27 сентябрь куни Термизда Сурхондарё ва Балх вилоятлари ҳокимлари бошчилигида Ўзбекистон ва Афғонистон чегараолди ҳудудлари бошқарув идоралари вакилларидан иборат ишчи гуруҳларининг йиғилиши бўлиб ўтди, дея хабар қилди Ташқи ишлар вазирлиги матбуот хизмати.
Тадбир афғон томонининг илтимосига биноан Афғонистонга импорт молларини транзит ташуви билан боғлиқ масалаларни ҳал этиш мақсадида ташкил этилди.
Мулоқот даставвал энг зарур халқ истеъмол товарлари — озиқ-овқатлар, дори-дармон, тиббий анжомлар, кийим-кечак ва ёқилғи хусусида борди, дейилади хабарда.
«Учрашувда муҳокама этилган масалалар, жумладан Афғонистонда юзага келган оғир гуманитар вазият даврида мамлакатга юкларни етказиб бериш ва транзит ўтказишда мавжуд муаммоларни ҳал этишга қаратилган чора-тадбирларни амалга ошириш бўйича келишувга эришилди», — дея аниқлик киритилди хабарда.
Йиғилиш сўнггида томонлар энг долзарб чегараолди масалалари юзасидан ишчи алоқаларини давом эттиришга тайёр эканликларини билдирдилар.
Эслатиб ўтамиз, сентябрь ўртасида Ўзбекистон Афғонистонга озиқ-овқат маҳсулотлари, дори-дармон ва кийим-кечаклардан иборат 1300 тонналик инсонпарварлик юкини юборган эди. Юкни қабул қилиш маросимида Забиҳулла Мужоҳид ва Ислом амирлигининг бошқа расмий вакиллари иштирок этди. Суратларда Ўзбекистон томонидан Сурхондарё вилояти ҳокими Тўра Боболов, Афғонистон бўйича махсус вакили Исматулла Эргашев қатнашди.

Рабочая встреча представителей приграничных властей Узбекистана и Афганистана во главе с хокимом Сурхандарьинской области и губернатором провинции Балх состоялась 27 сентября в Термезе, сообщила пресс-служба Министерства иностранных дел.
Встреча была организована по просьбе афганской стороны в целях решения вопросов, связанных с транзитом импортируемых в Афганистан грузов.
Речь идет главным образом о товарах первой необходимости — это продукты питания, лекарства, медицинские препараты, одежда и горюче-смазочные вещества, уточняется в сообщении.
«По обсуждаемым вопросам достигнута договоренность о принятии ряда мер, направленных на решение проблем с транзитом и доставкой грузов в Афганистан в связи с тяжелой гуманитарной ситуацией в этой стране», — подчеркнул официальный представитель МИД Узбекистана Юсуп Кабулжанов.
Стороны выразили готовность к продолжению рабочих контактов по наиболее насущным приграничным вопросам.
Напомним, в середине сентября Узбекистан передал Афганистану 1300 тонн гуманитарной помощи, включающей продукты питания, медикаменты и одежду. Груз к афганской железнодорожной станции Хайратон сопровождала узбекская делегация, возглавляемая представителем президента Узбекистана по Афганистану Исматуллой Иргашевым и хокимом Сурхандарьинской области Турой Боболовым. Афганскую сторону представляли замминистра культуры и информации временного правительства Афганистана Забихулла Муджахид и губернатор провинции Балх Кудратилло Абу Хамза.