ЎзЛиДеП партиясидан президентликка номзод ва амалдаги давлат раҳбари Шавкат Мирзиёев 11 октябрь куни қашқадарёлик сайловчилар билан учрашувда Ўзбекистоннинг Афғонистон билан муносабатлари ҳақида фикр билдирди.
«Қўшни танланмайди, у Худонинг бергани» — деди Шавкат Мирзиёев.
«Эрталаб туриб Ўзбекистон-Афғонистон чегараларида нима бўлди, деб сўрайман. 30−40 дақиқа менга чегараларимиздаги вазият ҳақида хабар беришади. [Афғонистоннинг] янги раҳбарлари билан музокара олиб боряпмиз. Ўтираверсак, вазиятни бизга ҳеч ким айтмайди. Жафокаш афғон халқига қўлимиздан келганча ёрдам беришга тайёрмиз», — деди у.
«Бизнинг ягона мақсадимиз — Ўзбекистонга Афғонистондан ўқ отилмасин», — дея таъкидлади президент.
«Мен лавозимга келганимда 57% чегарамизда муаммолар бор эди. Қўшни мамлакатлар билан музокаралар ёрдамида уларнинг аксариятини ҳал қилдик», — деди у.
Август ойининг охирида Шавкат Мирзиёев Ўзбекистонда икки йил олдин Афғонистондаги вазият қандай ривожланишини башорат қилишганини, шу сабабли ҳам у «Толибон» билан мулоқотни бошлашга топшириқ берганлигини, у пайтда ҳали ҳеч қайси давлат ушбу ҳаракат билан гаплашмаганлигини маълум қилган эди.
7 октябрь куни ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов бошчилигидаги Ўзбекистон делегацияси Афғонистоннинг муваққат ҳукумати вакиллари билан учрашув ўтказди. Бу «Толибон» ҳокимият тепасига келганидан кейин Ўзбекистон ва Афғонистон ҳукуматлари вакилларининг биринчи учрашуви бўлди.

Кандидат в президенты от партии УзЛиДеП и действующий глава государства Шавкат Мирзиёев 11 октября на встрече с избирателями в Кашкадарьинской области высказался об отношениях Узбекистана с Афганистаном.
«Соседей не выбирают — это то, что даёт бог», — сказал Шавкат Мирзиёев.
«Проснувшись утром, я спрашиваю, что произошло на границе Узбекистана и Афганистана. 30−40 минут мне докладывают о ситуации на наших границах. Ведём переговоры с новым руководством [Афганистана]. Если сидеть сложа руки, никто нам не расскажет о ситуации. Мы готовы оказать любую посильную помощь многострадальному афганскому народу», — заявил он.
«Наша единственная цель — не допустить стрельбы из Афганистана в сторону Узбекистана», — заявил президент.
«Когда я вступил в должность, на 57% наших границ были проблемы. Путём переговоров с соседними странами мы решили большинство из них», — отметил он.
В конце августа Шавкат Мирзиёев сообщил, что в Узбекистане ещё два года назад прогнозировали, как будет развиваться ситуация в Афганистане, поэтому он поручал начать диалог с «Талибаном», когда ни одна страна не общалась с этим движением.
7 октября делегация Узбекистана во главе с министром иностранных дел Абдулазизом Камиловым провела встречу с руководством временного правительства Афганистана. Это первая встреча представителей правительств Узбекистана и Афганистана на высоком уровне после прихода к власти «Талибана».