Ўзбекистон давлат консерваторияси ҳузуридаги Ботир Зокиров номидаги Миллий эстрада санъати институти ташкил этилади. Шавкат Мирзиёев тегишли қарорни имзолади, дея хабар қилди «Нигоҳ» Telegram-канали.
Ҳужжатга кўра:
- Институтда таълим фаолияти 2021/2022 ўқув йилидан бошланиб, таълим давлат гранти ҳамда тўлов-контракт асосида амалга оширилади;
- 2022/2023 ўқув йилидан бошлаб, бакалавриатда 2 та янги таълим йўналиши (бастакорлик санъати, санъатшунослик: мусиқашунослик) ва магистратурада 2 та янги мутахассислик (овоз режиссёрлиги: мусиқий овоз режиссёрлиги, мусиқа санъати) очилади.
Институтнинг асосий вазифалари белгиланмоқда, жумладан:
- юқори малакали мутахассислар ва илмий-педагог кадрларни тайёрлаш;
- миллий эстрада йўналишида замонавий ижро намуналарининг «Олтин фонди»ни яратиш ҳамда уларни нотага кўчириш ва амалиётга кенг жорий этиш;
- миллий эстрада йўналиши бўйича фундаментал, амалий ва ижодий изланиш ҳамда тадқиқотлар олиб бориш.
2022/2023 ўқув йилидан бошлаб болалар мусиқа ва санъат мактаблари (324 та), ихтисослаштирилган санъат ва маданият мактаблари (17 та), мактаб-интернатлар (8 та) ҳамда маданият, мусиқа ва санъат коллежларига (2 та) Институтнинг етакчи профессор-ўқитувчилари ҳамда мамлакатда ижод қилиб келаётган таниқли эстрада ижодкорлари бириктирилади ҳамда «Маҳорат дарслари» йўлга қўйилади.
2020 йил декабрида президент Ботир Зокиров таваллудининг 85 йиллигини кенг нишонлаш тўғрисида қарор қабул қилган эди. Ҳужжатда Тошкентда унинг номидаги миллий эстрада олий мактаби, мемориал мажмуаси ва хонанда хотирасига бағишланган музей очилиши режалаштирилган.
Август охирида Шавкат Мирзиёев марҳум хонанда ва актёр Ботир Зокиров вафотидан сўнг «Эл-юрт ҳурмати» ордени билан мукофотлади.

Президент Шавкат Мирзиёев подписал постановление о создании при Государственной консерватории Узбекистана Института национального эстрадного искусства имени Батыра Закирова, сообщил Telegram-канал «Нигох».
Институт начнёт принимать первых студентов с 2021/2022 учебного года, обучение будет вестись на грантовой и платно-контрактной основе. Студенты 2−4 курсов бакалавриата консерватории, а также второго курса магистратуры продолжат обучение в новом вузе.
Согласно документу, со следующего учебного года в бакалавриате появятся направления композиторского искусства и искусствоведения (музыковедение), в магистратуре — звукорежиссуры (режиссура музыкального звука) и музыкального искусства.
Основные задачи института:
• подготовка высококвалифицированных специалистов и научно-педагогических кадров;
• создание «Золотого фонда» образцов современного исполнения национальной эстрады, их перенос на ноты и широкое внедрение в практику;
• ведение фундаментальных, практических и творческих исследований по национальной эстраде.
С 2022/2023 учебного года ведущие профессоры и преподаватели вуза, а также известные эстрадные исполнители будут закреплены за школами музыки и искусства (324), специализированными школами искусства и культуры (17), школами-интернатами (8) и колледжами культуры, музыки и искусства (2) для проведения «Мастер-классов».
В декабре 2020 года президент подписывал постановление о широком праздновании 85-летия со дня рождения Батыра Закирова. Документом было запланировано открытие в Ташкенте национальной эстрадной высшей школы, названной его именем, мемориального комплекса и музея, посвященного памяти артиста.
В конце августа Шавкат Мирзиёев посмертно наградил певца и актёра Батыра Закирова орденом «Эл-юрт хурмати».