос олим, турколог Андрей Кубатин 36 ёшида коронавирус асоратлари туфайли вафот этди. 2017 йилда у Ўзбекистон Жиноят кодексининг 157-моддаси (давлатга хиёнат қилиш) билан айбланиб, 5 йилга (апелляциягача — 11 йилга) озодликдан маҳрум этилганди. Айблов хулосаларига кўра, у чет эл олимига ноёб китобларнинг сканер қилинган нусхаларини топширган. Халқаро инсон ҳуқуқлари ташкилотлари бу иш уюштирилганини таъкидлашган эди. 2019 йил сентябрь ойида олим Жиноят ишлари бўйича Тошкент вилоят судининг қарори билан оқланган.
13 сентябрь куни Андрей Кубатин Нурсултон шаҳрида жойлашган Халқаро Турк Академиясининг олтин медали билан тақдирланди.

Апелляционная инстанция Ташкентского городского суда по гражданским делам отменила решение суда первой инстанции, частично удовлетворив иск семьи покойного учёного-востоковеда Андрея Кубатина о компенсации морального ущерба. Об этом «Газете.uz» сообщила его сестра Клара Сахарова.
Ранее, 17 мая, Учтепинский межрайонный суд по гражданским делам также частично удовлетворил исковое требование о взыскании морального ущерба. Вместо запрашиваемых 3,5 млрд сумов суд обязал ответчика — Главное финансовое управление хокимията Ташкента — выплатить 30 млн сумов.
По словам вдовы учёного Ферузы Джуманиязовой, суд не стал учитывать, что она как научный работник не могла продолжать активную общественную жизнь, писать научные работы, заниматься полноценным воспитанием сына «из-за распространения не соответствующих действительности сведений, порочащих её честь, достоинство и деловую репутацию».
Кроме того, она заявила о пережитых страданиях, нарушении общего состояния организма и сна, а также об ущемлении прав их ребёнка 2011 года рождения.
Адвокат Сергей Майоров предположил, что такое решение Учтепинского межрайонного суда было принято «в связи со сложившейся практикой, когда сумма возмещения морального вреда неофициально увязана с суммой возмещения прямого материального ущерба, подлежащего выплате реабилитированному лиц».
По его словам, Андрею Кубатину возместили прямой материальный ущерб, причинённый незаконным осуждением, в сумме 59 млн сумов.
«Вероятно, межрайонный суд по гражданским делам исходил из того, что размер морального вреда должен быть определенен как половина суммы прямого материально ущерба, хотя должно быть наоборот: размер морального вреда должен многократно превышать размер прямого материального вреда, причинённого незаконным осуждением», — подчеркнул он.
Адвокат отметил, что «неправильное и несправедливое решение Учтепинского суда противоречит рекомендациям пленума Верховного суда „О возмещении морального вреда“».
«Суд не принял во внимание те страдания, ограничения, неприязнь со стороны окружающих, которые испытали члены семьи Андрея Кубатина. Суд не принял во внимание горечь утраты своего родственника — Андрея Кубатина. Учтепинский суд явно, при назначении мизерной суммы в размере 30 млн сумов, руководствовался не чувством справедливости и не рекомендациями пленума Верховного суда. Он, вероятно, руководствовался ложно понятыми интересами государства, целью интересов которого является уменьшение нагрузки на государственный бюджет», — заявил он.
Сергей Майоров также подчеркнул, что «суд не принял во внимание бесспорный факт ответственности Узбекистана перед Андреем Кубатиным и его семьёй за совершённые против него и членов его семьи преступления».
Он попросил изменить решение Учтепинского межрайонного суда по гражданским делам и принять решение о взыскании в пользу членов семьи морального вреда в 3,5 млрд сумов.
17 сентября судебная коллегия апелляционной инстанции Ташкентского городского суда по гражданским делам под председательством Гузаль Зиганшиной частично удовлетворила иск, отменив решение суда первой инстанции и повысив размер компенсации до 150 млн сумов. Главное финансовое управление хокимията Ташкента должно выплатить эту сумму вдове и сыну Андрея Кубатина.
Сестра и мать покойного учёного также планируют обратиться суд по гражданским делам, чтобы получить компенсацию за моральный ущерб.
Клара Сахарова сообщила «Газете.uz», что также намерена встретиться с начальником ГУВД Ташкента Азизом Ташпулатовым и министром внутренних дел Пулатом Бобожоновым, чтобы добиться возбуждения уголовного дела в отношении сотрудников, которые арестовали её брата на 15 суток в рамках «сфабрикованного дела».
Об Андрее Кубатине
Андрей Кубатин в 2017 году был осуждён по статье 157 Уголовного кодекса (измена государству) и приговорен к 5 годам лишения свободы (до апелляции — к 11 годам). По версии обвинения, он передал отсканированные копии редких книг иностранному учёному. Международные правозащитные организации заявляли, что дело было сфабриковано. В сентябре 2019 года учёный был реабилитирован.
Андрей Кубатин работал в Ташкентском государственном институте востоковедения на кафедре истории Китая. Он проводил исследования в области средневековой истории Средней Азии, истории тюркских народов, а также занимался историей иранских народов — иранологией, согдологией. Учёный называл своей основной монографией работу «Система титулов Тюркского каганата: генезис и преемственность».
Ещё при жизни он подал заявление в Военный суд Узбекистана для возмещения материального ущерба в размере 560 млн сумов. 10 декабря сестра Андрея Кубатина Клара Сахарова получила по почте решение суда, согласно которому компенсация составила 462 тысячи сумов, из них 446 тысяч — на уплату госпошлины и 16 тысяч — почтовые расходы.
Клара Сахарова подала апелляцию на решение суда, а также пыталась взыскать 3,5 млрд сумов за моральный ущерб брату и его семье, но суд отказал в компенсации.
В интервью «Газете.uz» Клара Сахарова рассказывала подробности задержания и заключения Андрея Кубатина, о пытках, его пребывании в инфекционной больнице в Зангиатинском районе и последствиях уголовного дела для него самого и его близких.
В Генпрокуратуре со ссылкой на проверку Следственного управления СГБ сообщали, что Андрей Кубатин «не подвергался физическому или психологическому давлению со стороны правоохранителей».
13 сентября Андрей Кубатин был посмертно награждён золотой медалью Международной тюркской академии за вклад в изучение истории тюркских народов.