30 сентябрь куни Ўзбекистон молия вазири Тимур Ишметов Тошкент иқтисодий форумида давлат банклари бўлишининг ижобий ва салбий томонлари ҳақида гапирди, деб хабар берди «Газета.uz» мухбири.
Молия вазири давлат банклари бўлишининг ижобий ва салбий жиҳатлари мавжудлигини, лекин у ҳар доим тўлиқ хусусий банк тизимига ўтишни ва бу соҳада давлатнинг минимал иштирокини қўллаб-қувватлашини маълум қилди.
«Ривожланишимизнинг маълум бир босқичида давлат банклари керак бўлиши мумкин. Хусусан, бозорнинг самарасизлиги, бозор механизмидаги айрим носозликлар — буни ҳукумат давлат банклари ёрдамида ҳал қилиши керак. Банк тизимини ислоҳ қилиш стратегияси ҳақида гапирганда, биз очиқмиз. Ҳа, биз банк секторида хусусийлаштиришни амалга оширишни режалаштирмоқдамиз, лекин бир муддат баъзи банклар ҳукумат қўлида бўлиши керак», — деди у.
Молия вазирлиги раҳбари маълум соҳаларда, хусусий банклар ҳал қила олмайдиган муаммоларни санаб ўтди, чунки улар таваккал қилишни хоҳламайдилар.
«Ривожланаётган иқтисодиёти бўлган мамлакатларда ёшлар, аёллар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш учун кўплаб кредит дастурлари мавжуд. Соф тижорий нуқтаи назаридан, бу қўллаб-қувватлов ҳар доим хусусий банклар орқали яхшироқ амалга оширилади, лекин ривожланишнинг баъзи даражаларида бу дастурларни бошлаш учун ҳукуматнинг маъмурий кучидан фойдаланиш керак бўлади. Кўриниб турибдики, биз фақат давлат банкларидан фойдаланишимиз мумкин», — деди у.
Тимур Ишметов, шунингдек, ҳукуматнинг ҳудудлар кесимида молиялаштириш ва асосий банк маҳсулотларидан тенг фойдаланишни таъминлаш мажбуриятини эслади.
«Ҳар қандай хусусий банкни олсангиз, Ўзбекистонда 200 га яқин туманнинг барчасида фаолият кўрсатаётган бирорта ҳам банкни топа олмайсиз. Чунки улар учун бу ҳудудларда фаолият юритиш фойда келтирмайди. Аммо молиявий инклюзивлик нуқтаи назаридан, бундай асосий маҳсулотларни етказиб бериш ҳукумат зиммасидадир», — деди у.
Молия вазири, шунингдек, давлат банклари мураккаб вақтларда фаолият олиб бориши мумкинлигини таъкидлади, чунки бизнес таваккал қилиб, ишлаб чиқаришни кенгайтиришни хоҳламайди. Бундай ҳолларда ҳукумат давлат банклари орқали тадбиркорларга кредит беришда давом этиб, барқарорлаштириш сиёсатига ўтиши мумкин.
«Бошқа кўплаб далиллар бор, лекин мен бу муаммоларни хусусий банклар орқали ҳал қилиб бўлмаслигини тасдиқламоқда эмасман. Лекин бизнинг ривожланишимизнинг маълум бир вақтида давлат банкларига эга бўлиш мантиқлироқ бўлади», — деди у.
Тимур Ишметов фискал хатарларни давлат банкларининг асосий камчиликларидан бири деб атади.
«Ҳамма биладики, давлат банкларида самарадорлик даражаси анча паст. Баъзи ҳолларда ҳукумат яхши ният билан кредит сиёсатига аралашади. Бу содир бўлади, биз буни баъзида қиламиз, бу сир эмас. Лекин бу рентабеллик даражасида намоён бўлади. Агар сиз барча давлат банклари ва барча хусусий банкларнинг рентабеллигини солиштирсангиз, катта фарқни кўрасиз», — деди вазир.
У, шунингдек, Ўзбекистондаги давлат банкларида корпоратив бошқарувнинг заифлигига ишора қилиб, бу ҳолат «охир-оқибат акциядор сифатида ҳукуматга хавф туғдириши»ни таъкидлади.
«Бу банкларни доимий равишда капитализация қилиш керак. Бу хатарли. Аслида шундай ҳам бўлади — улар дивиденд тўламайдилар. Ҳатто дивиденд тўлашса ҳам, инвестицияларнинг рентабеллиги жуда паст. Бу давлат банкларини сақлаш ҳукумат учун жуда қимматга тушади», -тушунтирди Молия вазирлиги раҳбари.
2020−2025 йилларга банк тизимини ислоҳ қилиш стратегиясига мувофиқ, «Ипотека банк», «Ўзсаноатқурилишбанк», «Асака банк», «Алоқабанк», «Қишлоқ қурилиш банк» ва «Туронбанк»даги давлат улушларини босқичма-босқич хусусийлаштириш режалаштирилган. Биринчи босқичда уларнинг фаолияти трансформация қилинади, иккинчисида — давлатга тегишли акциялар пакетини сотиш кўзда тутилган.
Аввалроқ Венгриянинг OTP Bank банки «Ипотека-банк» давлат акциялар пакетини сотиб олиши, Россиянинг «Экспобанк"и «Пойтахт-банк»ни хусусийлаштиришда иштирок этиш нияти борлиги маълум бўлди.

Министр финансов Узбекистана Тимур Ишметов 30 сентября на Ташкентском экономическом форуме высказался о плюсах и минусах существования государственных банков, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
Есть аргументы и за, и против государственных банков, но он всегда будет поддерживать переход на полностью частную банковскую систему и минимальное участие государства в этой сфере, заявил глава Минфина.
«В определенный момент нашего развития могут быть необходимы государственные банки. В частности, неэффективность рынка, некоторые сбои рыночного механизма — это правительство должно решать с помощью государственных банков. Мы откровенны, когда говорим о Стратегии реформирования банковской системы. Да, мы планируем провести приватизацию в банковской сфере, но какое-то время некоторые банки должны быть в руках правительства», — сказал он
Глава Минфина перечислил проблемы в отдельных сферах, которые по объективным причинам не могут быть решены частными банками, поскольку они не захотят брать риски.
«В странах с развивающейся экономикой много программ кредитования для поддержки молодёжного, женского предпринимательства. С чисто коммерческой точки зрения эту поддержку всегда лучше оказывать через частные банки, но на некотором уровне развития необходимо использовать административную силу правительства, чтобы начать эти программы. Очевидно, что мы можем использовать только государственные банки», — отметил он.
Тимур Ишметов также напомнил об обязанности правительства обеспечить равный доступ к финансам и базовым банковским продуктам в разрезе всех регионов.
«Если посмотрите на любой частный банк, то вы не сможете найти в Узбекистане ни один банк, который был бы представлен в каждом районе, которых около 200. Потому что им невыгодно вести деятельность в тех регионах. Но с точки зрения финансовой инклюзивности это обязанность правительства обеспечить такие базовые продукты», — заявил он.
Министр финансов также отметил, что государственные банки могут быть задействованы в сложные времена, поскольку бизнес не захочет брать на себя риски и расширять производство. В таких случаях правительство через госбанки может прибегнуть к антициклической (стабилизационной) политике, продолжая кредитовать предпринимателей.
«Есть много других аргументов, но я не хочу утверждать, что эти проблемы нельзя решить через частные банки. Но в определенный момент нашего развития более рационально иметь государственные банки», — заявил он.
Одним из главных минусов государственных банков Тимур Ишметов назвал фискальные риски.
«Все знают, что в государственных банках уровень эффективности намного ниже. Правительство в некоторых случаях вмешивается в кредитную политику с благими намерениями. Это случается, мы иногда делаем это, что не является секретом. Но это отражается на уровне рентабельности. Если вы сравните рентабельность всех госбанков и всех частных банков, то увидите большую разницу», — отметил министр.
Он также указал на слабое корпоративное управление в государственных банках Узбекистана, что «в конечном итоге создаёт риск для правительства как для акционера».
«[Приходится] постоянно рекапитализировать эти банки. Это риски. На самом деле так и происходит — они не платят дивиденды. Даже если они платят дивиденды, стоимость возврата инвестиций очень мала. Содержание этих госбанков очень дорого обходится правительству», — пояснил глава Минфина.
Согласно Стратегии реформирования банковской системы на 2020−2025 годы, планируется поэтапно приватизировать госдоли в «Ипотека-банке», «Узпромстройбанке», банке «Асака», «Алокабанке», «Кишлок курилиш банке» и «Туронбанке». На первом этапе предусмотрена трансформация их деятельности, на втором — продажа государственного пакета акций.
Накануне стало известно, что венгерский OTP Bank выкупит госпакет акций в «Ипотека-банке», а российский «Экспобанк» намерен участвовать в приватизации «Пойтахт-банка».