Россиянинг ВТБ молиявий гуруҳи ва Навоий кон-металлургия комбинати томонидан НКМКни молиялаштириш бўйича ҳамкорлик тўғрисида битим тузилди, деб хабар берди ВТБ матбуот хизмати.
Ҳужжатни НКМК бош директори Кувандик Санакулов ва президент — ВТБ банки бошқаруви раиси Андрей Костин имзоладилар. Маросим Тошкент иқтисодий форуми доирасида бўлиб ўтди.
Ҳужжат ВТБ банки томонидан Навоий кон-металлургия комбинати инвестиция дастурини молиялаштиришнинг асосий шартларини ўз ичига олади. Кредит линиясининг умумий миқдори беш йил муддатга 1 млрд долларни ташкил этади.
«ВТБ банки бизнинг узоқ йиллик ҳамкоримиз, у 750 млн долларлик республика евробондларини жойлаштириш орқали маблағ жалб этилишига ёрдам берди», — деди Ўзбекистон бош вазири ўринбосари, иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни камайтириш вазири Жамшид Қўчқоров.
Бош вазир ўринбосарининг сўзларига кўра, ВТБ ва НКМК ўртасидаги келишув, НКМК учун узоқ муддатли молиялаштиришни жалб қилиш бўйича биринчи ва энг йирик битимдир. Унинг таъкидлашича, бу давлат назорати остидаги барча корхоналар ўртасидаги бизнесни ривожлантириш учун қарз маблағларини бир марталик жалб қилиш бўйича ҳам йирик келишув.
«2018 йилда бошланган тоғ-кон саноати ва хусусан, НКМКнинг кенг кўламли ўзгариши туфайли келишувга эришиш мумкин бўлди. Компания трансформацияси 2021 йил охиригача якунланиши кутилмоқда», — деди Жамшид Қўчқоров.
«Навоий заводи билан тузилган шартнома ВТБ учун Ўзбекистондаги энг йирик битимдир», — деди Банк ВТБ бошқаруви раҳбари Андрей Костин. «Биз ўз ҳамкасбларимизга нафақат молиявий кўмакни, балки инвестиция дастурини амалга ошириш бўйича чуқур тажрибани, шунингдек, ESG дастурини амалга ошириш билан бир қаторда, халқаро капитал бозорларидаги ишлашларни тақдим этишга тайёрмиз».
Аввалроқ, Тошкент иқтисодий форуми доирасида бош вазир ўринбосари, иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазири Жамшид Қўчқоров Навоий кон-металлургия комбинатини (НМКК) хусусийлаштиришга тайёргарлик бошланганини маълум қилган эди. 2022 йилда компаниянинг 10 фоизгача акциялари сотилиши мумкин, дедиу.
Шу билан бирга, Жамшид Қўчқоровнинг аниқлик киритишича, ҳукумат компанияни тўлиқ хусусийлаштириш ниятида эмас,хабар берди Spot. «Бу Ўзбекистоннинг энг йирик компанияси бўлиб, йиллик даромади 5 млрд доллардан ошади. 2024 йилга келиб биз IPO учун максимал 10−15% акцияларни қўйишни режалаштирганмиз. Якуний қарор давлат раҳбари томонидан қабул қилинади «, — деди бош вазир ўринбосари.

Российская финансовая группа ВТБ и Навоийский горно-металлургический комбинат заключили соглашение о сотрудничестве по финансированию НГМК, сообщила пресс-служба ВТБ.
Подписи под документом поставили генеральный директор НГМК Кувандик Санакулов и президент — председатель правления банка ВТБ Андрей Костин. Церемония состоялась в рамках Ташкентского экономического форума.
Документ включает основные условия финансирования банком ВТБ инвестиционной программы Навоийского горно-металлургического комбината. Общий объем кредитной линии составит 1 млрд долларов сроком на пять лет.
«Банк ВТБ является нашим давним партнером, помогавшим в привлечении средств за счет размещения еврооблигаций республики на сумму 750 млн долларов», — сказал заместитель премьер-министра, министр экономического развития и сокращения бедности Узбекистана Джамшид Кучкаров.
Соглашение ВТБ и НГМК является, по словам вице-премьера, первой и крупнейшей сделкой по привлечению долгосрочного финансирования для НГМК. Также, отметил он, это крупнейшее разовое привлечение заемных средств для развития бизнеса среди всех предприятий с государственным контролем.
«Сделка стала возможной благодаря масштабной трансформации горнодобывающего сектора и НГМК в частности, запущенной в 2018 году. К концу 2021 года ожидается завершение процесса трансформации компании», — сказал Джамшид Кучкаров.
«Соглашение с Навойиским комбинатом — крупнейшая для ВТБ сделка в Узбекистане, — сказал глава правления банка ВТБ Андрей Костин. — Мы готовы предоставить коллегам не только финансовое плечо, но и глубокую экспертизу по вопросам реализации инвестпрограммы, а также работы на международных рынках капитала наряду с реализацией ESG-повестки».
Ранее в рамках экономического форума в Ташкенте вице-премьер Джамшид Кучкаров также заявил, что правительство приступило к подготовке Навоийского горно-металлургического комбината к приватизации. В 2022 году может быть продано 10% акций, сказал он.
При этом Джамшид Кучкаров уточнил, что правительство не намерено приватизировать компанию полностью, сообщил Spot. «Это крупнейшая компания в Узбекистане с ежегодной выручкой более $5 млрд. К 2024 году планируем выставить на IPO 10−15% акций максимум. Окончательное решение будет принято главой государства», — отметил вице-премьер.