ЎзЛиДеПдан президентликка номзод ва амалдаги давлат раҳбари Шавкат Мирзиёев 11 октябрь куни Қаршидаги сайловчилар билан учрашувда қишлоқ хўжалигининг механизацияси масаласига тўхталди.
Президентнинг таъкидлашича, келгуси беш йилда 40 фоиз қишлоқ хўжалиги техникалари янгиланиб, механизация даражаси 90 фоизга, жумладан машинада пахта терими 15 фоиздан 60 фоизга етказилиши режалаштирилган. Бунда, пахтани машинада териш харажатининг 30 фоизини бюджетдан қоплаб бериш яна уч йилга узайтирилади.
Бундан ташқари, импорт қилинадиган техника, бутловчи ва эҳтиёт қисмлар божхона тўловларидан икки йил муддатга озод қилиниши, қишлоқ хўжалиги техникаси хариди учун субсидиялар кўлами ҳам кўпайтирилиши режалаштирилган.
Пахта теримини механизациялаш бўйича янги режалар
2013 йилнинг октябрида ўша пайтда бош вазир лавозимида фаолият юритган Шавкат Мирзиёев 2016 йилга келиб пахта теримининг механизациясини 80−90%га етказиш режалаштирилганини таъкидлаган эди.
2017 йил октябрь ойида собиқ бош вазир ўринбосари ва «Ўзагротехсаноатхолдинг» собиқ раҳбари (ҳозирда тугатилган) Нодир Отажонов 5 йил давомида пахта терими механизацияси 80%га етишини маълум қилган эди. Ўшанда у 2018 йилдан Сирдарё вилоятида пахта теримининг механизациясини 80%га етказиш режалаштирилганини айтган эди.
2019 йилнинг декабрида Нодир Отажонов 2020 йилдан Тошкент, Сирдарё, Жиззах ва Қашқадарё вилоятларида пахтани машинада териш даражаси 50%га, кейинги йилларда 80%га етишини маълум қилган эди.
2020 йилнинг январь ойида қабул қилинган ҳукумат қарорига кўра, биринчи босқичда (2020−2022 йилларда) Тошкент, Сирдарё, Жиззах ва Қашқадарё вилоятларида, иккинчи босқичда (2023−2026 йилларда) қолган ҳудудларда механизация жорий қилинишини тезлаштириш назарда тутилган эди.
Ўтган йилнинг апрелида президент Шавкат Мирзиёев «Ўзавтосаноат»га пахта теримини механизациялашни тезлаштириш ва 2020 йилнинг сентябригача ҳудудларга 1000 тадан кам бўлмаган миқдорда пахта териш машиналарини етказиб бериш ҳамда ҳудудлар марказларида сервис марказларини ташкиллаштириш бўйича топшириқ берган эди.
ТТЗнинг тракторлари ва пахта териш комбайнлари. Фото: Асқар Ёқубов (ЎзА).
2017 йилнинг октябрида Нодир Отажонов бутун мамлакат бўйича пахта теримини механизациялаш учун камида 14−15 мингта пахта териш машиналарини ишлаб чиқариш талаб қилинишини таъкидлаган эди. У тракторларни ишлаб чиқариш ҳажми 2017 йилда 1500 дан 3000 гача, 2018 йилда 5000гача, 2019 йилда эса 10 минггача ошишини прогноз қилган эди.
«Газета.uz» Давлат статистика қўмитасининг маълумотларини таҳлил қилиб, режалаштирилган мақсадларга эришилмаганлигини аниқлади, тракторларни ишлаб чиқариш эса деярли тўхтатилган. Жумладан, 2017 йилда Ўзбекистонда 1000 тадан кам трактор ишлаб чиқарилганбўлса, 2018 йилда 3393, 2019 йилда 2022, 2022 йилда 673 та трактор ишлаб чиқарилган. Жорий йилнинг биринчи 6 ойида 173 тагина трактор ишлаб чиқарилган.
Ҳукумат қарорида кўрсатилган маълумотларга кўра, 2020 йилнинг бошида Ўзбекистонда 10270 та пахта териш машиналарига эҳтиёж мавжуд бўлган. Тошкент қишлоқ хўжалиги техникаси заводи 2020 йилда 1000 та, 2021 йилда 1200 та, 2022−2026 йилларда 8070 та машина ишлаб чиқариши керак эди.
Шунингдек, Давлат статистика қўмитаси таҳририятга тракторлар импорти бўйича маълумотларни ҳам тақдим этди. 2016 йилда мамлакатга қишлоқ хўжалиги ишлари учун 25,5 млнд долларга 799 та трактор олиб кирилган бўлса, 2018 йилда бу кўрсаткич 20,9 млнд долларлик 630 та, 2019 йилда 69,3 млн долларлик 2465 та, 2020 йилда 76,8 млн долларлик 2296 та тракторгача ўсган. 2021 йилнинг январь-июнь ойларида 31,6 млн долларга 1895 та трактор импорт қилинган.
Бундан ташқари, 5 йил ичида ёнида юрадиган ҳайдовчи томонидан бошқариладиган тракторлар (мотоблок, мотокультиватор) импорти ҳам ўсган. 2016 йилда бундай техникадан 2400 долларга 3 тагина олиб кирилган бўлса, 2017 йилда 22 минг долларга 16 та, 2018 йилда 64,4 минг долларга 133 та, 2019 йилда 1,3 млн долларга 7166 та, 2020 йилда 2,2 млн долларга 12630 та шундай машиналар импорт қилинган. Жорий йилнинг биринчи олти ойида 3 млн долларлик 16233 та мотоблок олиб келинган.
Пахта теримини механизациялашнинг аҳамияти
2016 йили Жаҳон банки «Ўзбекистонда пахта теримини механизациялашнинг ижтимоий таъсирини баҳолаш» ҳисоботини эълон қилган эди. Унда Ўзбекистон пахта терими жараёнини механизалаштирмаган ва қўлда пахта теришга таянишда давом этаётган пахта етиштирувчи кам сонли мамлакатлардан бири эканлиги айтилган эди. 2014 йилда ҳукумат пахта теримини механизациялашга қарор қилди — бу қисман халқаро ҳамжамияти босимига жавоб эди, дейилади ҳисоботда.
Давлат буюртмаси тизимида (бу амалиёт 2020 йилдан бошлаб бекор қилина бошланди) Ўзбекистондаги фермерлар кўпинча пахта етиштиришдан бошқа нарса қила олишмасди. Улар шартномага асосан ҳар йили ҳукумат томонидан белгиланадиган квоталарда назарда тутилган ҳажмда пахта етиштиришлари ва пахтани давлат томонидан ўрнатилган нархларда давлатнинг ўзига сотишлари керак эди.
Пахта терими жараёнининг механизациялаштирилиши пахтани териш бўйича ташкиллаштирилган меҳнатга эҳтиёжни камайтириши мумкин, бироқ пахта терими муҳим даромад манбаси бўлган аҳоли қатламлари учун бу салбий таъсир кўрсатиши мумкин, дейилган эди ЖБ ҳисоботида.

Кандидат в президенты от партии УзЛиДеП и действующий глава государства Шавкат Мирзиёев 11 октября на встрече с избирателями в Карши затронул вопрос механизации сельского хозяйства.
Как заявил президент, в течение следующих пяти лет будет модернизировано 40% сельскохозяйственной техники. При этом уровень механизации сельского хозяйства повысится до 90%, в том числе машинный сбор хлопка — с 15% до 60%. Практика же компенсации из бюджета 30% за использование услуг машин при сборе урожая хлопка будет продлена ещё на три года.
Кроме того, импорт оборудования, комплектующих и запчастей будет освобождён от уплаты таможенных пошлин сроком на два года. Также будут увеличены субсидии на покупку сельхозтехники.
Новые планы по механизации сбора хлопка
В октябре 2013 года Шавкат Мирзиёев, занимавший тогда пост премьер-министра, заявлял, что с 2016 года планируется на 80−90% перейти на механизированный сбор хлопка.
В октябре 2017 года бывший вице-премьер Нодир Отажонов и экс-глава «Узагротехсаноатхолдинга» (ныне ликвидирован) отметил, что в течение пяти лет механизация сбора хлопка превысит 80%. Тогда же он сказал, что с 2018 года в Сырдарьинской области планируется механизировать 80% хлопкоуборочного процесса.
В декабре 2019 года Нодир Отажонов сообщил, что с 2020 года в Ташкентской, Сырдарьинской, Джизакской и Кашкадарьинской областях уровень машинного сбора хлопка составит 50%, а в последующие годы — 80%.
В январе 2020 года правительство приняло постановление, согласно которому на первом этапе (2020−2022 годы) внедрение механизации должно было быть ускорено в Джизакской, Кашкадарьинской, Сырдарьинской и Ташкентской областях, на втором этапе (2023−2026 годы) — во всех остальных регионах.
В апреле прошлого года президент Шавкат Мирзиёев поручил «Узавтосаноат» ускорить механизацию сбора хлопка и до сентября того же года доставить в регионы не менее 1000 хлопкоуборочных машин, с организацией сервисных центров во всех регионах.
Дефицит техники
Тракторы и хлопкоуборочные комбайны ТТЗ. Фото: Аскар Якубов (УзА).
В октябре 2017 года Нодир Отажонов заявлял, что для обеспечения механизации сбора хлопка по всей стране требуется произвести минимум 14−15 тысяч хлопкоуборочных машин. Он прогнозировал увеличение объёма производства тракторов в 2017 году с 1500 до 3000 единиц, в 2018-м — до 5000, а в 2019-м — до 10 тысяч.
«Газета.uz» проанализировала данные Госкомстата и выяснила, что поставленных целей добиться не удалось, а производство тракторов почти прекратилось. В частности, в 2017 году в Узбекистане произведено менее 1000 единиц этой техники, в 2018 году — 3393, 2019 году — 2022, а в 2020 году — 673. За первые шесть месяцев этого года объёмы выпуска упали до 173 единиц.
Согласно данным из постановления правительства, по состоянию на начало 2020 года в Узбекистане имелась потребность в 10270 хлопкоуборочных машинах. Ташкентский завод сельскохозяйственной техники в 2020 году должен был произвести 1000 машин, в этом году — 1200, а в 2022—2026 годах — 8070.
Госкомстат также предоставил редакции данные по импорту тракторов. Если в 2016 году в страну было завезено 799 тракторов для сельхозработ на 25,5 млн долларов, то в 2017 году этот показатель вырос до 830 тракторов на 20,9 млн долларов, в 2018 году — 2465 тракторов на 69,3 млн долларов, в 2019 году — 2296 тракторов на 76,8 долларов, в 2020 году — 2074 на 54,2 млн долларов. За январь-июнь этого года импортировано 1895 тракторов на 31,6 млн долларов.
Кроме того, за пять лет резко вырос импорт тракторов, управляемых рядом идущим водителем (мотоблок, мотокультиватор). Если в 2016 году завезено всего 3 единицы такой техники на 2400 долларов, то в 2017 году — 16 штук на 22 тысячи долларов, в 2018 году — 133 штук на 64,4 тысячи долларов, в 2019 году — 7166 штук на 1,3 млн долларов, в 2020 году — 12630 штук на 2,2 млн долларов. За первые шесть месяцев этого года уже завезено 16233 мотоблоков на 3 млн долларов.
Влияние механизации сбора хлопка
В 2016 году Всемирный банк публиковал отчёт «Оценка социального воздействия механизации хлопкоуборочного процесса в Узбекистане». В нём говорилось, что Узбекистан — одна из немногих стран, выращивающих хлопок, которая не механизировала хлопкоуборочный процесс, и продолжает полагаться на ручную уборку хлопка. В 2014 году правительство решило механизировать хлопкоуборочный процесс — отчасти в ответ на международное давление, говорится в отчёте.
При государственной системе заказов (эту практику начали отменять с 2020 года) у фермеров в Узбекистане часто не было иного выбора, кроме как выращивать хлопок. Они по контракту были обязаны производить предусмотренные квоты, определяемые ежегодно правительством, и продавать продукцию государству по ценам, установленным государством.
Механизация хлопкоуборочного процесса может уменьшить необходимость в организованном труде для сбора хлопка, однако она также может иметь негативное влияние на тех, кто зависит от сбора хлопка как важного средства заработка, отмечалось в докладе ВБ.