Германия социал-демократик партияси (СПД) ўтган якшанба куни Германияда бўлиб ўтган парламент сайловларида 25,7% овоз тўплаб, кичик фарқ билан ғалаба қозонди, деб хабар бермоқда Deutsche Welle.
СПДнинг энг яқин рақиби, ҳозирги Германия канцлери Ангела Меркель вакили бўлган Христиан-демократик иттифоқи ва Христиан социал иттифоқи (ХДИ / ХСИ) блоки 24,1% сайловчилар овозини қўлга киритди.
«Иттифоқ-90 / Яшиллар» 14,8% овозлар, Эркин демократик партияси — 11,5%, «Германия учун муқобил» ўнг қанотли популисти — 10,3% овозларни қўлга киритди.
Сўл партияни сайловчиларнинг 4,9 фоизи қўллаб-қувватлади, шу тариқа у 5 фоизлик тўсиқни енгиб ўтмади. Бироқ, мазкур сиёсий куч парламентда фракция тузиши мумкин бўлади, чунки унинг уч вакили Берлин ва Лейпигда тўғридан-тўғри мандат олган, деб қайд этди нашр.
Германиядаги сайловларда сайловчиларнинг якуний иштироки 76 фоизни ташкил этди. 2017 йилги аввалги парламент сайловларида уларнинг 76,2 фоизи қатнашган.
Германия аҳолиси 20-бундестаг депутатларини сайлашди. Бир неча ҳафта ўтгач, қонун чиқарувчилар кейинчалик ҳукуматни тузадиган янги Германия канцлерини сайлаши керак. Жами олий қонун чиқарувчи органида ўрин учун рекорд миқдордаги 6211 нафар номзодлар, шу жумладан 2024 аёллар курашдилар.
Deutsche Welle қайд этишига кўра, бундестагга сайловлар Германия Федератив Республикаси канцлери лавозимида Ангела Меркелнинг ўрнини ким эгаллайди деган саволга аниқ жавоб бермади. Тўрт муддат Германия ҳукумати бошлиғи бўлган Меркель бу сафар ўз номзодини қўйгани йўқ.
Овоз бериш охирида Германия канцлери лавозимига асосий даъвогарлар — Олаф Шольц (СДП) ва Армин Лашет (ХДИ / ХСИ) Германиянинг янги ҳукуматини тузишга тайёр эканликларини эълон қилишди. Уларнинг иккаласи ҳам Германия канцлери лавозимига ариза беришди. Олаф Шольцнинг фикрича, бундестагга сайловлардан сўнг унинг партияси сайловчилардан ҳукумат тузиш учун мандат олган. Ўз навбатида, Лашет ХДИ / ХСИ бошчилигида «федерал ҳукумат тузиш учун ҳамма нарсани қилишини» айтди.
«Иттифоқ-90 / Яшиллар» канцлери номзоди Анналена Бербок ўтган сайловларда партиянинг Германияда етакчи сиёсий кучга айланишига тўсқинлик қилган хатоларни тан олди. Шу билан бирга, Бербокнинг фикрича, «Яшиллар» мамлакатни янгилаш учун сайловчилардан мандат олган.
Эркин демократик партия (ЭДП) раиси Кристиан Линднерга кўра, немис сайловчилари марказлашган ҳукуматни хоҳлайдилар.
Ҳозирги вақтда консерваторлар ва социал-демократлар ҳукуматдаги шериклар ҳисобланади. Улар янги вазирлар кабинети тузилгунга қадар ўз вазифаларини бажаришда давом этади ва Ангела Меркель ўз лавозимини янги парламент кейинги ҳукумат раҳбарини сайлагандан кейингина тарк этади.
РИА Новости ёзишича, бутун Германия ХДИ ва Бавария ХСИ альянси учун 24,1% натижа унинг тарихидаги энг ёмон натижадир, у ҳеч қачон 30 фоиздан кам кўрсаткичга эга бўлмаган.

Парламентские выборы в Германии, прошедшие в минувшее воскресенье, с небольшим перевесом выиграла Социал-демократическая партия Германии (СДПГ), она набрала 25,7% голосов, сообщило Deutsche Welle.
Ближайший соперник СДПГ — блок Христианско-демократического союза и Христианско-социального союза (ХДС/ХСС), который представляет нынешний канцлер Германии Ангела Меркель — заручился поддержкой 24,1% избирателей. Партия «Союз-90 / Зеленые» получила 14,8; голосов, Свободная демократическая партия (СвДП) — 11,5%, а правопопулистская «Альтернатива для Германии» — 10,3%.
Левую партию поддержали 4,9% избирателей, таким образом она не преодолела пятипроцентный барьер. Однако эта политическая сила сможет сформировать фракцию в парламенте, поскольку три ее представителя получили прямые мандаты в Берлине и Лейпциге, отмечает издание.
Итоговая явка на выборах в Германии составила 76%. На предыдущих парламентских выборах в 2017 году явка была 76,2%.
Жители Германии выбрали депутатов 20-го по счету бундестага. Через несколько недель законодателям предстоит избрать нового канцлера ФРГ, который затем сформирует правительство. Всего за места в высшем законодательном органе боролось рекордное число кандидатов — 6211, в том числе 2024 женщины.
Как отмечает Deutsche Welle, выборы в бундестаг не дали однозначного ответа на вопрос, кто сменит Ангелу Меркель на посту канцлера ФРГ. После четырех сроков во главе правительства Германии она больше не баллотировалась.
По окончании голосования оба главных претендента на пост канцлера ФРГ — Олаф Шольц (СДПГ) и Армин Лашет (ХДС/ХСС) — заявили о готовности сформировать новое правительство Германии. Они оба подали заявку на пост канцлера Германии. Шольц считает, что по итогам выборов в бундестаг его партия получила мандат от избирателей сформировать правительство. В свою очередь, Лашет заявил, что сделает «все возможное для формирования федерального правительства во главе» с ХДС/ХСС.
Кандидат в канцлеры от партии «Союз-90/ Зеленые» Анналена Бербок признала ошибки, которые не позволили партии стать ведущей политической силой в Германии на прошедших выборах. В то же время Бербок считает, что «зеленые» получили от избирателей мандат на обновление страны.
По мнению председателя Свободной демократической партии (СвДП) Кристиана Линднера (Christian Lindner), немецкие избиратели хотят формирования центристского правительства.
В настоящее время консерваторы и социал-демократы являются партнерами по правительству. Оно продолжит исполнять свои обязанности до формирования нового кабинета министров, а Ангела Меркель окончательно покинет свой пост только после того, как новый состав парламента изберет следующего главу правительства.
РИА Новости пишет, что для альянса из общенемецкого ХДС и баварского ХСС результат в 24,1% — худший в своей истории, еще никогда он не набирал меньше 30%.
ХСС показала худший с 1949 года результат в Баварии, набрав 31,7% вместо обычных 50−60%, ХДС проиграл выборы в 14 из 16 регионов, в том числе в пяти регионах пришел только третьим. Кроме того, ХДС проиграл выборы в округе Ангелы Меркель, по которому она избиралась в парламент с самого момента его создания в 1990 году.